Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   8. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

14.2.2014 

Papež František kázal o křesťanské identitě

Vatikán. Křesťan nikdy nestojí na místě. Navzdory nesnázím jde stále kupředu. Papež František o tom mluvil při dnešní ranní mši svaté v Domu svaté Marty. Ve svátek patronů Evropy, sv. Cyrila a Metoděje, se zastavil u charakteristiky učedníka. Evangelium se má hlásat s radostí. Stížnostmi Pánu nijak neprospíváme, glosoval papež. A varoval před pokušením stát se vlkem mezi vlky.

Jaký má být Ježíšův učeník? Ptá se papež František a na postavách slovanských apoštolů ukazuje, co je to křesťanská identita. Křesťan je totiž ten, který „je poslán“. Znamená to, dodal papež, že křesťan je Pánův učedník, který je stále na cestě, který kráčí vždy dopředu:

Je nemyslitelné, že by křesťan nečinně stál. Křesťan, který stále stojí na místě je ve své křesťanské identitě nemocný, má nemoc identity. Křesťan je učedníkem proto, aby kráčel, aby šel. Také Pán to zdůrazňuje – jak jsme slyšeli v žalmu, o Pánově loučení – „Jděte do celého světa a hlásejte evangelium“. Jděte! Vydejte se na cestu. Ano, prvním projevem křesťanské identity je kráčet, kráčet, i když se mohou objevit potíže, kráčet nesnázím navzdory.

Ježíš posílá učedníky, aby se vydali na „křižovatky cest“ a pozvali všechny, dobré i špatné. Tak mluví evangelium, zdůraznil: pozvání mají dostat i špatní! Všichni! Křesťan tedy jde vždy dopředu, překonává nesnáze, aby hlásal, že Boží království je blízko.

Druhým rysem křesťanské identity je to, že má vždy zůstávat beránkem, pokračoval papež František. Křesťan je beránek a musí si zachovat tuto identitu. Pán nás posílá jako beránky mezi vlky. Někdo by mohl navrhnout užití síly. Vzpomeňme na Davida, když měl bojovat proti Filištíncovi: chtěli jej navléknout do Saulovy zbroje, v níž se nemohl ani hnout. Tak by nebyl sám sebou, vysvětluje papež František, nebyl by pokorným prostým Davidem. Nakonec tedy uchopil prak a zvítězil:

Jako beránci... Nestávat se vlky... Pokušení nám totiž někdy sugeruje: ´Tohle je ale těžké, tihle vlci jsou vychytralí, však já je ještě přechytračím!“ Beránek. Ne hlupák, ale beránek. S křesťanským důvtipem, ale vždy jako beránci. Protože jsi-li beránek, On tě hájí. Cítíš-li se ale silný jako vlk, On tě nebude hájit, nechá tě samotného a vlci tě sežerou zaživa. Jako beránka.

Třetím aspektem této identity je „křesťanský styl“, který se projevuje radostí. Křesťané, řekl papež František, jsou lidé plní jásotu, protože znají Pána a přinášejí Pána. A dodal, že žít po křesťansku není možné bez radosti. Beránek nemůže chodit bez radosti. I uprostřed problémů a nesnází, i uprostřed vlastních chyb a hříchů – zdůrazňoval papež – je radost Ježíše, který vždy odpouští a pomáhá.

Ani Pánu ani církvi neprospívají ti křesťané, kteří jedou v rytmu adagio-lamentoso, kteří žijí v neustálých nářcích a smutku, na všechno si ztěžují... to není styl učedníka. Sv. Augustin říká křesťanům: ´Jdi, jdi dál, zpívej a běž!´ S radostí! To je křesťanský styl. Hlásat evangelium s radostí. A Pán už vše zařídí. Naopak přespříliš smutku, příliš smutku a také hořkosti nás vede k životu takzvaného křesťanství bez Krista. Kříž udolává křesťany plačící u hrobu jako Máří Magdaléna bez radosti z toho, že nalezli Vzkříšeného.

Ve svátek dvou křesťanských učedníků, Cyrila a Metoděje, nás církev vybízí k zamyšlení nad „křesťanskou identitou“, řekl papež František. Kéž nám Pán na přímluvu těchto dvou svatých bratří, patronů Evropy, udělí milost žít jako křesťané, kteří kráčí životem jako beránci a s radostí.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti