VaticanNews.va

   17. 7. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4596
Poslechem z webových stránek.2958
Četbou textů na webových stránkách.4807
Poslechem i četbou.2925


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Jak nakládat s odsvěcenými kostely?

Kněžské bratrstvo sv. Pia X. zvolilo nového generálního představeného

Kardinál Parolin: První světová válka rozložila mezinárodní řád, který nebyl ničím nahrazen


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.5.2015 

Petrův nástupce zahájil zasedání Caritas Internationalis

Vatikán. Papež František dnes večer v bazilice sv. Petra zahájil dvacáté generální shromáždění Caritas Internationalis, tedy organizace, která sdružuje Charity z celého světa. Svatý otec ve své homilii mimo jiné řekl:

Caritas Internationalis je obrovskou, široce uznávanou církevní institucí, která působí v mnoha částech světa a která potřebuje ještě více rozšířit do jednotlivých farností a komunit, aby se ještě více oživilo počínání prvotní církve. Kořen veškeré vaší služby spočívá v prostém a poslušném přijímání Boha a bližního. Toto přijímání se děje ve vás osobně, abyste pak šli do světa a sloužili jménem Krista, s nímž jste se setkali a kterého potkáváte v každému bratrovi a každé sestře, kterým se stáváte bližními. A právě tím se předchází redukci na pouhou humanitární organizaci.
Kdo žije posláním Charity, není pouhý pracovník, ale Kristův svědek. Člověk, který hledá Krista a nechá se hledat Kristem; člověk, který miluje v duchu Kristově, v duchu nezištnosti a obdarování. Všechny naše strategie a plány budou prázdné, pokud v sobě nebudeme mít tuto lásku. Nikoli naši, ale Jeho lásku. Nebo lépe, naši lásku očištěnou a posílenou Jeho láskou.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy homilie je ZDE

Řekl papež František při mši svaté, která zahájila generální shromáždění Caritas Internationalis.

Více než tři sta delegátů Caritas Internationalis ze všech zemí bude v Římě jednat do 17. května a poté se odeberou do Milána, kde se na 19. květen plánuje oficiální den Charity v rámci Světové výstavy EXPO 2015. Zástupci sto šedesáti národních charit se na svém generálním shromáždění budou zamýšlet nad tématem „Jedna lidská rodina a péče o stvoření“. Zároveň mají definovat program na příští čtyřletí a zvolit nové předsednictvo. Jak ovšem na dnešní tiskové konferenci zdůraznil odstupující předseda, kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, nejde pouze o plánování, nýbrž o to, jak odpovědět na papežovu výzvu a vytvářet chudou církev pro chudé. Honduraský kardinál dále poznamenal, že téma generálního zasedání se váže k papežově chystané ekologické encyklice.

“Víme jistě, že papež k tématu nepřistoupí vědecky. Nedávno jsem byl ve Spojených státech a už jsem si na encykliku vyslechl kritiky, aniž byla vůbec publikována. Ideologie, která se týká životního prostředí, je totiž velice silně provázaná s kapitalistickou vizí, která se nechce vzdát ničení přírody, protože by se musela vzdát výdělku. Myslím, že papež téma pojedná eticky a nebude se pouštět do vědeckých diskusí, kupříkladu o globálním oteplování. Dokument nás povede k reflexi, protože by bylo tragické, aby křesťané zůstávali lhostejní vůči problémům stvoření“.

Charita nesmí polevovat ve svém zájmu o duchovní chudobu současné společnosti, pokračoval kard. Maradiaga. Generální shromáždění se bude zabývat světem, který trpí, kde se za všeobecné lhostejnosti válčí, kde jsou pronásledováni a vražděni křesťané. Nelze zapomínat na Blízký východ, Středoafrickou republiku, Jižní Súdán, Ukrajinu a v neposlední řadě také Nepál, dodal odstupující předseda Caritas Internationalis. Generální sekretář této organizace, Michel Roy, informoval o vstupu dalšího člena do mezinárodní federace Charit. Je to Jižní Súdán. Poté vyjmenoval různé krizové oblasti naší planety, kde Charita působí, mimo jiné Filipíny, které za jeden rok zasáhlo 21 tajfunů. Priorita Mezinárodní charity je následující:

“Prvořadým směřováním je, aby církev byla chudá a pro chudé. Toto téma není nové, ale s papežem Františkem vystoupilo do popředí. Charita je součástí církve a má zvláštní roli – přimět celou církev, aby se chudými lidmi zabývala.“

Peruánský teolog O. Gustavo Gutierrez, zdůraznil, že tzv. teologie osvobození se zamýšlí nad praktikováním milosrdné lásky, soucitu, milosrdenství a spravedlnosti. Pokud je vnímána z tohoto pohledu, může být nápomocná při konkrétním úsilí o výkon spravedlnosti a postoj milosrdné lásky.

“Myslím, že ústřední myšlenkou teologie osvobození je přednostní volba chudých. V tom spočívá 90 procent teologie osvobození. Věřím, že nyní je vše jasnější díky svědectví papeže Františka. Není totiž důležitá „teorie osvobození“ jako význam chudých lidí v církvi a také fakt, že znovu hledáme poučení v evangeliu. Toto vycházení na periferie má význam a nyní pro ně nastal příhodný čas.“

Uvedl zakladatel teologie osvobození, O. Gutierrez, v tiskovém středisku Svatého stolce.

Charitu České republiky zastupuje na mezinárodním shromáždění její prezident, biskup Pavel Posád. Právě dnes česká církev uskutečnila významné charitní gesto - pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka předal arcibiskupovi syrské katolické církve Yohannu Petros Mouche z iráckého Mosulu šek na 3 miliony korun, které vybrali čeští věřící během kostelní sbírky a věnovali Charitě ČR. Jak čteme na webu české Charity, naši věřící však na křesťany žijící na Blízkém východě nezapomínají ani po zbytek roku. Na sbírkovém kontě Charity Česká republika pro pomoc obyvatelům Iráku, kteří utekli před islamisty, bylo k 31. březnu 2015 již více než pět milionů korun.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.6.18 Slavte to, co nás spojuje – píše papež u příležitosti oběda pro migranty
26.7.17 Papež vyhlásí charitní kampaň za „kulturu setkávání“ s migranty
16.12.16 Vánoční poselství Caritas Internationalis přibližuje situaci v Sýrii
6.9.16 Mezinárodní konference o boji proti obchodu s lidmi
2.3.16 Prezident Caritas Internationalis navštívil uprchlíky v LibanonuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý otec k mládeži Malých Antil: Nelze spatřit budoucnost bez reflexe o minulosti

Papež František nečekaně oddával ve vatikánském kostelíku

Nový prefekt ujišťuje o dalším vysílání Rádia Vatikán do Afriky

Papež: Sport není pouze zábava, nýbrž především nástroj k utváření kultury setkávání

Papež: Žádný křesťan nehlásá evangelium sám od sebe

Kardinál Parolin: První světová válka rozložila mezinárodní řád, který nebyl ničím nahrazen

Každý sport má svého světce

Pohřební obřady kardinála Taurana

Beatifikační proces Alda Mora byl svěřen dominikánům

Nuncius Krebs: Papež chce znát své diplomaty

Kněžské bratrstvo sv. Pia X. zvolilo nového generálního představeného

Benediktini z Nursie obnovují klášter zničený při zemětřesení

 Nově na webu
Svatý otec: Pokřtěný, jenž necítí potřebu hlásat evangelium, není dobrý křesťan

Publicistika: O „mystické herezi“

Publicistika: Evropě schází politický projekt. Politika umírá, nemá-li už žádné ideály

Rozhovory: (Bez)nadějné mosulské vyhlídky

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv červenec 18
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Božím lidem je třeba se stát

Gaudete et exsultate

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího