Nigérie.
Islamisté ze sekty Boko Haram obsadili další dvě města na severovýchodě země : Buni Yadi ve státě Yobe a Gwozu ve státě Borno, ze kterých uprchlo více než 11 tisíc lidí. Obyvatelé dobytých měst referují o svévolných popravách, rabování a zřizování kontrolních stanovišť. Podle odhadu Spojených národů více než 650 tisíc Nigerijců od loňského května uteklo ze svých domovů kvůli násilnostem islamistické sekty. Pro Vatikánský rozhlas situaci komentuje
kard. John Olorunfemi Onaiyekan, arcibiskup hlavního nigerijského města Abuja.
“Po posledních vítězstvích islamistické oddíly nadále postupují. Ještě horší je, že jim armáda vyklízí prostor. Nyní čekáme, že nám to vláda vysvětlí, protože pro ni samotnou je to skutečně trapná zpráva. Z důvodu blížících se voleb je navíc vše politicky zmanipulováno. Už nechápeme, co se vlastně děje. Jisté je, že mnozí mladí muslimové na severu země sympatizují s Boko Haram a dávají se do jejich služeb. Zprávy o únosech mladých lidí tedy nejsou pokaždé pravdivé, protože někteří přecházejí na druhou stranu dobrovolně. Jiní mladí lidé, zejména křesťané, ale samozřejmě nechtějí s Boko Haram nic mít. Islamistům se podařilo vrazit klín mezi křesťany a muslimy, kteří spolu odjakživa žili v jedné vesnici jako bratři a sestry. To je znepokojivé.“
Soudí nigérijský kardinál, který rovněž s obavami sleduje rozpínavost Islámského státu v Sýrii a Iráku.
“Zprávy z Iráku nás ohromují a nahánějí nám strach. Ukazují totiž, co znamená Islámský stát. Hnutí Boko Haram alespoň prozatím není natolik silné, aby Nigérii vážně ohrožovalo. Spíše se mezi lidmi vzmáhá obdobné uvažování jako v Iráku. Mrzí mne, že naše vláda nepozoruje, nakolik je situace kritická. Dosud ji nelze srovnávat s děním v Iráku, protože počet křesťanů a muslimů je tu téměř vyrovnaný. Problémem Nigérie tudíž není pronásledování křesťanů ze strany muslimů. Hlavní úlohou je zastavit činnost teroristů, kteří zabíjejí všechny, křesťany i muslimy.“
Uvedl arcibiskup nigerijské Abuji.
(jag)