Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.12.2013 

Zveřejněno papežovo poselství ke Světovému dni míru 2014

Vatikán. "Bratrství jako základ a cesta k míru" – to je téma Světového dne míru, který připadá na Nový rok 2014. Dnes bylo zveřejněno každoroční poselství Svatého otce k tomuto dni. „Bratrství mezi lidmi předpokládá a vyžaduje transcendentní otcovství,“ píše papež František v úvodním odstavci devítistránkového dokumentu. A „počínaje uznáním tohoto otcovství – pokračuje - se ustavuje bratrství mezi lidmi, když se člověk stává bližním tím, že se stará o druhého.“ (čl.1)

Pro porozumění tohoto povolání člověka k bratrství a také překážek, které stojí v cestě k jeho rozpoznání a uskutečnění, je zásadní nechat se vést poznáním Božího plánu, jak je představen v Písmu svatém. Kniha Geneze praví, že všichni lidé se vyvozují ze společných rodičů, Adama a Evy, páru stvořeného k Božímu obrazu a podobě (Gen 1,26), z něhož se rodí Kain a Ábel. „V příběhu této prvotní rodiny – píše papež František – spatřujeme genesi společnosti, evoluci vztahů mezi lidmi i národy… Příběh Kaina a Ábela učí, že lidství v sobě nese povolání k bratrství, ale také dramatickou možnost se tomuto povolání zpronevěřit. Dosvědčuje to každodenní egoismus, který je základem tolika válek a tolika nespravedlností: četní muži a ženy totiž umírají rukama těch bratří a sester, kteří se neumějí považovat za takové, tj. za bytosti učiněné pro vzájemnost, sdílení a darování".

Papež pak klade otázku, zda lidé budou vůbec někdy moci odpovědět na touhu po bratrství, kterou do nich vtiskl Bůh Otec. „Dokáží svými silami přemoci lhostejnost, egoismus a nenávist a přijmout legitimní rozdíly, které charakterizují bratry a sestry? Odpovědět bychom mohli parafrází slov Pána Ježíše: poněvadž existuje jediný Otec, který je Bohem, vy všichni jste bratři (srov. Mt 23,8-9). Kořen bratrství tkví v Božím otcovství. Nejde tedy o vágní a historicky neúčinné, rodové otcovství, nýbrž o detailní a mimořádně konkrétní, osobní lásku Boží ke každému člověku (Mt 6,25-30). Jde o otcovství, které účinně plodí bratrství, protože Boží láska, pokud je přijata, stává se impozantním činitelem přeměny existence a vztahů k druhým, otevírá lidi solidaritě a činorodému sdílení.“ (čl.3)

Lidské bratrství – pokračuje papež František – je tedy znovuzrozeno v Ježíši Kristu a Ježíšem Kristem Jeho smrtí a vzkříšením. Kříž je definitivním „místem“ založení bratrství, které lidé nejsou s to sami vytvořit. Ježíš Kristus přijal lidskou přirozenost, aby ji vykoupil, a láskou k Otci až k smrti na kříži z nás svým vzkříšením vytváří nové lidstvo zcela sdílející Boží vůli a Boží plán, který zahrnuje plnou realizaci povolání k bratrství.

Kristus je tak novým a definitivním počátkem nás všech, kteří jsme povoláni rozpoznat se v Něm jako bratři, jako synové téhož Otce. On je Smlouva sama, osobní prostor smíření člověka s Bohem a mezi bratry. Ve smrti na kříži je Ježíš také překonáním separace mezi národy, mezi lidem smlouvy a pohany, kteří až dosud byli bez naděje a bez smlouvy. (č.3)

Odtud pak papež František odvozuje např. zásady boje proti chudobě, jejíž hlavní příčinou je právě nedostatek bratrství mezi lidmi i národy. „Nesmíme zapomínat - píše papež - na učení církve o takzvané sociální hypotéce, na jehož základě, jak praví sv. Tomáš Akvinský, jestliže je dovoleno, ba nutno, »aby člověk vlastnil svoje statky« (S.Th. II-II, q.66,a.2), pak „se musí na věci právem držené dívat nejen jako na své, ale též jako na společné, a to v tom smyslu, aby mohly být nejen k jeho vlastnímu prospěchu, ale i prospěchu druhých“ (Lumen gentium, 69). (čl.4) V této souvislosti pak Svatý otec hovoří o potřebě „bratrství v ekonomice“: „Vážné soudobé finanční a ekonomické krize – píše se v poselství – mají svůj původ v postupném vzdalování se člověka od Boha a od bližního, v chamtivé honbě za materiálními statky na jedné straně a v ochuzení vztahů mezi lidmi a mezi společenstvími, což mnohé žene do k tomu, aby hledali uspokojení, štěstí a bezpečí v konzumu a výdělcích přesahujících každou logiku zdravé ekonomie, píše papež František a cituje z první encykliky Jana Pavla II.: „Skutečně již existuje konkrétní nebezpečí, a můžeme je i sami postřehnout, že zatímco člověk neobyčejně zvětšuje svou vládu nad světem věcí, ztrácí otěže této své vlády a různými způsoby podrobuje onomu světu sám sebe, stávaje se předmětem mnohostranné manipulace – i když často není přímo postřehnutelná – celou organizací společenského života, výrobním systémem a tlakem hromadných sdělovacích prostředků.“ (Redemptor hominis,16). (čl. 6)

„Nezbytný politický a ekonomický realismus – píše papež František v závěru poselství ke Světovému dni míru – nesmí být redukován na pouhý technicismus zbavený ducha, který ignoruje transcendentní dimenzi člověka. Chybí-li tato otevřenost vůči Bohu, každá lidská aktivita se ochuzuje a lidé jsou redukováni na využívané předměty. Jedině budou-li lidé ochotni pohybovat se v bezpečném prostoru otevřenosti Tomu, který miluje každého člověka, muže i ženu, budou politika a ekonomie účinnými nástroji integrálního lidského rozvoje a míru.“

PLNÉ ZNĚNÍ oficiálního znění papežova poselství je ZDE

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.12.20 Papež: Kultura péče jako přednostní cesta k dosažení míru
12.12.19 Svatý otec: Bratrství, smíření a ekologická konverze jako cesty k míru
18.12.18 Dobrá politika slouží míru – poselství papeže Františka k 52. světovému dni míru
6.11.18 Svatý stolec zveřejnil téma poselství k příštímu Světovému dni míru
24.11.17 Římský biskup vyzval ke kontemplativnímu pohledu na migraci



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti