Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 5. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

4.8.2015 

Ježíš chce, abyste byli ministranty misionáři

Homilie papeže Františka v rámci nešpor s ministranty, náměstí sv. Petra

Česká sekce RV

Dobrý večer, milí ministranti a ministrantky.

1. Děkuji vám, že jste přišli v tak hojném počtu navzdory srpnovému římskému slunci. Děkuji biskupu Németovi, vašemu předsedovi, za slova, jimiž uvedl toto setkání. Vydali jste se na cestu z rozličných zemí a připutovali jste do Říma, který je místem mučednictví svatých apoštolů Petra a Pavla. Když jako ministranti z blízka a důvěrně sloužíte u oltáře eucharistickému Ježíši, je to také příležitost otevírat se druhým, kráčet společně, rozlišovat náročné cíle a nalézat síly k jejich dosažení. Je to zdroj opravdové radosti, když se považujeme za malé a slabé, ale zároveň víme, že s Ježíšovou pomocí můžeme být znovu oblečeni jeho posilou a podniknout velkou cestu života v jeho společnosti.
Také prorok Izaiáš odhaluje tuto pravdu, můžeme říct, že Bůh očišťuje jeho úmysly, odpouští jeho hříchy, uzdravuje jeho srdce a činí ho schopným k tomu, aby se ujal důležitého úkolu, totiž přinést lidem Boží slovo, stát se nástrojem Boží přítomnosti a Božího milosrdenství. Izaiáš objevuje, že když se s důvěrou svěří do Hospodinových rukou, celá jeho existence se tím promění.

2. Právě o tom hovoří biblický úryvek, který jsme vyslechli. Izaiáš má vidění, při kterém si uvědomuje Hospodinovu svrchovanost, ale zároveň je mu zřejmé, že Bůh, i když se člověku zjevuje, zůstává stále vzdálen. Izaiáš si s překvapením uvědomuje, že Bůh je ten, kdo dělá první krok, aby se k člověku přiblížil; dochází mu, že lidská nedokonalost Bohu nebrání v tom, aby konal, co chce; že je to Boží dobrotivost, co jej činí schopným k jeho poslání a úkolu; že Bůh jej proměňuje v naprosto novou osobu, která je schopna odpovědět na jeho volání slovy: „Hle, zde jsem, pošli mne!“ (Iz 6,8)

3. Máte dnes mnohem více štěstí, než prorok Izaiáš. V eucharistii a v ostatních svátostech můžete zakoušet Ježíšovu důvěrnou blízkost, jeho sladkou/něžnou a účinnou přítomnost. Nepotkáváte Ježíše jako někoho usazeného na nedostupném vznosném trůnu, ale v eucharistickém chlebu a víně, a jeho slovo neotřásá ostěním dveří, ale rozechvívá struny srdce. Každý z vás stejně jako Izaiáš objevuje, že Bůh, i když se v Ježíši stal blízkým a s láskou se k nám sklonil, stále o mnoho převyšuje naši schopnost pochopit jeho vnitřní podstatu. Stejně jako Izaiáš také vy máte zkušenost, že je to Bůh, kdo se chápe iniciativy, protože On to je, kdo vás chtěl a stvořil. On vás ve křtu učinil novým stvořením a trpělivě čeká, jak mu na jeho iniciativu odpovíte, a nabízí své odpuštění každému, kdo jej o ně pokorně prosí.

4. Pokud se nevzpíráme jeho konání, dotkne se našich rtů plamenem své milosrdné lásky, jak se to stalo proroku Izaiášovi, a díky tomu jsme schopní přijmout jej a přinášet ho našim bratřím. Jako Izaiáš jsme i my vyzváni, abychom nezůstávali uzavřeni sami do sebe a neochraňovali svou víru jakoby v podzemním úkrytu, kam se utíkáme schovat v těžkých chvílích. Naopak jsme povoláni k tomu, abychom se dělili s druhými o radost z toho, že jsme byli vyvoleni a spaseni Božím milosrdenstvím; jsme povoláni k tomu, abychom dosvědčovali, že víra je schopna dát nový směr našim krokům, že nás osvobozuje a dává nám sílu ke svěřenému poslání.

5. Je krásné objevit, že víra nás vyvádí z nás samotných, z naší izolovanosti. Přátelství s Kristem nás totiž naplňuje radostí, která nás vyvádí směrem ke druhým, a tak z nás zcela přirozeně dělá misionáře! To chce Ježíš, abyste byli – ministranti misionáři!
Milí ministranti a ministrantky, čím více budete blízko oltáři, čím častěji si vzpomenete na to, abyste hovořili s Ježíšem v každodenní modlitbě, čím častěji se budete sytit Slovem a Tělem našeho Pána, tím spíše budete schopni jít ke svým bližním a přinášet jim darem to, co jste sami obdrželi, nabízet jim své nadšení a radost, kterou jste dostali.
Děkuji vám za to, že ochotně sloužíte u Pánova oltáře, že z této služby děláte tělocvičnu, která trénuje vaši víru a vaši lásku k druhým. Děkuji, že i vy jste začali stejně jako prorok Izaiáš odpovídat na Hospodinů hlas, slovy: „Hle, zde jsem, pošli mne!“ (Iz 6,8)

Přeložil Petr Havlíček SJ

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.8.18 Nemůžeme věřit v Boha a považovat se za jedináčky
31.7.18 Mezinárodní ministrantská pouť vyvrcholí papežskou audiencí
31.7.18 Kde se zrodila německá ministrantská tradice? Odpovídá biskup Oster
10.7.18 Ministranti z osmnácti zemí připutují do Říma
4.8.15 Pouť ministrantů vrcholí setkáním s papežem FrantiškemHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 23
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti