Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

15.6.2014 

Ďábel v papežském magisteriu

Milan Glaser

František je bezesporu papežem, v jehož magisteriu se nejčastěji vyskytuje označení pro „nepřítele lidské přirozenosti“, jak jej nazývá zakladatel jezuitů, sv. Ignác z Loyoly. Archiv papežských promluv a textů na internetových stránkách Vatikánu rychle ukáže výsledky porovnání frekvence nejčastěji užívaných jmen „otce lži a vraha od počátku“ (Jan 8,44), tedy konkrétně slov ďábel, satan, démon, Zlý a pokušitel v magisteriu posledních tří pontifikátů. Tato statistika sice může vzbuzovat výhrady a je zapotřebí opatrnosti při vyvozování závěrů, které obsahuje. Je však faktem, že frekvence výskytu všech zmíněných označení Zlého ducha dohromady činí v přepočtu na jeden rok u Jana Pavla II. 17, u Benedikta XVI. 18 a u Františka 160 za rok, tedy nepoměr více než zjevný.

Lze se tomu divit, ale nijak to neodporuje radostnému, ani praktickému pastoračnímu stylu Františkova pontifikátu. Naopak, je to projev opravdovosti víry, kterou prezentuje, a hloubky lidství, na které apeluje v dnešním světě. Přesto se však nelze vyhnout dojmu, že tento evidentní důraz papežského magisteria by se neměl opomíjet, ačkoli se tak v médiích většinou děje.

Zvláště jeden z rysů Zlého ducha, který vychází najevo v Novém zákoně, je v dnešní době vnímán nedostatečně či přepjatě, totiž takzvaný „vládce tohoto světa“, který byl vypuzen Ježíšem (srov. Jan 12,31). Projevy této vlády nepřítele lidské přirozenosti totiž ustanou až na konci dějin koncem tohoto světa, ale do té chvíle určitě nebudou úsměvné, ani bezbolestné. Bezpochyby však vzbuzují takové zdání a snaží se člověka přimět k nenápadným krůčkům směřujícím k definitivní, tedy dobrovolné perverzi vlastního bytí.

Pro démona jsou ovšem všichni lidé pouze užitečnými idioty. Jeho nabídka známá z první knihy Bible, že totiž budou „jako bohové“, když se odvrátí od Boha Stvořitele, bezpochyby není myšlena vážně, protože tato ambice je vlastní právě satanovi, který si ji žárlivě střeží. Lidé v satanově pojetí mají tuto jeho ambici či přesněji jeho již nezvratné, ale mylné přesvědčení pouze dokázat. Čím? Především tím, že se budou vzájemně nenávidět, lhát si, pohrdat sebou a vraždit se. Tak totiž jedině může panovat vládce tohoto světa, který se nezvratně rozhodl, že nechce milovat, ani být milován.

Ježíš demaskoval velice zřetelně tuto satanovu globální ambici v pokušeních, která pro nás překonal. Nepřítel lidí vydávající se za přítele chce dosáhnout toho, aby jej lidé adorovali. Neusiluje o to však oslovováním lidské svobody zpříma, nezastřeně a nezáludně. Vyluzuje souhlas člověka jako by vlastně vůbec o nic nešlo. Anebo naopak vyhrožuje strachem ze smrti, kterým až do Kristova zmrtvýchvstání svoji vládu ve světě uplatňoval.

Z hlediska mohutnosti aktuálního důrazu na démonologii je také možné nově nahlédnout například otázku dialogu mezi příslušníky různých náboženských vyznání. Nebylo by tak úplně od věci zamyslet se nad tím, zda se v dnešním světě kromě náboženského relativismu, neprojevuje také hluboká nenávist vůči úplně každému náboženství a zda tomu tak není proto, že se ďábel nechce dělit se žádným.

V každém případě papež František podává učení víry jako dobrý hospodář. Motivuje věřícího k důkladnému promýšlení a uskutečňování vlastní víry, vyvádí ze sebeobranné pozice klamného bezpečí k opravdovému spočinutí v nepatrnosti dětí Božích, očišťuje od specifického typu farizejství, pěstovaného pokušitelem po celá staletí mezi křesťany. Učí živému každodennímu vztahu k Bohu bez naivity a s neohrožeností, která vyvěrá z pokory.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti