Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 12. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.11.2014 

Papež: Autoritářský postoj nikdy nepramení v Božím srdci

Vatikán. Dnešní generální audience se konala na Svatopetrském náměstí za účasti 25 tisíc věřících. Papež František ji jako obvykle zahájil setkáním s nemocnými v aule Pavla VI., kde se shromáždilo přibližně dvě stě lidí. Účastníkům na Svatopetrském náměstí pak papež sdělil, že nemocní kvůli nejistému počasí zůstali v aule Pavla VI., odkud sledují dění na obrazovkách, a vyzval je, aby nemocné přivítali potleskem.
Tématem katecheze Petrova nástupce byla opět církev a konkrétně její hierarchická služba. V samotném závěru František řekl:

Vědomí, že všechno je darem, všechno je milost, pomáhá pastýři, aby nepodlehl pokušení stát se středem pozornosti a důvěřovat jenom v sebe. Jsou to pokušení samolibosti, domýšlivosti, soběstačnosti a pýchy. Běda, když si biskup, kněz či jáhen myslí, že ví všechno, že má vždy správnou odpověď na cokoli a že nikoho nepotřebuje. Naopak, vědomí, že on sám je první adresátem milosrdenství a soucitu Božího musí služebníka církve stále vést k tomu, aby byl pokorný a chápavý vůči druhým. I s vědomím, že je povolán odvážně opatrovat poklad víry (1 Tim 6,20), naslouchá lidem. Uvědomuje si totiž, že se má stále čemu učit i od těch, kteří mohou být daleko od víry a církve. Se svými spolubratry musí pak toto všechno vést k novému postoji vyznačujícímu se sdílením, odpovědností a společenstvím.
Drazí přátelé, neustále máme být vděčni Pánu za to, že v osobě a službě biskupů, kněží a jáhnů nadále vede a formuje svoji církev a dává jí růst na cestě svatosti. Současně se máme nadále modlit, aby pastýři našich společenství mohli být živým obrazem společenství a lásky Boží.

PLNÉ ZNĚNÍ katecheze papeže Františka ZDE

To byla katecheze papeže Františka, který pak ve svém pozdravu určeném španělsky mluvícím poutníkům věnoval pozornost také aktuálnímu dění a opět se vrátil k tragické události zmizení 43 studentů v mexickém státě Guerrero, kteří byli zaživa upáleni kriminálníky drogových gangů ve spolupráci se starostou města Iguala, jeho manželky a místního policejního ředitele.

Chtěl bych nějak projevit zde přítomným Mexičanům i těm, kdo jsou doma, svoji blízkost v této bolestné chvíli v souvislosti se zmizením studentů, kteří jsou oficiálně nezvěstní, ačkoli víme, že byli zavražděni.

Tato událost, řekl dále papež František, ukazuje dramatickou skutečnost kriminality, která je v pozadí obchodu a šíření drog. Petrův nástupce se pak zmínil o nedávném 30. výročí mírové dohody mezi Argentinou a Chile, která se týkala stanovení státní hranice a kterou zprostředkoval Svatý stolec.

Nehádejme se už o hranice. Dohadujme se o jiných věcech, ale ne o tomto. Chci však připomenout, že existuje-li vůle k dialogu, lze věci řešit. Chci s vděčností připomenout svatého Jana Pavla II. a kardinála Samore, kteří se výrazně zasadili o mír mezi námi. Doufejme, že všechny národy, které jsou v konfliktu jakéhokoli typu, ať už kvůli hranicím či kulturním rozdílům, přistoupí k jejich řešení dialogem a nikoli krutostmi války.

V samotném závěru audience papež František zaměřil pozornost k situaci křesťanů v dnešním světě:

S velkým rozechvěním sleduji dramatické peripetie křesťanů, kteří jsou v různých částech světa pronásledováni a zabíjeni kvůli svoji náboženské víře. Cítím potřebu vyjádřit svoji hlubokou duchovní blízkost tvrdě zkoušeným křesťanským komunitám vystaveným absurdnímu násilí, které nejeví známky konce, a chci povzbudit pastýře a všechny věřící, aby byli silní a pevní v naději. Opětovně důrazně vybízím ty, kteří mají na lokální i mezinárodní úrovni politickou odpovědnost, jakož i všechny lidi dobré vůle, aby se zasadili o rozsáhlou mobilizaci lidských svědomí ve prospěch pronásledovaných křesťanů, kteří mají právo požívat ve své zemi bezpečí a klid a svobodně vyznávat svoji víru.

Potom papež vyzval ke společné modlitbě za pronásledované křesťany.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 21
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti