Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.8.2014 

Papežská rada pro mezináboženský dialog k situaci v Iráku

Vatikán. Papežská rada pro mezináboženský dialog vydala v souvislosti s obnovou kalifátu tzv. Islámským státem v Iráku a Sýrii tiskové prohlášení, ve kterém konstatuje, že „celý svět s podivem přihlíží tomu, co je označováno jako „obnova kalifátu“, který byl zrušen 29. října roku 1923 Kemalem Atatürkem, zakladatelem moderního Turecka. Odmítnutí tohoto aktu většinou muslimských, náboženských a politických institucí nezabránilo džihádistům Islámského státu v soustavném páchání nevypověditelných zločinů. Papežská rada, všichni, kdo jsou zapojeni do mezináboženského dialogu a stoupenci všech náboženství tak jako všichni lidé dobré vůle nemohou neodsoudit bez jakýchkoli výhrad činy, jež nejsou hodné člověka.“

Zmíněná papežská rada je pak jednotlivě vypočítává: „masakrování lidí kvůli jejich náboženské příslušnosti, hanebná praxe stínání hlav, křižování a věšení mrtvol na náměstích, donucování k volbě mezi konverzí k islámu, placení zvláštní daně (jizja) anebo útěku, vyhánění desítky tisíc lidí, včetně dětí, těhotných žen, starých a nemocných lidí z domovů, únosy křesťanských a jezídských děvčat a žen považovaných za válečnou kořist, zavádění barbarských praktik infibulace, destrukce míst náboženského kultu a křesťanských i muslimských památek, okupace a profanace kostelů a klášterů, strhávání křížů a jiných symbolů křesťanského či jiného náboženství, destrukce nedocenitelného kulturního dědictví, opovrženíhodné násilí mající terorizovat lidi a donutit je k poslušnosti nebo k útěku.“

Po výčtu barbarských činů džihádistů Islámského státu prohlášení Papežské rady pro mezináboženský dialog pokračuje: „Toto barbarství nemůže být odůvodněno nijak a už vůbec ne nábožensky. Je těžkou urážkou lidství i Boha, který je Stvořitelem, jak vícekrát řekl papež František. Nelze zapomínat na skutečnost, že křesťané a muslimové žili společně a třebaže jejich soužití mělo své stinné i světlé stránky, dokázali vytvořit kulturu vzájemného soužití a civilizaci, na kterou jsou hrdí. Ostatně právě o tento základ se v posledních letech opírá dialog křesťanů a muslimů. Dramatická situace křesťanů, jezídů a ostatních náboženských početně menšinových komunit v Iráku vyžaduje, aby zodpovědní představitelé, zejména muslimští, dále ti, kdo jsou zapojeni do mezináboženského dialogu, ale i všichni lidé dobré vůle zaujali jasný a odvážný postoj. Všichni musí jednoznačně odsoudit tyto zločiny a zavrhnout dovolávání se náboženského vyznání k jejich ospravedlňování. Jakou věrohodnost by jinak měla náboženská vyznání, jejich stoupenci i představitelé? Jakou věrohodnost by ještě mohl mít mezináboženský dialog, který byl s takovou trpělivostí v posledních letech pěstován.

Náboženští vůdcové jsou kromě toho vyzýváni vyvinout tlak na představitele vlád, aby učinili těmto zločinům přítrž, potrestali ty, kteří je páchají, obnovili v celé zemi právní stát a umožnili návrat vyhnancům. Připomenutím nezbytné mravnosti při spravování lidské společnosti nemohou náboženští představitelé nezdůraznit, že financování a vyzbrojování terorismu je morálně zavrženíhodné.“

Papežská rada pro mezináboženský dialog v závěru svého prohlášení k takzvané obnově kalifátu Islámského státu Iráku a Sýrie vyslovuje dík všem, kdo pozvedli svůj hlas a poukázali na terorismus dovolávající se náboženství. Spojme tedy naše hlasy s papežem Františkem jeho slovy: „Bůh pokoje kéž ve všech vzbudí opravdovou touhu po dialogu a smíření. Násilí nepřemůže násilí. Násilí bude přemoženo mírem!“ (Angelus, 20. července 2014) - končí se dnes vydané prohlášení Papežské rady pro mezináboženský dialog, v jejímž čele stojí kardinál Jean Louis Tauran.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Vatikán vybízí k posílení mezináboženské solidarity za koronakrize
3.8.20 Papež přijal generálního sekretáře Výboru pro mezilidské bratrství
5.12.19 Papež František s imámem Al-Tajíbem chtějí zorganizovat světový summit o lidském bratrství
19.9.19 Arcibiskup Ayuso Guixot hájí křesťansko-islámskou deklaraci o lidském bratrství
25.5.19 Jmenován nový předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti