Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   8. 12. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.8.2004 

Ekumenická delegace žen navštívila skupiny Sudánských žen v okolí Chartůmu

Sudán. ?Mír přichází. Budeme se moci vrátit domů.? To jsou slova, kterými vyjadřují svou naději Sudánské ženy žijící v uprchlických táborech a církevních komunitách v Chartůmu a Medaně. Je to naděje, která drží církev a obyvatele Sudánu při životě, když netrpělivě očekávají vytoužený mír.

Ekumenická 15 člená delegace žen, složená z žen z Afriky, Evropy a Spojených Států navštívila kostely, komunitní centra a skupiny Sudánských žen v okolí Chartůmu v první polovině července. Tuto delegaci zorganizovala Světová rada církví společně s Africkou Konferencí církví za účelem zmapování situace ve které se nachází křesťanské ženy v Sudánu.

Ženy se kterými se delegace setkala pochazí převážně z jihu země, kde již 21 let zuří válka. Jsou to právě ženy, které dnes hrají nejdůležitější roli v životě obyvatel Sudánu. Jejich manželé byli buďto zabiti ve válce, nebo jsou stále na válečných liniích, takže jsou to ženy které živí rodiny, vychovávájí děti a dělají závažná rodinna rozhodnutí. Dlouhodobý válečný konflikt zanechal hluboké rány v duši tohoto národa. Ženy s kterými se delegace setkala, velice nerady mluvily o násilí, které na nich bylo spácháno.

Stále trvající boje v Darfůru znovu ukazují, že znásilňování žen je stále užíváno jako systematická, záměrná válečná zbraň. Sexuální násilí je úžíváno za účelem zlomit ducha lidí i jako prostředek etnických čistek.

Mnoho žen bylo násilně vyhnáno ze svých domovů, jak říká jedna Sudánská žena,"pracovala jsem na poli. Když jsem se vrátila, celá vesnice byla spálena a moje rodina byla pryč.

Boj s proti AIDS je taktéž jeden z hlavních problémů. ?AIDS je zde rozšířen a my se ho bojíme více než války, která nás vyhnala z našich domovů na jihu,? řekla žena která žije v uprchlickém táboře v Medaně.

V jednom z táborů ženy z různých kmenů a náboženských skupin zkoušejí žít jako komunita a organizují svůj denni život společně. Většina z nich jsou vdovy a svobodné matky. Této skupině se podařilo koupit kus země, na kterém si zařídily obchod, kde prodávají věci denní potřeby. Je zde možné koupit cokoliv, od šálků na čaj až po televize. Výtěžek slouží celé komunitě.

I přes obrovské utrpení Sudánských žen, delegace opouštěla tuto zemi s velkou nadějí do budoucna. Sudánské ženy, skrze hlubokou spiritualitu vyjádřenou v jejich modlitbách, písních a tancích, demonstrovaly svou víru, která je životodárnou silou v jejich těžkém boji o přežití. Jak informovala delegace žen Světové rady církví, i přesto že stát se snaží arabizovat zemi, místní církve stojí pevně ve víře rozhodnuty vytrvat v křesťanské identitě a sloužit svým věřícím.

Válečný konflikt v Sudánu je považován za nejdelší občanskou válku v Africe. S přestávkou v 70 letech, Sudán je rozdělen válkou již od získání nezávislosti v r. 1956. Nynější konflikt se rozhořel před 11 lety poté, když se Sudánská vláda pokoušela zavést v zemi Islámské právo Šarija. Jih země se vzbouřil jelikož je obydlen africkými křesťany a příslušníky tradičních náboženství. Občanská válka zanechala v Sudánu 2 miliony mrtvých a více jak 4 mil musely opustit své domovy.

(pah)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.7.20 Apostaze se v Súdánu nebude trestat smrtí
2.6.17 Od února bylo zničeno 25 súdánských kostelů
24.7.14 Papež František se setkal s rodinou súdánské křesťanky Meriam Ishag
28.6.14 Meriam Ibrahim čeká na odjezd ze Súdánu
3.6.14 Meriam poděkovala za mezinárodní podporu: Neztrácím nadějiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 21
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti