Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Homilie

  

6.12.2013 

Po roce zas na Vánoce…

Homilie k 2. neděli adventní, cyklus A.

Richard Čemus

Na začátku Adventu jsem dostal dopis od jedné Moravanky žijící v Itálii. Rozepsala se, aby vyjádřila pocity, které v ní probouzejí blížící se Vánoce. Svěřuje se, jak se doma na vánoční svátky vždy těšila, zato v Itálii postrádá ono podmanivé kouzlo kterému se v Česku nikdo neubrání. Je jí líto, že Italové Štědrý večer neslaví, kapra s bramborovým salátem neznají a vánoční cukroví nepečou.

V čem tkví ono kouzlo Vánoc? V Božím vtělení – v narození Ježíše Krista, odpoví křesťan. Mnozí ale dnes rádi poukazují na to, že už staří Římané slavili ve stejnou dobu boha slunce Sol invictus. Slavení přírodních cyklů jako slunovrat či žně, vyzařovalo velkou fascinaci a lákalo k oslavě nezničitelné síly přírody, jíž je člověk součástí. Jde o Vánocích o totéž? Nikoliv!

Ježíš, Boží Syn, není pouhá přírodní síla, která jakoby umírá a se stále znovu se rodí. Svým vtělením se Bůh do toho cyklického kolotoče, který se opakuje jako čtyři roční období, zcela osobním způsobem vstoupil. Dal tím času zcela nový neopakovatelný význam – růstu. Oslavy cyklického běhu času spojené s kultem plodnosti, vedly k odosobňující rozpustilosti. Oproti tomu Vánoce si nedovedeme představit jinak než jako tiché semknutí duší prožívajících tajemství, kterého jsme součástí, jedinečným, neopakovatelným způsobem.

Proč tedy ale slavíme Vánoce každý rok znova? Těžko říct, jestli se tou otázkou někdo zabýval, a k jakému závěru došel. Zdá se to ale srovnatelné se slavením narozenin. Zdánlivě se tu určitý rituál prostě opakuje, ve skutečnosti jsme každý rok starší. Jednou jsem slyšel kohosi pohoršovat se nad tím, že kněz na Dušičky slouží třikrát za sebou mši sv., a že takové opakování je pastoračně nevhodné. Kdosi zkušený mu odpověděl: „ My neopakujeme třikrát stejnou mši, ale smíme jako zvláštní privilegium téhož dne třikrát vstoupit do mystéria.“ Mše sv. není pouhý rituál!

Čas od čas máme zapotřebí uvědomit si, že zdánlivě prosté liturgické úkony ve skutečnosti hýbají celým vesmírem. A hýbá celým vesmírem dokonce každá naše osobní modlitba. Skutečnosti, které se dějí, se nám zdají často důvěrně známé, samozřejmé a téměř nudné, a přitom bychom asi zkolabovali, kdyby nám Bůh najednou zjevil, co se děje za zázraky za hranicemi našeho zraku. O lidech, kteří evangelium berou vážně, říkáme, že jsou radikální. Ježíš hledá lidi, kteří obnovují svůj život od kořene, jak to napovídá samo slovo (radix latinsky kořen). „Sekera je už přiložena ke kořenu stromů; každý strom, který nenese dobré ovoce, bude poražen a hozen do ohně.“ (Mt 3,1-12) Po takové radikální, hloubkové sanaci může vzklíčit nový život: „Vyrazí ratolest z pahýlu Jesse, výhonek vypučí z jeho kořenů, spočine na něm duch Hospodinův: duch moudrosti a rozumu, duch rady a síly, duch poznání a bázně před Hospodinem. (Iz 11,1-10).

Začteme-li se do encykliky dvou papežů Lumen fidei, nemůže nás než fascinovat hloubka uvažování a preciznost vyjadřování autorů. Je to zřetelné zejména tam, kde se mluví o poznání a rozvádí se tam myšlenka, že spolehlivé poznání skutečnosti, skutečnosti Boží, je možné pouze v církevním společenství. „Bůh, zdroj vytrvalosti a povzbuzení, kéž vám dá, abyste v souladu stejně smýšleli podle vůle Krista Ježíše. Tak budete moci svorně a jedněmi ústy oslavovat Boha, Otce našeho Pána Ježíše Krista. Přijímejte proto jeden druhého do svého společenství, jako i Kristus přijal vás – k oslavě Boží.“ (Řím 15,4-9).

Izaiášovo eschatologické vidění světa, kde nebude už nepřátelství a násilí, je poukazem na to, že slavením Vánoc nenaskakujeme na stále stejném kolotoči na koníky a na autíčka, které se vlastně vůbec nehýbají vpřed, nýbrž že spějeme k naplnění našich nejodvážnějších tužeb: „nikdo nebude škodit ani zabíjet na celé mé svaté hoře, protože poznání Hospodina naplní zemi, tak jako vody pokrývají moře. Tehdy se objeví kořen Jesse jako znamení národům; pohané ho budou hledat a jeho sídlo bude slavné.“ (Iz 11,1-10). Věříme, že Ježíš je onen kvas, který byť v malém množství těsto zcela prokvasí. V našich mezilidských vztazích to můžeme občas již předjímat, nejvíc právě o Vánocích plných onoho „kouzla“ jednoty, míru spokoje.

Advent (lat. adventus), jak říká samo slovo, je příchod. Příchod pak je pohyb. Ne však pobíháním labyrintem nákupních center, ale příchodem tam, kde život má svůj cíl: tam, kde vytváříme společenství lásky. Tam se těšíme, tam je nám dobře.

Budeme mít krásné Vánoce, nezávisle na tom, budou-li pod sněhem, či na blátě. Jejich krása závisí jen na tom, jak hluboko necháme vejít Syna Božího k nám, v jakých hlubinách naší duše očekáváme jeho advent. Jak opravdově se Naň těšíme, poznáme podle dárků, jaké jsme ochotni kolem sebe rozdávat. Nemusí být zabalené v dárkovém papíru a ani nemusí mít mašli.

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti