Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.9.2013 

Svatý otec promluvil k účastníkům Mezináboženského setkání za mír

Vatikán. Komunita Sant´Egidio včera zahájila již 27. edici Mezinárodního setkání za mír. Mítinku nazvaného „Odvaha k naději. Náboženství a kultury v dialogu“ se účastní více než čtyři sta náboženských představitelů spolu se zástupci politického a kulturního života. Nedělní eucharistii v bazilice sv. Pavla za hradbami slavil římský vikář, kard. Agostino Vallini. Přítomni byli zástupci pravoslavných a protestantských církví, kteří se spojili v ekumenické modlitbě za jednotu křesťanů a za osvobození dvou pravoslavných biskupů unesených v Sýrii. Svatý otec František přijal již v pátek k soukromé audienci řecko-pravoslavného patriarchu Antiochie a celého Východu, Youhannu X. al-Yazigiho, který je bratrem jednoho z unesených metropolitů (arcibiskupa Boulose al-Yazigiho). Tématem rozhovoru byla pochopitelně situace v Sýrii. Řecko-pravoslavný antiošský patriarcha papeži poděkoval za vyhlášení dne modlitby a půstu za mír v Sýrii a požádal jej o trvalou modlitbu za zkoušenou zemi. „Nechceme již vidět lodě, které odvážejí křesťany z Blízkého východu, ani lodě, které přivážejí zbraně k pokračování války. V Sýrii musí i nadále žít křesťané a muslimové společně, tak, jak tomu vždy bylo“, uvedl Youhanna X. v sídle komunity Sant´Egidio. Dnes papeže navštívil další z náboženských představitelů, řecko-pravoslavný alexandrijský patriarcha Teodor II.

Všechny účastníky mítinku Svatý otec pozdravil dnes dopoledne v Klementinském sále Apoštolského paláce. Poděkoval jim, že pokračují v cestě, kterou navrhl Jan Pavel II. roku 1986 v Assisi a kterou právě dnešní svět velmi potřebuje.

Nikdy se nemůžeme smířit s bolestí národů, které jsou rukojmími války, bídy a vykořisťování. Nemůžeme lhostejně a bezmocně přihlížet dramatu dětí, rodin, starých lidí, vystavených násilí. Nelze dopustit, aby terorismus uzavřel srdce nemnoha násilníků a rozséval bolest a smrt mezi mnohými oběťmi. Zejména všichni neustále a nahlas zdůrazňujme, že násilí, ať již se projevuje jakkoliv, nemůže být ospravedlňováno náboženskými důvody.

„Násilí je důsledkem absence Boha, popírání Boha a ztráty lidskosti, která s tím jde ruku v ruce, citoval papež František z promluvy Benedikta XVI. na mezináboženském setkání v Assisi před dvěma lety. Jakou roli zde mají vůdci jednotlivých náboženství, dotazoval se římský biskup?

Vaše každoroční setkávání mi napovídá, kudy vede cesta. Mít odvahu k dialogu. Tato odvaha a dialog budí naději. Nemají co do činění s optimismem. Naděje je něco jiného. Ve světě a společnosti je málo pokoje, protože schází dialog. Jen stěží opouštíme úzký horizont svých vlastních zájmů, abychom se otevřeli k pravé a upřímné konfrontaci. Mír vyžaduje vytrvalý, trpělivý, intenzívní a inteligentní dialog, který nic nepovažuje za ztracené.

Takovýto dialog může zvítězit nad válkou, umožnit soužití generací, etnik a lidí různého přesvědčení. V závěru Svatý otec vyzval náboženské vůdce, aby se o mír zasazovali nikoliv jako pouzí zprostředkovatelé mírových iniciativ, nýbrž jako skuteční prostředníci.

Zprostředkovatelé se snaží na všech stranách vyzískat nějakou slevu, aby na tom nakonec sami vydělali. Prostředník naopak si nenechává nic pro sebe, nýbrž se velkoryse vydává až do úplného vyčerpání. Ví totiž, že jediným výdělkem je pokoj. Každý z nás je povolán, aby se stal tvůrcem pokoje; sjednocoval, a nikoliv rozděloval, odstraňoval nenávist, a nikoliv ji uchovával; otevíral cesty dialogu, a nikoliv stavěl nové zdi! Veďme dialog a setkávejme se, abychom do světa vnesli kulturu dialogu, kulturu setkávání.

Vyzýval papež František členy komunity Sanť Egidio a účastníky 27. Mezinárodního setkání za mír. Mezináboženský mítink v duchu Assisi pokračuje v debatních sekcích a vyvrcholí středeční modlitbou za mír na římském Kapitolu.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.10.20 Mezináboženský apel z Kapitolu: Za novou architekturu míru
16.9.19 Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio
19.9.14 Papežská audience pro vedení komunity Sant´Egidio
9.9.14 Prof. Riccardi: Každá válka situaci jenom zhoršuje
15.6.14 Svět bez dialogu se dusíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti