Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.6.2014 

Papež přijal Bratry františkány od Neposkvrněné Panny Marie

Vatikán. Papež František přijal členy řeholní kongregace Bratří františkánů od Neposkvrněné Panny Marie. Setkání se konalo v úterý 10. června v kapli Domu sv. Marty i přes papežovu tehdy oznámenou lehkou indispozici a trvalo hodinu a půl. Po obnově slibů v kapli byl prostor na rozmluvu, během níž papež odpovídal na otázky, které mu pokládali řeholníci.

Zmíněná řeholní kongregace má mužskou i ženskou větev a celkem 500 členů. Po loňské apoštolské vizitaci vzhledem k vnitřním neshodám a na žádost většiny jejích členů byl představeným jmenován zvláštní papežský delegát, kapucín O. Fidenzio Volpi, což vyvolalo v některých katolických kruzích a médiích spekulace o údajných ústrcích ze strany Svatého stolce.

Papež byl dotázán ve věci používání staršího římského misálu z roku 1962 a odpověděl, že se nechce odchylovat od linie Benedikta XVI. Zdůraznil, že také Bratři františkáni od Neposkvrněné Panny Marie nadále mohou svobodně sloužit liturgii podle staršího misálu, třebaže prozatím vzhledem k polemice ohledně výlučného používání staršího misálu, zavedeného předchozím řádovým vedením, je „nezbytný čas na rozlišení“. Tento prvek totiž nepatřil k zakládajícímu charismatu řehole, a proto je stanoveno, aby o slavení starší liturgie ve farnostech a poutních místech, kde pastoračně působí, a v řádových formačních domech rozhodoval řádový představený spolu s biskupem. Papež vysvětlil, že musí být svoboda pro všechny, tedy jak pro ty, kdo chtějí slavit liturgii postaru, tak pro ty, kdo chtějí slavit novou formu ritu, aniž by se ritus stal ideologickou zástavou.

Petrův nástupce odpověděl také na otázku týkající se interpretace Druhého vatikánského koncilu a znovu ocenil dílo arcibiskupa Marchetta, jehož označil za „nejlepšího hermeneutika koncilu“. Papež řekl, že koncil, přestože byl pastorační, obsahuje věroučné prvky a je katolickým koncilem. Zdůraznil také linii hermeneutiky reformy v kontinuitě jediného podmětu církve, jak ji představil Benedikt XVI. v promluvě k římské kurii v prosinci roku 2005. František poukázal na to, že každý koncil vyvolal rozruch a reakce, protože „démon nechce, aby církev byla silná“ a zdůraznil, že je třeba pokračovat v teologické a nikoli ideologické interpretaci Druhého Vatikánu. Papež se nevyhnul ani otázce týkající se uzavření řeholního teologického institutu. Poslal tak řádové seminaristy studovat na římské papežské univerzity. Uvedl přitom, že pravověrnost zaručuje církev skrze Petrova nástupce. Papež se podělil také o osobní vzpomínky na jednoho z řeholníků, kterého poznal jako kardinál ve svém titulárním římském kostele a od něhož, jak řekl, přijal mnoho dobrého. Na konci setkání se s každým ze 60 přítomných řeholníků osobně pozdravil. Zprávu o setkání papeže Františka s Bratry františkány od Neposkvrněné Panny Marie zveřejnil Andrea Tornielli v internetovém portále Vatican Insider.

Tiskový mluvčí Svatého stolce, o. Federico Lombardi, zprávu potvrdil.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.10.13 Jak to bylo s údajným potrestáním Bratří františkánů Neposkvrněné Panny Marie
3.8.13 Uvalena mimořádná správa na františkány Neposkvrněné Panny MarieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti