Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.4.2014 

Papež František: odmítám výchovné pokusy na dětech

Vatikán. Papež František dnes ráno přijal delegaci Mezinárodního katolického výboru pro děti (Bureau International Catholique de l’Enfance). Tato nezisková organizace vznikla před více než šedesáti lety (17.1.1948) jako konkrétní odpověď na výzvu papeže Pia XII., který žádal ochranu dětí v poválečné době. Udržuje stálé kontakty s newyorským a ženevským zastupitelstvím Svatého stolce a spolupracovala na znění Úmluvy o právech dítětě (1989). Papež jejím zástupcům poděkoval za práci, která dokazuje “přednostní lásku Pána Ježíše k dětem”. Pro dobře fungující společnost, poznamenal, mají být prioritou dvě kategorie – děti a staří lidé.

Papež František pak navázal na úvodní pozdrav prezidenta Mezinárodního katolického výboru pro děti, pana Oliviera Duvala.

”Mluvil jste velice kultivovaně a noblesně o “dobrém zacházení” s dětmi. Děkuji vám za toto jemné vyjadřování! Cítím se však povolán k tomu, abych na sebe vzal všechno zlo, které způsobili někteří kněží. Je jich dost, ale v porovnání s celkem to není velký počet. Beru toto zlo na sebe a prosím o odpuštění za újmu, kterou zavinili, za sexuální zneužívání dětí. Církev si je tohoto ubližování vědoma! Je to osobní a morální vina těchto kněží, kteří však jsou mužové církve. V nakládání s tímto problémem a v trestech, které se musí uložit, nechceme učinit krok zpět. Naopak, musíme být velmi silní. Nesmíme si s dětmi zahrávat!”

Svatý otec pak vytýčil další naléhavé cíle současné obrany dětí. Je důležité pokračovat v projektech, které vystupují proti otrocké práci, proti nasazování dětských vojáků a proti každému druhu násilí na nezletilých, upozornil.

”V kladném smyslu je nutné zdůrazňovat právo dětí na růst v rodině. Tedy právo vyrůstat s maminkou a tatínkem, kteří jsou schopni vytvořit vhodné prostředí k rozvoji dítětě a jeho citovému dozrávání. Dítě tak dozrává ve vztahu, v konfrontaci s mužností otce a ženskostí matky, a miluje proto svou citovou zralost.”

To s sebou ovšem nese také právo rodičů na morální a náboženskou výchovu svých dětí.

”A v tomto ohledu bych chtěl odmítnout jakékoliv výchovné experimentování s dětmi. Nelze činit pokusy na dětech a mladých lidech. Nejsou to pokusní králíci. Hrůzy výchovné manipulace, které jsme zažili v mocných vyhlazovacích diktaturách 20. století, dosud nezmizely. Uchovaly se v různých hávech až do současnosti a pod nárokem modernosti nutí děti a mladé lidi, aby se ubírali po diktátorské cestě “uniformního myšlení” (pensiero unico). Jeden významný odborník v oblasti výchovy mi o některých konkrétních vzdělávacích projektech před pár týdny řekl: Člověk neví, jestli dítě posílá do školy nebo do převýchovného tábora…”

Práce s lidskými právy tedy předpokládá trvalou antropologickou formaci. Musíme mít dobré znalosti o člověku, dokázat odpovědět na problémy a výzvy, které nám klade současná kultura, a také na mentalitu šířenou sdělovacími prostředky. Práva a povinnosti se zakládají na antropologii dětství, ze které se rovněž odvíjí veškerá vzdělávací koncepce, upozorňoval v závěru Svatý otec.

”Tyto výchovné projekty se přirozeně musí rozvíjet, dozrávat a přizpůsobovat se znamením časů, v úctě k identitě člověka a svobodě svědomí. Nejde o to, abychom děti hýčkali ve skleníku, mimo realitu, v neschopnosti dát život a v závislosti na dávno minulých kulturách. To by bylo špatné! Musíme čelit nové kultuře s pozitivními lidskými hodnotami. Přichází mi na mysl logo buenosaireské komise na ochranu dětí: Svatá rodina na oslíku, jak prchá, aby ochránila Dítě. Někdy je kvůli obraně třeba utéct, jindy je nutné bojovat! Ale vždy je nutné uchovat něhu.

Loučil se papež František s delegací Mezinárodního katolického výboru pro děti.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.1.15 168 milionů dětí ročně koná otrockou práci
10.5.12 Děti umírají v dolech na otravu olovem
17.4.12 Asi 400 milionů dětí na světě koná otrockou práci
17.8.09 V 86 zemích jsou nuceny děti bojovat se zbraní v ruce
6.2.07 Mezinárodní konference o problému využívání dětí k vojenským účelůmHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti