Aleppo.
Situaci v tomto starobylém a největším městě na severozápadu Sýrie popsal během své návštěvy v Římě tamější apoštolský administrátor pro katolíky latinského ritu, mons. Georges Abu Khazen, kterého jmenoval loni papež František. Pochází z Libanonu a žije v Aleppo od roku 2004. První otázka italského deníku Il Manifesto se týkala prohlášení prezidenta USA ohledně dohodnutého společného zásahu vojsk NATO proti tzv. kalifátu, jehož ozbrojenci nedávno pronikli ze Sýrie do Iráku. Prezident Obama v souvislosti s tím řekl, že budou podniknuty nálety také v Sýrii.
„Jedno arabské přísloví říká – reagoval Abu Khazen - že, »Kdo dovedl osla nahoru na minaret, bude jej umět tak také odvést dolů«. A kdo jej přivedl? Řekla to samotná Hillary Clintonová: »Bojujeme nyní proti těm, které jsme stvořili«. K zastavení tzv. Islámského státu (ISIS, ISIL) a dalších teroristů je třeba přimět Saúdskou Arábii, Katar, Turecko i Spojené státy americké, aby přestávali dodávat zbraně a přestali financovat vrahy. A potom: Kdo kupuje lacinou ropu, kterou prodávají tito hrdlořezové? Souhlasím se Svatým otcem, který řekl, že je potřeba je zastavit a nikoli bombardovat zemi. Viděli jsme, že válečné operace USA v minulosti nepřinesly nikdy dobré výsledky, nýbrž jenom smrt a zmar… Pomysleme na Irák a Libyi.“
Jak se nyní žije v Sýrii? – zněla další otázka italského listu.
„V Sýrii po staletí žili různé náboženské skupiny a mnohé národnosti, řekl Abu Khazen. Tato země, která je nyní terčem války a ekonomických sankcí v minulosti přijala statisíce iráckých, palestinských, libanonských a súdánských uprchlíků. A zdůrazňuji, že pro ně nikdy nebyly budovány stanové tábory jako tomu je nyní v sousedních zemích pro syrské utečence. ISIS a také Al Nusra a další teroristé vyhrožují všem, kdo nechtějí přijmout jejich sektářství, anebo je rovnou zabíjejí. Říkáme to již roky a nikdo nás neposlouchá. Nyní je celý Blízký východ v nebezpečí, zejména pokud by se v Sýrii zhroutil stát.“
O situaci přímo v Aleppu pak Abu Khazen řekl:
„Je tragická jako v celé zemi. Po letech této války nyní ISIS postoupil do Iráku a také směrem k Aleppu zdejší obyvatelstvo terorizuje. 60% křesťanů z města – žilo jich tu 200 tisíc – již odešlo, většinou do zahraničí. Zůstali chudí… Ve čtvrtích obývaných většinou křesťany je cítit ohrožení, třebaže trochu méně, protože jsou kontrolovány syrskou armádou. Protivládní ozbrojené skupiny, k nimž se druží také běžní delikventi, obklíčili velkou část Aleppa. Nyní však už existuje spojení s okolím, takže je možné dopravit vše potřebné, ale život je zde velmi obtížný. Všechny továrny byly vypleněny a zničeny. Není práce. Pouze ti, kdo jsou ve státní správě nebo důchodci mají nějaké příjmy. Nemocnice fungují minimálně, mnozí lékaři odešli. Kdo zůstal poskytuje obrovskou službu.“
Poslední otázka se týkala činnosti tamějších řeholníků a vůbec křesťanů v tomto městě.
„Především je třeba říci – pokračoval Abu Khazen – že ani ze zahraničních řeholníků, ať mužů či žen, nikdo neodešel. Máme zde Afričany, Latinoameričany, Evropany… Poskytujeme humanitární pomoc a útěchu. Snažíme se také obnovit infrastrukturu. Když vyhodili do vzduchu vodovod, začali jsme hloubit studnu. Voda byla ve 152 metrech, trochu kalná, ale jaká radost. Jídelny sester Matky Terezy, františkánů, maristů a jezuitů fungují pro všechny, křesťany i muslimy. Když se jedna humanitární muslimská organizace, která se stará o staré a nemohoucí lidi, ocitla uprostřed bojů, přestěhovali se k nám, do domu nesoucí jméno Ježíše – dělníka. A podobně je tomu i na mnoha jiných místech. To vše pomůže k usmíření, pokud a až skončí válka, přestanou-li ji ze zahraničí podporovat“
– říká Abu Khazen, apoštolský administrátor válkou zničeného syrského města Aleppo pro deník italských komunistů Il Manifesto 12. září 2014.
(mig)