Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.4.2014 

Papež k seminaristům: ve služebném kněžství není místo pro průměrné

Vatikán. Nestudujete, abyste se stali funkcionáři ve firmě či nějaké úřednické organizaci. Máte se naopak stát pastýři podle Ježíšova vzoru. S těmito slovy se dnes v poledne Svatý otec obrátil na bohoslovce z okolí Říma ( kraje Latium), kteří studují v Papežské koleji Leonianum. Tento diecézní seminář v Anagni, které bylo ve 13. století sídlem papežů, založil Lev XIII. na sklonku 19. století (1867). Asi stovka studentů připutovala na papežskou audienci v rámci sedmdesátikilometrové pěší pouti. František toto putování ocenil jako velice krásný symbol seminární formace, jejíž čtyři základní opory poté vyjmenoval.

Modlitba, studium, bratrství, apoštolát. To jsou čtyři pilíře formace, které jsou ve vzájemném vztahu. Intenzívní duchovní život, seriózní intelektuální život, komunitní a apoštolský život nejsou nadřazeny jeden druhému, všechny čtyři jsou důležité. Chybí-li jeden z nich, formace není dobrá. (...) Mnoho kněží však zůstalo na půli cesty. Nedospěli k této plnosti, a to je bolestivé. Mají v sobě cosi funkcionářského, jakýsi úřednický rozměr, což církvi neprospívá.“

Ježíšův vzor Dobrého pastýře se naopak může jevit jako cosi nedosažitelného pro nepatrného člověka.

“Ano, to je pravda, myslel jsem na to při čtvrteční mši svaté. Pocítil jsem ale, že darem, který jsme obdrželi, naše nepatrnost sílí. My však jsme těmi nejmenšími z lidí. Není to naše dílo, ale dílo Ducha svatého, který s námi spolupracuje. Jde o to, abychom se v pokoře nabídli, jako tvárná hlína. Hrnčíř, tedy Bůh, ji bude zpracovávat vodou a ohněm, Slovem a Duchem. Je nutné vstoupit do slov sv. Pavla: Už nežiji já, ale žije ve mně Kristus (Gal 2,20)“.

Pouze takto je možné pást Boží lid a vést ho po cestě, která není naší cestou, nýbrž Ježíšovou. Ba co více, dodal papež, sám Ježíš je touto cestou. Někdy se ovšem stane, poznamenal dále, že seminarista si od samého počátku není jistý pravostí svých úmyslů.

Odvážil bych se říci, že je těžké, aby zde byla tato pravost úmyslu hned od začátku. Každého z nás doprovází různé podružnosti, které vyjasní čas a každodenní konverze. Stačí pomyslet na apoštoly. Jakub se chtěl stát premiérem a Jan ministrem hospodářství, protože to byla ještě důležitější funkce. Apoštolové neměli vůbec žádný úmysl, mysleli na něco úplně jiného, a Pán s nesmírnou trpělivostí jejich záměry korigoval, až nakonec byly natolik poctivé, že vydali svůj život v kázání a mučednictví. Nesmíme se tedy lekat.“

Ryzost úmyslu se objeví v modlitbě a v duchovním vedení. Papež dále doporučil každodenní meditaci Evangelia a časté zakoušení Boží milosti ve svátosti pokání.

(Svátost smíření) nikdy nevynechávejte. Zpovídejte se stále, a tak budete velkodušní a milosrdní, protože sami na sobě budete vnímat Boží milosrdenství. Být dobrými služebníky znamená s vírou a láskou se sytit eucharistií, abychom touto eucharistií mohli živit Boží lid, znamená to být muži modlitby, abychom se stávali Kristovým hlasem, který chválí Otce a neustále se přimlouvá za bratry (srov. Žid 7,25). Míním tím přímluvnou modlitbu, jakou pronášeli oni velcí mužové – Mojžíš, Abrahám, kteří s Bohem za svůj lid bojovali; smělou modlitbu před Bohem.“

Pokud však někdo z vás není ochotný po takovéto cestě jít, bude lépe, když sebere odvahu a bude si hledat jinou cestu. Papež tuto výzvu pronesl, jak sám řekl, ze srdce a aniž by někoho chtěl urazit. Existují totiž mnohé způsoby křesťanského svědectví a mnohé cesty vedoucí ke svatosti, dodal.

Ve služebném následování Ježíše Krista není místo pro průměrnost. Onu průměrnost, která vede k využívání svatého Božího lidu ve vlastní prospěch. Běda špatným pastýřům, kteří pasou sami sebe, a nikoliv své stádo!, volali mocně proroci (Ez 34,1-6). Augustin tuto větu z proroků přejímá ve svém De Pastoribus, které vám doporučuji k četbě a meditaci. Běda špatným pastýřům, protože seminář, řekněme si to upřímně, není útulek pro omezenost, kterou můžeme mít. Není to útočiště pro psychologické nedostatky, či úkryt, protože nemám dost odvahy do života a hledám v semináři ochranu. Ne, to seminář není. Kdyby totiž něco takového seminář byl, stal by se pro církev hypotékou. Seminář ale slouží k pokračování v cestě. Kéž by vás ono „běda“, které slyšíme u proroků, přivedlo k vážné úvaze o vaší budoucnosti. Pius XI. jednou řekl, že je lépe ztratit jedno povolání, než riskovat s nejistým kandidátem. A ten tomu rozuměl, byl horolezec.“

Loučil se papež František s bohoslovci, které svěřil do ochrany Panny Marie, Matky.

Nikdy na ní nezapomínejte. Ruští mystikové říkávali, že v době duchovních nepokojů je nutné se skrýt pod pláštěm svaté Matky Boží. A nikdy odtud nevycházejte, ano? Zůstaňte přikrytí a modlete se za mne, prosím.“



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.12.19 Svatý otec: Seminář je místem modlitby, studia a společenství
17.7.18 Papež: Rozlišování je teď v módě
17.7.18 Otcové a bratři, nikoli „činovníci posvátna“
8.3.18 Papež František: Být na cestě jako svědkové naděje
8.5.17 Papež: Knězi bez Matky něco chybí



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti