Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.7.2014 

Bergogliův učitel o papeži Františkovi

Řím. Juan Carlos Scannone, dvaaosmdesátiletý jezuita, byl jedním z učitelů papeže Františka. V roce 1957 profesor Scannone vyučoval řečtinu a literaturu v diecézním semináři Villa Devoto argentinského hlavního města, kde jedenadvacetiletý Jorge Mario Bergoglio nastoupil svou cestu ke kněžství. Scannone na něj vzpomíná jako na šikovného studenta, ačkoliv v oné době jistě nevěděl, že má před sebou budoucího spolubratra a prvního latinskoamerického papeže. Argentinský teolog a významný představitel „teologie lidu“ od poloviny dubna žije v Evropě jako host jezuitského periodika La Civiltá Cattolica. Vatikánský rozhlas se jej ptal, v čem spatřuje zvláštní přínos papeže Františka pro církev naší doby.

“Vane tu nový vzduch, nový duch, který hýbe církví. Myslím, že papež František je nástrojem Ducha svatého a že mu prostřednictvím téhož Ducha lid odpovídá. A to nejenom v Římě, ale prakticky na celém světě. Nedávno jsem navštívil Německo a viděl jsem reakce lidí, jejich zájem o to, co se týká papeže Františka…Vládne tento nový duch, který je pokračováním druhého Vatikánského koncilu, byť za nových a současných okolností, které se neshodují se situací druhé poloviny minulého století.“

Latinská Amerika, převážně katolický a chudý kontinent, vždy projevovala evangelní vnímavost pro chudé. Tuto přednostní volbu, která má kristologické kořeny, potvrdili všichni poslední papežové, pokračuje O. Scannone, Jan Pavel II. v Pueble a Benedikt XVI. v brazilské Aparecidě. Slova papeže Františka na obranu chudých byla často interpretována jako výraz „teologie osvobození“. Argentinský teolog je však přičítá do jednoho ze čtyř proudů tohoto teologického hnutí, zvaného „teologie lidu“.

“Bergoglio v této linii pokračoval už v Argentině a nyní jako papež ji ještě více prohlubuje. Základní charakteristikou teologie lidu je, že neužívá metody ani kategorie marxistické analýzy skutečnosti. Tento teologický proud, aniž by popíral své sociální kořeny, dává přednost dějinně-kulturním aspektům. Velice silně hodnotí lidovou zbožnost, o které dokonce hovoří jako o „lidové spiritualitě a mystice“. Papež František v exhortaci Evangelii gaudium přikládá lidové zbožnosti velký význam a pojednává o tématu hned dvakrát. Lidová zbožnost není individualistická spiritualita, nýbrž je otevřena trpícím a hříšníkům, čímž je skutečně evangelní. Tato lidová kultura sama sebe evangelizuje a předává evangelium příštím generacím. Dalším rysem teologie lidu je vztah mezi Božím lidem a národy země. V papeži Františkovi tato teologie přináší plody pro všeobecnou církev.“

Soudí bývalý profesor seminaristy Bergoglia. Pro časopis italských jezuitů O. Scannone napsal vícero článků, ve kterých nastiňuje právě toto Bergogliovo zázemí, nutné pro pochopení papežova myšlení a činů. Ale také jeho viditelných gest, kupříkladu dotýkání se mariánských soch či ikon světců. Scannone v této souvislosti vzpomíná na buenosaireskou pouť ke sv. Kajetánovi, kdy se miliony lidí dotýkají sochy tohoto „patrona chleba a práce“, aby „od ní obdržely milost.“ Profesorova životní cesta se po dlouhé době zkřížila s osudy někdejšího žáka, kterého vícekrát vyhledal v Domu sv. Marty.

“Myslím, že ho nese Duch svatý. Jeho obličej září prostotou a hloubkou zároveň, vyzařuje vyrovnanost a pokoj. Naposledy jsme spolu mluvili celou hodinu. To setkání bylo skutečným balzámem pro můj duchovní život a apoštolát, ale také pro mou filosofickou a teologickou reflexi.“

Uvedl pro Vatikánský rozhlas argentinský teolog Juan Carlos Scannone SI.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.5.20 Papež zavolal mladíkovi, z jehož dopisu citoval
18.2.20 Papež, jak jsem ho poznal – nová kniha italského vatikanisty
30.12.19 Papežova vzpoura proti apokalyptické rétorice
14.3.19 Bergoglio za diktatury zachránil víc lidí než známo
24.7.18 Otec Fiorito a Bergoglio – lidová zbožnost a teologie kultury



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti