Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   12. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.7.2013 

Finanční bilance Vatikánu za rok 2012 je pozitivní

Vatikán. Včera se Vatikánu skončila dvoudenní schůze rady patnácti kardinálů pro studium organizačních a ekonomických problémů Svatého stolce. Tato poradní skupina se schází každoročně, aby vyhodnotila finanční bilanci za loňský rok. Její zasedání krátce včera navštívil také papež František.

Radu tvoří kromě čtyřech kuriálních také jedenáct kardinálů z různých zemí světa: Německa, Španělska, Mexika, Jihoafrické republiky, Itálie, Indie, Austrálie, Brazílie, Číny, Venezuely a Tanzanie. Dnešní tiskové sdělení uvádí několik čísel týkajících se celkové finanční bilance Svatého stolce za rok 2012. Loňský rok se skončil přebytkem 2 182 622 euro. Největší výdaje představují prostředky na výplaty zaměstnanců Svatého stolce, kterých bylo k 31. prosinci 2012 celkem 2 823. K tomu přistupuje také dalších 1 936 zaměstnanců governatorátu městského státu Vatikán. Další výdaje pak vyžadují především sdělovací prostředky: tisk, rádio a televizní centrum.

V loňském roce došlo k poklesu příjmů. Tzv. Svatopetrský haléř na podporu papežské charity vynesl 65 922 637 dolarů, což je oproti předloňskému roku pokles o čtyři miliony. Příspěvek, který přichází od místních církví na základě kánonu 1271 Kodexu církevního práva, činil loni 28 303 239 dolarů, což bylo také asi o čtyři miliony méně než v předloňském roce. Od řeholních institutů z celého světa se loni vybralo pro Svatý stolec 1 133 466 dolarů také s menších poklesem ve srovnání s rokem 2011. Největší příjem přišel od Institut náboženských děl (IOR), tedy vatikánského peněžního ústavu, který přinesl 50 milionů euro. Vatikánská banka kromě toho přispěla milionovými částkami na Nadaci pro Amazonii, Nadace pro klauzurní kláštery, Nadaci pro podporu církve ve státech bývalého Sovětského svazu a na Komisi pro Latinskou Ameriku.

Kardinálové s uspokojením přijali dosažené výsledky a povzbudili k dalším reformám směřujícím k redukci nákladů a racionalizaci existujících institucí, jakož i pozornější plánování aktivit všech úřadů. Rada kardinálů vyjádřila rovněž hlubokou vděčnost za podporu, která často anonymně přichází Svatému stolci, navzdory probíhající ekonomické krizi.

Jeden z členů kardinálské rady, sãopaolský arcibiskup, Odilo Pedro Scherer poskytl Vatikánskému rozhlasu rozhovor, ve kterém padla otázka, týkající se výše nákladů Svatého stolce na média, z nichž největší částku kolem 20 milionů eur si ročně vyžádá právě Rádio Vatikán. Kardinál Scherer naší rozhlasové stanici řekl:

Rádio Vatikán zajisté spadá do administrace Svatého stolce a představuje také dosti značnou nákladovou položku. Na druhé straně však Rádio Vatikán slouží celé církvi, zejména proto, aby byl na celém světě slyšet hlas Svatého otce, hlas církve. A to i tam, kde by jinak slyšet nebyl. zvláště do zemí, kde hlas církve zaniká ve zcela jiných kulturních kontextech. Rádio Vatikán má tedy stále důležitou roli a dnes by se mohlo jmenovat spíše Multimediální centrum, protože pracuje s různými komunikačními technologiemi, což je pozitivum. Rozvoj těchto komunikačních technologií mu přidává na účinnosti. To vše si ale žádá také nemalé náklady, které je třeba hradit v rámci celkového rozpočtu Svatého stolce.

Říká brazilský kardinál Odilo Scherer.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.10.20 Lidé mají právo vědět, jak s jejich dary hospodaříme, říká prefekt Ekonomického sekretariátu
2.10.20 V kurii se odvádí obrovská práce za mizivé náklady
16.7.15 Zveřejněna vatikánská finanční bilance za rok 2014
9.7.14 Finanční bilance Svatého stolce a městského státu Vatikán za rok 2013
6.7.12 Finanční bilance Vatikánu za rok 2011Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti