VaticanNews.va

   25. 2. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6588
Poslechem z webových stránek.4045
Četbou textů na webových stránkách.6450
Poslechem i četbou.3794


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Francouzská biskupská konference k případu zesnulého Jeana Vaniera

Turínské plátno poprvé přezkoumal plastický chirurg

Být křesťanem znamená přijímat Ježíšovu cestu pokory


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.10.2013 

Almužník Jeho Svatosti

Vatikán. „Nebudeš sedět za psacím stolem, ani za mnou nebudeš stát při liturgických celebracích. Chci, abys byl mezi lidmi”. Papež František zcela jasně vyslovil své přání, když mons. Konrada Krajewského pověřoval novým posláním. Oficiálně bylo rozhodnutí Svatého otce zveřejněno počátkem srpna (3.8.), avšak úloha papežského almužníka mu ležela na srdci jistě mnohem dříve. „Budeš mou prodlouženou rukou, která pohladí chudé, vyděděné, nejposlednější. V Buenos Aires jsem večer často vycházel z domu, abych navštívil “své” chudé. Teď už to dělat nemohu, je složité opustit Vatikán. Budeš to za mne dělat ty, poneseš jim mé srdce, přineseš jim úsměv a milosrdenství nebeského Otce”, cituje nový almužník Jeho Svatosti papežova slova v listu L´Osservatore Romano (4.10.2013). Od onoho dne tedy Otec Krajewski – protože tak si navzdory biskupskému svěcení přeje být jmenován – nese papežovu účast do uliček vatikánského podhradí, domovů pro seniory, či, naposledy, na ostrov Lampedusa.

Polský kněz, který v listopadu oslaví padesátku, mluví o pozvání papeže Františka jako o „tom nejkrásnějším, co se mi v životě mohlo stát”. „Naplňuje mne radostí”, pokračuje pro vatikánský list, „že objímám-li nyní některého z našich méně úspěšných bratří, předávám mu veškerou vřelost, lásku a solidaritu papeže Františka. Papež o tom chce vědět, přeje si, abych vydával počet.

Ono nepatrné slůvko nyní však svědčí o nějakém dříve a rovněž vysvětluje papežovu volbu. Vztah Otce Krajewského k lidem na okraji je staršího data. „Žiji v Římě trvale už 14 let, povolal mne sem Jan Pavel II. Často jsem mu stál po boku jako ceremonář a vnímal jeho svatost v každém gestu vůči bližnímu”, svěřuje se polský kněz a pokračuje: „Pochopil jsem tehdy, nakolik je důležité nést Krista mezi lidi, zejména k těm, co nejvíce trpí”. O. Krajewski začal postupně poznávat národ, který obývá vatikánské podhradí a sídlí v podloubích výstavných paláců. S pomocí řeholnic, které pečují o Švýcarskou gardu, jim nosil a dosud nosí zbytky z jídelny gardistů. „Je to zejména způsob, jak se k těmto lidem přiblížit, strávit s nimi čas. Nejde pouze o materiální pomoc, na kterou jsou Římané štědří”, míní. Právě z těchto “existenciálních periferií” dostal O. Konrád nejkrásnější dar v den své biskupské konsekrace (18.9.2013). Bezdomovci mu slíbili, že se na dva dny vzdají alkoholu – a tento slib skutečně dodrželi. Dostavili se rovněž s kyticí ke gratulaci do vatikánské auly Pavla VI. „Raději jsem se nedotazoval na původ těch květin”, vypráví papežský almužník vatikánskému deníku, „vyjadřovaly jejich lásku stejně jako skutečnost, že si vyprali své oblečení v římských fontánách.”

Ještě před příchodem do Vatikánu působil mons. Krajewski po dobu jednoho roku jako kaplan psychiatrického ústavu v polské Lodži. V návštěvách nemocných tedy pochopitelně pokračoval také v Itálii – nyní však pacienty římských nemocnic vyhledává papežovým jménem. Svatý otec František totiž trvá na osobním kontaktu s potřebnými. „Zopakoval to veřejně při audienci po mém biskupském svěcení – být papežským almužníkem znamená vykonávat dobročinnost, která opouští vatikánské hradby”, zdůrazňuje pro list Svatého stolce arcibiskup Krajewski. „Nestačí poslat peněžitý příspěvek”, říká a udává konkrétní příklad : „Když někdo žádá o zaplacení složenky, papež si přeje, abych za ním dle možností došel domů a kromě materiální pomoci se vyptal na jeho situaci.”

Tato malá každodenní gesta se odehrávají v naprosté diskrétnosti a týkají se více než šesti a půl tisíce žádostí ročně. Pouze v loňském roce rozdělila Apoštolská dobročinná pokladna finanční pomoc v hodnotě devíti set tisíc euro žadatelům z římské i ostatních italských diecézí. Papežovy dobročinné zdroje rovněž slouží na provoz zdravotnické ambulance v Domě sv. Marty, která poskytuje lékařskou péči pacientům bez zdravotního pojištění. Tuto charitativní péči financuje ze soukromých darů zejména Svatý otec; dále do pokladny přispívají některé charitativní organizace. Důležitým zdrojem příjmů jsou listiny s apoštolským požehnáním. „Touto možností Apoštolskou dobročinnou pokladnu pověřil papež Lev XIII. “, vysvětluje O. Konrád. „Listiny vydává přímo náš úřad a zhruba sedmdesát soukromých institucí, které s námi podepsaly smlouvu. Peníze jdou až do posledního centu do dobročinné pokladny”. Jen pro představu uveďme, že za prvních osm měsíců tohoto roku počet listin s papežským požehnáním přesáhl 200 tisíc; jedna z nich přispěje na potřebné částkou 10-50 eur.

„Když nesu papežovu pomoc, jeho objetí a polibek potřebným, žádám každého z nich o modlitbu za Svatého otce. Tato modlitba je jeho silou”, uzavírá pro list L´Osservatore Romano almužník Jeho Svatosti, arcibiskup Konrád Krajewski.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.12.19 Papežský almužník přiveze do Říma 33 migrantů z Lesbu
9.5.19 Papežský almužník na ostrově Lesbos
27.12.18 Nová bezplatná ambulance na Svatopetrském náměstí
19.12.18 Papež věnoval dva inkubátory římské a etiopské nemocnici
10.1.18 Papež zve nemajetné lidi do cirkusuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Smiřte se s Bohem – Poselství papeže Františka k postní době

Papež: Je naléhavé zamezit vykořisťování chudých!

Papež podporuje komunity Archa v očistném procesu

Don Giussani pronikal pohledem do duše, říká jeho nástupce Julián Carrón

Papež v Bari: Budeme-li bránit svojí víru silou, prohrajeme

Blíží se beatifikace mladého počítačového génia Carla Acutise a salvadorského mučedníka Rutilia Grade SJ

Prezident Ázerbájdžánu navštívil papeže

Papež není liberální, nýbrž radikální – říká kardinál Kasper

Patriarcha Sako: Lidé jsou unaveni schůzováním a řečmi, čekají na skutky

Hlásat evangelium skrze kaligrafii

Francouzská biskupská konference k případu zesnulého Jeana Vaniera

Papež: Účelem kanonického trestu je dobro viníka

 Nově na webu
Svatý otec: Jediným křesťanským extremismem je láska

Publicistika: O osvobozující milosti

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Papež vybízí k rozhořčení - nesmíme si zvykat na zlo

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv únor 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum