Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   8. 10. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.11.2013 

Papež František o mystice v sociální nauce církve

Itálie. „Méně nerovnosti, více rozdílnosti“ – toto je téma třetího ročníku Festivalu sociální nauky církve, který hostí severoitalská Verona. Organizují jej svazy katolických podnikatelů, družstevní asociace a nadace, zabývající se sociálním učením církve, pod patronátem regionální správy a Papežské rady Iustitia et Pax. Program zahájilo videoposelství Svatého otce Františka, které bylo odvysíláno ve čtvrtek večer.

„Méně nerovnosti, více rozdílnosti“ – tento titul poukazuje na pluralismus lidského bohatsví, které s sebou přinášejí různé osobní vlohy. Distancuje se tak od umrtvující uniformity, která paradoxně nerovnost prohlubuje.

Papež pak rozdíl mezi globalizací a uniformitou zobrazuje pomocí dvou geometrických figur – hladká koule je výrazem vnucené jednotvárnosti, zatímco pravou globalizaci vystihuje mnohostěn. Další reflexe Svatého otce se týkala mladých a starých lidí. Tyto kategorie neodpovídají produktivní logice a nesplňují investiční kritéria, avšak společnost bez paměti a bez pohledu do budoucnosti neroste.

Pomysleme na procento nezaměstnaných mladých lidí – v některých zemích je to až 40 procent. Mladí jsou hypotékou budoucnosti. Pokud se tento problém brzy nevyřeší, jistota budoucnosti slábne, nezanikne-li docela.

Sociální magisterium církve pak papež definuje jako užitečný nástroj k tomu, aby se jedinec v ekonomice a financích neztratil a nezačal sloužit zisku, nýbrž aby se naopak orientoval a uchoval si svobodu. Práce na těchto trzích vyžaduje odvahu, oporu v myšlení a sílu víry, podotýká římský biskup. Je nutné dát se vést svědomím, které staví do středu lidskou důstojnost, a nikoliv modlu peněz.

Mohlo by se říci, že aplikace sociální nauky církve v sobě nese mystiku. Opakuji to slovo – mystika. Zdá se, že tato nauka o cosi obírá, že vede mimo trh a běžná pravidla. Pohlédneme-li však na celkový výsledek, tato mystika přináší významný zisk. Je totiž schopna přispívat k rozvoji právě proto, že – ve svém celistvém pojetí trhu – vyžaduje péči o nezaměstnané, bere na sebe břemena sociální křehkosti a nespravedlnosti a nepodléhá pokřivenému ekonomistickému pohledu.

Svatý otec se dále zamýšlí nad solidaritou jako klíčovým pojmem církevního sociálního učení a nakonec se věnuje kooperaci. Vyzdvihuje pak družstevnictví jako důležitý prvek plurality na trhu zaměstnavatelů.

Vzpomínám si, že mi bylo 18 let, když jsem v roce 1954 zaslechl svého otce, jak mluví o křesťanském družstevnictví. Od té chvíle jsem se pro tuto myšlenku nadchl – považoval jsem ji za správnou cestu. Tudy vede cesta k rovnosti, ne však k uniformitě, je to jednotnost v rozdílnosti. Z ekonomického pohledu je to pomalá cesta – jak říkával tatínek, pokračuje pomalu, ale jistě. Ze zkušenosti víme, že jiné ekonomické teorie – kupříkladu teorie o hybné síle nerostných surovin v ekonomických cyklech – nejsou tím pravým.

V závěru třináctiminutového videoposelství papež katolíky vyzval, aby aktualizovali myšlenku katolického družtevnictví v kontinuitě s encyklikou Rerum Novarum. Kooperativy se tak mohou stát novým subjektem sociální prosperity, upozornil papež účastníky veronského festivalu.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.6.19 Papež vystoupil na summitu amerických soudců
21.11.17 Odboráři na vatikánské konferenci
10.10.16 Docat aneb What to do?
17.6.11 Seminář o etice podnikání
16.5.11 Benedikt XVI. k účastníkům kongresu o sociálním učení církve



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 24
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti