Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   13. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Angelus 

1.3.2015 

Láska proměňuje všechno

Papež František před modlitbou Anděl Páně, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry, dobrý den.

Minulou neděli nám liturgie prezentovala Ježíše satanem pokoušeného na poušti, ale vítězícího nad pokušením. Ve světle tohoto evangelia jsme si znovu uvědomili svoji situaci hříšníků, ale také vítězství nad zlem nabídnuté těm, kdo se ubírají cestou obrácení, a jako Ježíš chtějí plnit Otcovu vůli. Tuto druhou neděli postní nám církev ukazuje cíl tohoto úsilí o obrácení, totiž účast na Kristově slávě, která září na tváři poslušného Služebníka, zabitého a vzkříšeného pro nás.

Evangelium podává událost Proměnění, která se řadí k vrcholu Ježíšova veřejného působení. Ježíš je na cestě do Jeruzaléma, kde se naplní proroctví o Božím Služebníkovi a dokoná Jeho výkupná oběť. Zástupy nerozuměly a v představě Mesiáše odporující jejich pozemským očekáváním Jej opustily. Myslely si totiž, že Mesiáš bude osvoboditelem z římského područí, osvoboditelem vlasti. Ježíšova perspektiva se jim nelíbila a opouštějí ho. Také apoštolové nechápou slova, jimiž Ježíš oznamuje vyústění svého poslání v oslaveném utrpení. Nechápou! Ježíš se tedy rozhodne ukázat Petrovi, Jakubovi a Janovi předzvěst svojí slávy, která Jej očekává po vzkříšení, aby je utvrdil ve víře a povzbudil je k následování na cestě zkoušky, na cestě kříže. Na vrcholu jedné hory, pohroužen do modlitby, se před nimi promění, Jeho tvář a celá postava se zaskví zářivým světlem. Tři učedníci jsou zděšeni, zastíní je oblak a shůry zazní stejně jako při křtu v Jordánu hlas Otce: „To je můj milovaný Syn, toho poslouchejte“ (Mk 9,7). Ježíš je Syn učiněný Služebníkem, poslaný do světa, aby skrze kříž uskutečnil plán spásy a všechny nás spasil. Jeho plné přilnutí k Otcově vůli způsobuje, že Jeho lidství vyzařuje slávu Boha, který je láska.

Ježíš se zjevuje jako dokonalý obraz Otce, zář Jeho slávy. Je dovršením zjevení a proto se vedle Něho objevují Mojžíš a Eliáš, kteří představují Zákon a Proroky a naznačují tak, že všechno končí a začíná Ježíšem, v Jeho umučení a slávě.

Vzkaz učedníkům i nám zní: „Toho poslouchejte!“ Poslouchejte Ježíše. On je Spasitel: následujte Jej. Naslouchání Kristu totiž vede k přijetí logiky Jeho velikonočního tajemství a k vydání se na cestu spolu s Ním, abychom ze svého života učinili dar lásky druhým v chápavé poslušnosti k Boží vůli, s odstupem od světských věcí a s vnitřní svobodou. Jinými slovy je třeba, abychom byli připraveni „ztratit svůj život“ (Mk 8,35), darovat jej, aby všichni lidé byli spaseni. Tak se setkáme ve věčné blaženosti. Ježíšova cesta nás vždycky vede k blaženosti, nezapomínejte na to! Ježíš nás vždycky vede k blaženosti. Vždycky tam bude kříž, zkoušky, ale nakonec nás vždycky dovede k blaženosti. Ježíš neklame, slíbil nám blaženost a daruje nám ji, pokud půjdeme Jeho cestami.

Spolu s Petrem, Jakubem a Janem vystupme dnes také my na horu Proměnění, setrvejme v kontemplaci Ježíšovy tváře, abychom přijali Jeho poselství, tlumočili je svým životem a mohli být rovněž proměněni Láskou. Láska je totiž schopna proměnit všechno. Láska proměňuje všechno! Věříte tomu? (lidé odpovídají nezřetelně: Ano). Zdá se mi, že tolik ne, podle toho, co slyším. Věříte, že láska proměňuje všechno? (hlasitá odpověď: Ano)… Kéž nás na této cestě provází Panna Maria, kterou nyní vzývejme modlitbou Anděl Páně.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Angelus

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti