Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

2.2.2014 

O setkání mezi observancí a proroctvím

Homilie papeže Františka na Den zasvěceného života, baz. sv. Petra

Česká sekce RV

Svátek Uvedení Páně do chrámu je označován také jako svátek setkání, protože v úvodu dnešní liturgie se praví, že se Pán setkává se svým lidem. Jde o setkání Ježíše a Jeho lidu. Když Maria s Josefem přinesli dítě do Jeruzalémského chrámu, došlo k prvnímu setkání Ježíše a Jeho lidu, reprezentovanému dvěma starci, Simeonem a Annou.

Bylo to také setkání v rámci dějin tohoto lidu mezi mladými a starými. Mladými byli Maria, Josef a jejich novorozené dítě a starými Simeon a Anna, dvě postavy stálých návštěvníků chrámu.

Pozorujme, co nám evangelista Lukáš o nich říká a jak je popisuje. O Matce Boží a svatém Josefovi čtyřikrát opakuje, že chtěli splnit, co nařizoval Zákon Páně (srov. Lk 2,22.23.24.27). Je zřejmé a téměř citelné, že se Ježíšovi rodiče radují plněním Božích předpisů. Ano, mají radost, že kráčejí v Pánově Zákoně! Jsou to novomanželé, kterým se právě narodilo dítě, a všichni jsou naplněni touhou splnit, co je předepsáno. Není to zevnější skutečnost, není to kvůli tomu, aby pocítili uspokojení. Je to mocná, hluboká touha oplývající radostí. Vyjadřuje to Žalm: „Raduji se na cestě tvých přikázání... tvůj zákon je mé potěšení (Žl 119,14.77).

Co říká svatý Lukáš o starcích? Vícekrát zdůrazňuje, že byli vedeni Duchem svatým. O Simeonovi praví, že byl spravedlivým a bohabojným mužem, který očekával potěšení Izraele a „byl v něm Duch svatý“ (Lk 2,25); říká, že „mu bylo od Ducha svatého zjeveno,“ že nezemře, dokud nespatří Krista, Mesiáše (srov. v.26); a přišel proto do chrámu „z vnuknutí Ducha“ (v.27). O Anně potom říká, že byla „prorokyní“ (v.36), tedy inspirovanou Bohem a že byla ustavičně v chrámu, kde „sloužila Bohu posty a modlitbami“ (v.37). Ti dva starci jsou tedy plní života! Oplývají životem, protože je naplňuje Duch svatý, a jsou chápaví vůči Jeho působení, pozorní k Jeho pokynům.

A nyní se setkává Svatá Rodina a tito dva představitelé svatého Božího lidu. Středem je Ježíš. On hýbe vším a jedny i druhé přitahuje do chrámu, který je domem Jeho Otce.

Je to setkání mezi mladými, kteří jsou plní radosti z toho, že plní Zákon, a starými, kteří se radují nad působením Ducha svatého. Je to jedinečné setkání mezi observancí a proroctvím, kde mladí dbají předpisů a staří prorokují! Zamyslíme-li se důkladně, je dodržování Zákona vskutku oduševňováno týmž Duchem a proroctví se ubírá cestou vyznačenou Zákonem. Kdo je více naplněn Duchem svatým než Maria? Kdo chápe Jeho působení víc než ona?

Ve světle této evangelní scény pohleďme na zasvěcený život jako na setkání s Kristem. On je tím, kdo přichází k nám, přinesen Marií a Josefem, a my jsme těmi, kdo jdeme k Němu, vedeni Duchem svatým. Středem je však On. On hýbe vším, On nás přitahuje do chrámu, do církve, kde se s Ním můžeme setkat, rozpoznat Jej, přijmout a obejmout.

Ježíš nám jde vstříc v církvi skrze zakladatelské charisma institutu. Je krásné takto chápat svoje povolání! Naše setkání s Kristem dostalo svou podobu v církvi skrze charisma jednoho Jeho svědka, jedné Jeho svědkyně. To nás stále udivuje a vzbuzuje v nás vděčnost.

A v zasvěceném životě probíhá také setkání mladých a starých, mezi observancí a proroctvím. Nechápejme je jako protiklady. Spíše ponechme Ducha svatého ať obojí naplňuje. Znamením toho je radost. Radost z dodržování, kráčení v pravidlech života, radost z vedení Duchem svatým, nikdy nebýt rigidní, nikdy uzavření, vždycky otevření hlasu Boha, který mluví, otevírá, vede nás a povzbuzuje, abychom šli vstříc horizontu.

Starým prospívá, když předávají mladým moudrost. A mladým prospívá, když přijímají tento odkaz zkušenosti a moudrosti, a nesou jej dál, neopatrují jej v muzeu, ale čelí výzvám, které přináší život, ku prospěchu svých řeholních rodin i celé církve. Milost tohoto tajemství, milost tohoto setkání kéž nás osvítí a potěší na naší cestě.
Amen

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.2.21 Prosme o důvěryplnou trpělivost
1.2.20 Umění vidět milost
2.2.19 Zasvěcený život je živé setkání s Pánem v Jeho lidu
2.2.18 Jestliže mladí jsou povoláni otevírat nové brány, staří od nich mají klíče
2.2.17 Nebýt profesionály posvátna, nýbrž proroky nadějeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti