Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.12.2013 

Sociolog Introvigne o pronásledování křesťanů ve světě

Řím. O aktuální situaci pronásledování křesťanů ve světě hovořil pro Vatikánský rozhlas, italský sociolog Massimo Introvigne, který se touto otázkou dlouhodobě zaobírá. Podle statistik vypracovaných ve Spojených státech bylo v roce 2012 zabito pro svoji víru až 100 tisíc křesťanů.

Statistika je velmi kontroverzní. Proběhla také polemika mezi Todd Johnsonem, patrně největším znalcem náboženských statistik světa a stanicí BBC. Všechno závisí na situaci v Africe, zejména v Kongu a nyní také v Jižní Súdánu a na tom, kolik zabitých v těchto oblastech lze považovat za věřící zabité pro jejich víru, tedy v situaci, kterou Johnson nazývá situací svědectví. Úplná data za rok 2013 budou známa v prvních měsících roku 2014, ale je pravděpodobné, že budou poněkud nižší, protože se snížil počet křesťanů zabitých v Africe. Jejich počet může činit kolem 70-80 tisíc.

Ve výroční zprávě Komise USA pro mezinárodní náboženskou svobodu za rok 2013 je označeno osm zemí, které vzbuzují obzvláštní starosti, tj. Barma, Čína, Eritrea, Irán, Severní Korea, Saúdská Arábie, Súdán a Uzbekistán. Která země si z tohoto hlediska zasluhuje největší pozornosti?

Myslím, že to je i nadále situace v Severní Koreji. Nejenom proto, že jsou tam nadále zabíjeni křesťané, ale proto, že tam křesťané vůbec jsou, to znamená že dosud nebyli vyvražděni. Je tedy zřejmé, že i v této nesmírně obtížné situaci, v zemi, která má minimální kontakty s okolním světem, existují lidé, i mladí lidé, kteří nepoznali než tvrdou režimní výchovu, ale stále se obracejí na křesťanskou víru, projevují ji a jsou vězněni, deportováni do koncentračních táborů a také zabíjeni. Země, které vypočítává Komise Spojených států přirozeně nejsou jediné, které vzbuzují obavy, protože je zde celá řada zemí, ve kterých je rozšířeno faktické i legalizované násilí. Netřeba zapomínat např. na zákon, který trestá tzv. rouhání v Pákistánu, kde dobře známe případ Asie Bibi, a který je používán proti křesťanům.

Nigéria je potom další zemí vzbuzující obavy…

Ano. Je však třeba říci, že tamější problém nepředstavuje nigerská vláda, nýbrž určitá extremistická sdružení hlásící se k islámu, zvláště sekta, které nazývá Boko Haram. Je tedy třeba říci, že křesťané nejsou vždy zabíjeni stoupenci jiných náboženství. Kromě jmenované případu extremistického hnutí v Nigérii, existují totiž i další příčiny. Již jmenovaný režim komunistických režimů, zvláště v Severní Koreji, a dále kmenové konflikty, kde je někdy obtížné určit, zda jsou tam křesťané zabíjeni proto, že jsou křesťany anebo proto, že patří k určitému kmeni..

Potom je tu případ Evropy, kde nedochází k násilí tohoto typu, ale objevují se určité restrikce postihující křesťanskou příslušnost…

Ano, vůči křesťanům a vůči nábožensky činným lidem obecně. Myslím, že papež František to v exhortaci Evangelii gaudium vyjadřuje velmi dobře, když mluví o mentalitě, která chce redukovat víru na pouze soukromou záležitost a zavřít věřící do kostelů, synagog a mešit. To znamená, že když jsou shromážděni na jednom místě a modlí, je vše v pořádku, ale když chtějí projevit veřejně svoji víru na sociálním a politické poli, začíná se diskriminace, ne-li persekuce ve vlastním smyslu.

Říká Massimo Introvigne.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.1.20 Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný
16.7.19 Vatikán proti pronásledování a diskriminaci křesťanů
17.1.19 Open Doors: Počet pronásledovaných křesťanů narůstá
23.11.18 Každý sedmý křesťan pronásledován pro víru
8.2.18 Biskup Scheuer: Evropa ignoruje pronásledování křesťanůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti