Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.9.2013 

Papež František o důležitosti mediální komunikace pro církev

Vatikán. Papež František dnes přijal členy Papežské rady pro sdělovací prostředky, která má v těchto dnech své plenární zasedání. Svatý otec v úvodu své promluvy zmínil letošní 50. výročí koncilního dekretu o hromadných sdělovacích prostředcích Inter mirifica, který připomněl důležitost mediální komunikace pro církev. „Všichni jsme si ovšem vědomi také jejích mezí i škodlivých faktorů,“ poznamenal Petrův nástupce. Potom však poukázal na potřebu „zapojit se do dialogu s muži a ženami dneška, abychom chápali jejich očekávání, pochybnosti a naděje.

Někdy jsou muži i ženy poněkud zklamáni křesťanstvím, které jim připadá sterilní a má potíže sdílet působivě hluboký smysl dávající víru. Jsme dnes, v době globalizace, skutečně svědky rostoucí dezorientace a osamocení; šíří se bezradnost, pokud jde o smysl života, neschopnost vztahovat se ke společnému „domu“, obtíž s navazováním hlubokých vztahů.

Proto je důležité, pokračoval papež, umět vést dialog, rozlišovat a vstupovat také do oblastí vytvářených novými technologiemi, do sociálních sítí, aby v nich byla patrná křesťanská identita. Církev má doprovázet všechny a držet krok se všemi. Je to výzva, které musíme všichni čelit, a není to v první řadě problematika technologií.

Musíme se ptát, zda jsme schopni ukazovat tvář církve, která je domovem pro všechny. .. Také v kontextu mediální komunikace je zapotřebí, aby církev uměla rozehřát srdce. Dovedou naše iniciativy a naše působení odpovídat na tento požadavek?

ptal se dále papež František a pokračoval: „Máme cenný poklad, který přináší světlo a naději. A je velice zapotřebí jej sdílet.

Velký digitální kontinent není pouhou technologií, ale je tvořen reálnými muži a ženami, kteří s sebou nosí svoje nitro, svoje naděje, svá utrpení, úzkosti, touhu o pravdě, kráse a dobru. Je třeba se umět ukazovat a přinášet Krista sdílením těchto radostí a nadějí, jako Maria, která vnesla Krista do srdce člověka; je třeba umět vstupovat do mlhy indiference a neztratit se; je třeba sestoupit do nejtemnější noci a nedat se prostoupit tmou a zbloudit, naslouchat iluzím mnohých a nedat se svést, přijímat zklamání a nepropadat hořkosti, dotýkat se dezintegrace druhých a nenechat si odejmout a rozložit svoji identitu.

Zájem církve a její působení ve světě mediální komunikace, pokračoval papež, jsou důležité, aby byl s dnešním člověkem veden dialog a byl doveden k setkání s Kristem, ale je třeba mít na paměti, že jsme jenom prostředky a že zásadním problémem není vlastnictví sofistikovaných technologií, byť jsou nutné.

Setkání s Kristem je osobní. Nelze jej manipulovat. V této době máme v církvi velké pokušení, kterým je duchovní dotěrnost, manipulování svědomím, teologální vymývání mozků, které vede k setkání s Kristem čistě nominalistickým, nikoli s živou Osobou Krista. V setkání člověka s Kristem jde však o Krista a konkrétního člověka! Nikoli o to, co chce duchovní inženýr, který chce manipulovat. Toto je výzva, tedy vést na setkání s Kristem.Ať je nám vždycky jasné, že Bůh, v něhož věříme, Bůh, který je zaujatý člověkem a chce se projevovat našimi, byť nuznými prostředky, je Tím, který působí, Tím kdo proměňuje a zachraňuje život člověka.

Končil Svatý otec svoji promluvu k Papežské radě pro sdělovací prostředky.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.7.16 Zaniká Papežská rada pro sdělovací prostředky
27.6.11 Od 29. června nový vatikánský webový portál www.news.va
28.2.11 Benedikt XVI.: Komunikace se pojí s dialogem, nikoli se sváděním
26.11.10 Povolání katolických periodik: sloužit s odvahou pravdě
5.10.10 Mezinárodní kongres katolických žurnalistůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti