Castel Gandolfo.
Před samotnou bohoslužbou na náměstí Svobody před papežským palácem v Castel Gandolfu navštíví Svatý otec ještě místní klášter sester klarisek. Bude se jednat o soukromou návštěvu podobnou té, kterou vykonal právě před měsícem 14. července, kdy byl v Castel Gandolfu naposledy.
Tehdy se sestry o papežově návštěvě dozvěděly telefonicky na poslední chvíli. Jak se sestry po návštěvě svěřily listu Osservatore Romano, neměly čas se nijak na návštěvu připravit, jen se odevzdat pocitu radosti a vděčnosti, kterou v nich ono oznámení vyvolalo. Jak také přiznaly, mnohé z nich si přály Svatého otce potkat, a takto se jim nečekaně jejich přání splnilo. „Přišel jsem za vámi, protože vím, že se za mě modlíte,“ tak Svatý otec zdůvodnil hned na úvod svou návštěvu. Modlitba za Petrova nástupce je skutečně jednou ze služeb, kterou sestry poskytují církvi.
Poté, co sestry klarisky přivítaly papeže s jeho doprovodem ve své zahradě, vydaly se s ním do konventu. Zde vstoupily do kapitulní síně, a jak sestry pro vatikánský deník zaznamenaly, nešel se Svatý otec posadit, ale zůstal stát u dveří a každou ze sester uvedl do kapituly, dokud nevstoupily všechny. Pak všechny překvapil tím, že zavřel dveře kapitulní síně, svůj doprovod nechal stát na chodbě a zůstal se sestrami o samotě. „Ihned vznikla důvěrná a přátelská atmosféra, takže nám to připadalo, jako by tu byl s námi od vždycky,“ píšou sestry klarisky pro list Osservatore Romano a dodávají, že to pro ně byla mimořádná kapitula s papežem. Kromě jiného jim Svatý otec vyjádřil svou osobní vděčnost za jejich službu církvi, kterou vykonávají svým kontemplativním životem modlitby a pokání. A citují jeho slova: „Církev potřebuje takové svědky víry jako jste vy, protože první evangelizace se dělá na kolenou.“ Samozřejmě je také požádal o další modlitby za něj.
Klášter klarisek navštěvovali i předešlí papežové. Tyto návštěvy shrnuje redaktorka Isabella Piro:
Také předchůdci papeže Františka se setkali s klariskami z Castel Gandolfa. Benedikt XVI. je 15. září 2007 přijal na audienci v papežském paláci a vyzval je, aby byly „planoucími pochodněmi lásky, rukama spojenýma k neustálé modlitbě“, a děkoval za to, že dávají „mimořádný vklad apoštolskému dílu a poslání církve ve světě“. V roce 1979 slavil 14. srpna papež Jan Pavel II. mši svatou v jejich klášterní kapli, při které svěřil celé lidstvo do jejich modliteb, slovy: „Neopustily jste svět proto, abyste unikly před jeho těžkostmi a kříži. Naopak je všechny nosíte ve svém srdci a doprovázíte lidstvo svou modlitbou a svou skutečnou přítomností ve společnosti a v církvi, i když je to přítomnost skrytá.“ Papež Pavel VI. se s klariskami setkal 3. září 1971, kdy jim řekl: „Věrné řeholi, společnému životu a chudobě, jste pro svět semenem a znamením.“
K historii kláštera klarisek v Castel Gandolfu krátce uveďme, že byl založen v roce 1631 v souvislosti s usídlením papežů v tomto městečku. Komunita přežila dvojí zrušení na konci 18. i 19. století, budova kláštera byla v roce 1929 vykoupena Svatým stolcem. Za 2. světové války byl konvent roku 1944 těžce poškozen bombardováním, při kterém zahynulo 18 sester. Kromě života modlitby se sestry věnují výrobě reprodukcí ikon a náboženských předmětů z olivového dřeva. Internetové stránky kláštera lze nalézt na adrese
www.clarissealbano.it.
(RaVat)