VaticanNews.va

   15. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7752
Poslechem z webových stránek.4834
Četbou textů na webových stránkách.7398
Poslechem i četbou.4546


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Ježíš je podaná ruka Otcova

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Papež: Víra nás nabádá odporovat lhostejnosti


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.10.2014 

Mariánské meditace kardinála Bergoglia v ruštině

Rusko. Za několik dní (14.10.2014) bude v Moskvě prezentován svazek meditací o Matce Boží, které kard. Jorge Maria Bergoglio pronášel při poutích s mladými lidmi do argentinské mariánské svatyně v Luján. Dvanáct homilií z let 1999 až 2012 tehdejšího arcibiskupa Buenos Aires spolu s jedním nedávným textem papeže Františka vycházejí v rusko-italské edici (péčí Giuseppiny Cardillo Azzaro a Jekateriny Torkunové a za podpory nadace Generali). Předmluvu k útlému svazku podepsal pravoslavný metropolita Hilarion Alfejev, předseda odboru pro vnější vztahy moskevského patriarchátu, a otiskl ji dnešní L´Osservatore Romano.

„Panna Maria z Luján je v Latinské Americe uctívána jako Matka, která se přimlouvá za chudé a prosté lidi“, píše mimo jiné metropolita Hilarion a pokračuje: „Když patriarcha Kyril gratuloval novému primasovi římskokatolické církve k jeho volbě, věnoval mu mariánskou ikonu nazvanou „Pohleď na pokoru“. Název této ikony odkazuje k hymnu Magnificat, ve kterém Maria vyzpívala veliké věci, které v ní Nejvyšší učinil, „protože shlédl na svou nepatrnou služebnici“ (Lk 1,48). „Matko, daruj nám svůj pohled“, modlí se papež s mladými lidmi. Slovo „pohled“ je jedním z nejčastějších výrazů těchto meditací.

Je to pohled lásky a soucitu, jakým Maria nazírá svého syna visícího na kříži. Je to pohled Syna, který z kříže ve chvíli největší samoty a opuštěnosti s láskou pohlíží na svou Matku a v Janovi, svém milovaném učedníku, jí svěřuje nás všechny se žádostí, aby na nás ona pohlížela s toutéž láskou (srov. Jan 19,25-27).

Není to pouhá sentimentální zbožnost. Naopak, papež prosí Matku Boží, aby darovala všem věřícím pohled, schopný vidět bratra či sestru ve všech lidech okolo nás, láskyplný a soucitný pohled, pozorný k potřebám všech lidí, zejména však chudých, vyděděných a vyloučených, emigrantů, starých lidí, zbloudilců a dětí ulice.

Tento pohled lásky se tedy stává konkrétním úsilím, vynaloženým na obranu života, k práci pro spravedlnost a zápasu proti všem typům zneužívání. Jednou ze silných myšlenek pontifikátu papeže Františka až do současnosti byla jeho opakovaná výzva církvi a celému světu, aby znovu začali od „existenciálních periferií“, tedy od „nejposlednějších“, nepatrných, trpících (srov. Mt 10,42; 18,10-20; 25,40).

Pouto Panny Marie s trpícími je jedním z podnětů k rozjímání, který zřetelně vyvstává při četbě této knížečky“, píše dále metropolita Hilarion a dodává: „Kostel v centru Moskvy, jehož jsem farářem, je známý pod jménem mariánské ikony, kterou uchovává a která je drahá všem moskevským občanům. Ikona nese název „Radost všech trpících“ a vyobrazuje Matku Boží, kterou obklopuje zástup trpících, nemocných, opuštěných mužů a žen, kteří hledají pomoc, ochranu a uzdravení. Tisíce lidí se každoročně shromažďují k modlitbě před touto zázračnou ikonou, která stejně jako mariánský obraz z Luján pochází ze 17. století, aby nejčistší Matku prosili o pomoc a podporu, svěřili se jí se svými bolestmi a nadějemi.

Lidé se tu modlili také v dobách sovětského státního ateismu. Tento kostel byl po válce zpřístupněn k obřadům jako jeden z prvních v Moskvě a od té chvíle se zástup věřících, který proudí do moskvevského centra, už nikdy nezastavil. Třebaže pravoslavní nesdílejí některé aspekty katolické mariologie, je úcta k Matce Boží jedním ze společných duchovních pokladů pravoslaví a katolicismu. Křesťany na západě a východě spojuje také mnoho dalších věcí, navzdory neshodám, které se navršily v průběhu staletí.

Úsilí o službu trpícímu lidstvu, diakonie, je určitě jedním z polí, na kterém obě naše církve již od nynějška mohou a musí jednat společně, aby našemu světu daly přesvědčivé svědectví o tom, co je to křesťanství, uzavírá metropolita Hilarion Alfejev své úvodní slovo k meditacím kardinála Bergoglia.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.8.20 Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires
19.11.13 K otázce „kdo jsem já, abych soudil?“
22.10.13 Italský deník Corriere della Sera začíná vydávat texty kardinála Bergoglia
17.4.13 O duchovní korupci
6.4.13 Kardinál Bergoglio o modlitbě růženceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nový biskup diecéze, do níž patří Medžugorje

Setkání mládeže Taizé odloženo o rok

S biskupem podzemní čínské diecéze o víře, církvi a Bohu

Kardinál Brandmüller: Vyhýbat se hermeneutice podezřívání

Papež: Víra nás nabádá odporovat lhostejnosti

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Papež pokřtil dvě děvčátka ze Středoafrické republiky

Nebýt němými hlasateli, říká nový misijní biskup Mongolska

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež: Hume byl ušlechtilá duše ve službách míru

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

 Nově na webu
Svatý otec: Uzdravit svět – 2. Víra a lidská důstojnost

Publicistika: Čeho se bát a čeho ne

Publicistika: Druhý vatikánský koncil: úskalí interpretace

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása