Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.11.2013 

Kardinál Woelki na Nádvoří národů: Berlín není duchovní pustina

Berlín. Jedním z hlavních symbolů komunistické moci v bývalé Německé demokratické republice se v šedesátých letech minulého století stala berlínská televizní věž. Východoněmečtí soudruzi však nepočítali s tím, že se na vrcholové sputnikovské kouli této téměř čtyřsetmetrové stavby bude za slunečného počasí tvořit do daleka viditelný světelný kříž. Právě ve stínu televizní věže v úterý začala další z platforem dialogu s nevěřícími, které organizuje Papežská rada pro kulturu. Berlínské „Nádvoří národů“ hostila nejprve městská radnice - Rotes Rathaus a po ní i další, zejména kulturní instituce – divadelní dům Deutsches Theater, univerzitní nemocnice Charité, či Bodeho muzeum, ve snaze přitáhnout hlavně vědce a umělce. Katolická církev totiž v německém hlavním městě nevlastní žádné větší akademické prostory, byť berlínský arcibiskup Woelki velmi touží po katolické teologické fakultě. Vatikánský rozhlas měl v Berlíně svého korespondenta, Stefana von Kempise:

Konečně správná debata, a nikoliv jen slavnostní vedle sebe plynoucí řeči, jak to bývá při italských edicích Nádvoří národů, poznamenal jeden z organizátorů. V radničním sále zazněla mnohá pádná slova. Kupříkladu filosof Herbert Schnädelbach, podle vlastních slov zbožný ateista, označil motto diskuse za absurdní intelektuální panikaření. „Neexistuje-li Bůh, je vše dovoleno“- tato věta z Dostojevského skutečně provokuje, připustil kardinál Gianfranco Ravasi. Předseda Papežské kulturní rady ve svém příspěvku vyzdvihl, že„Nádvoří národů“ patří do Berlína, protože německé hlavní město je „duchovní pustina“. Tomu ovšem rozhodně odporoval berlínský starosta Wowereit s poukazem na 250 zaregistrovaných aktivních náboženských sdružení, které z Berlína činí jedno z nábožensky nejrozmanitějších míst Evropy.Bezbožný tedy Berlín zcela jistě není.

Německý sociolog Hans Joas, který v diskusi zastupoval věřící vědce, se nicméně ohradil také proti titulu „Nádvoří pohanů“. Možná je tato metafora dobře míněna, nevede však k dialogu mezi rovnocennými partnery. „Věřící si nemohou nijak empiricky zdůvodnit, že by byli morálně lepší“, soudí profesor Joas.
Celkově tedy berlínské „Nádvoří národů“, které se dneškem završilo, podnítilo mnoho otázek, podalo však málo odpovědí, dodává náš korespondent. Navzdory tomu jej kardinál Woelki hodnotí spíše kladně:

Ačkoliv až k teologické fakultě jsme to pro tentokrát nedotáhli, přetrvává myšlenka, že si utvoříme prostor, ze kterého povedeme rozhovor se sekularizovaným městem. A na tom chceme pracovat. Ohlas na „nádvoří národů“ byl veskrze pozitivní a pro katolickou církev ve městě to byla důležitá zkušenost. Veřejnost nás vnímá jako instituci, která z hlediska své víry zaujímá postoj k důležitým existenčním otázkám.

Míní berlínský arcibiskup. Německé hlavní město skutečně není duchovní pustina, dodává, protože evangelium tu nabývá zcela konkrétní podoby, jak dosvědčuje třeba nedávný projekt katolické Charity na přijetí uprchlíků z Lampedusy.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.5.14 Za papežem přijede dětský vlak
9.4.14 Na nádvoří národů nebude chybět ani hip hop
7.3.13 Agnostici o Benediktu XVI.
17.11.12 Poselství Benedikta XVI. účastníkům “Nádvoří národů” v Portugalsku
5.10.12 Nádvoří národů v AssisiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti