Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.1.2014 

Papež na setkání s diplomatickým sborem

Vatikán. „Od uzavřenosti vedoucí k destrukci je třeba přejít ke kultuře setkávání“ – tuto pobídku adresoval Petrův nástupce velvyslancům 180 zemí na tradičním novoročním setkání s diplomatickým sborem. S odkazem na poselství k letošnímu Světovému dni míru, papež zdůraznil, že „rodina je zdrojem veškerého bratrství“ (František, Poselství k SDM 2014,1) a „jazyk rodiny je jazykem míru“ (Benedikt XVI., Poselství k SDM 2008,3).

Bohužel, často tomu tak není, protože roste počet rodin rozdělených a zraněných nejenom v důsledku chatrného smyslu pro sounáležitost, jímž se vyznačuje nynější svět, ale také obtížnými podmínkami, ve kterých jsou nuceny žít, někdy až do té míry, že se jim nedostává prostředků k živobytí. Proto je zapotřebí takové politiky, která by podporovala, upřednostňovala a upevňovala rodinu!

Kromě toho, poznamenal dále papež František, jsou staří lidé považováni za přítěž, zatímco mladí lidé před sebou nemají perspektivu. Staří i mladí jsou však nadějí lidstva, protože první v sobě nesou moudrost zkušenosti a mladí nás otevírají k budoucnosti a brání nám uzavírat se do sebe, citoval papež ze své exhortace Evangelii gaudium (108).

Uzavřenost a izolovanost vždycky vytvářejí dusnou a tíživou atmosféru, která dříve či později vede ke smutku a ztrátě dechu. Místo toho je zapotřebí všeobecného nasazení všech za usnadnění kultury setkávání, protože jenom ten, kdo je s to vycházet vstříc druhým, je schopen přinášet plody, navazovat vztahy, tvořit společenství, vyzařovat radost a vytvářet pokoj.

Papež pak přešel k mezinárodní situaci a věnoval pozornost zejména konfliktu v Sýrii, zdůraznil potřebu respektování humanitárního práva, ocenil Libanon a Jordánsko za péči, kterou poskytují syrským uprchlíkům a vyjádřil naději ve výsledky již druhé chystané mírové konference, která proběhne 22. ledna v Ženevě. Svatý otec upozornil také na konflikt ve Středoafrické republice, Jižním Súdánu, Mali a Nigérii, na situaci v severní Africe, odkud jsou nuceni odcházet zvláště křesťané. Ocenil „významný pokrok v jednáních s Iránem o nukleárních otázkách“. V souvislosti s tím zmínil také letošní 100. výročí první světové války, během níž papež Benedikt XV. mluvil o potřebě převahy „mravní síly práva“ nad „materiální silou zbraní“.

Ujišťuji svou modlitbou za oběti a za četné uprchlíky nucené žít v nouzi a doufám, že zájem mezinárodního společenství přispěje k zastavení násilí, nastolení práva a vytvoření záruk pro dodávky humanitární pomoci.

Katolická církev, dodal papež, bude nadále velkodušně pomáhat obyvatelstvu v zemích postižených konflikty a spolupracovat na vytváření klimatu smíření a pokoje.

Pokoj je však zraňován jakoukoli negací lidské důstojnosti, z nichž první je nemožnost obživy. Nesmějí nás nechat lhostejnými tváře těch, kteří trpí hladem, zvláště dětí, vezmeme-li v úvahu kolik potravin se denně vyhazuje v různých částech světa, kde panuje, jak jsem to již vícekrát nazval, „skartační kultura“. Bohužel, vyhazovány nejsou jenom potraviny či přebytky, skartováni jsou často samotní lidé jako by to byli „postradatelné věci“. Hrůzu budí například pouhá myšlenka, že existují děti, které nebudou smět spatřit světlo světa, oběti interrupcí, nebo ty, které jsou užívány jako vojáci, znásilňovány nebo zabíjeny v ozbrojených konfliktech, anebo jsou předmětem obchodu oné děsivé formy moderního otroctví, jímž je obchod s lidmi, který je zločinem proti lidskosti.

Řekl mimo jiné papež František v obsáhlé promluvě na setkání s diplomatickým sborem, které se každoročně koná na začátku kalendářního roku.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.1.18 Vatikánská diplomacie za papeže Františka: kontinuita i nové priority
13.1.14 Diplomatické vztahy Svatého stolce
3.9.13 Svolán diplomatický sbor velvyslanců při Svatém stolci
16.2.12 Dnešní audience Svatého otce
3.12.11 Seznam velvyslanců u Svatého stolceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti