Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.12.2015 

Další stání procesu v kauze odcizení interních vatikánských dokumentů

Vatikán. V sídle soudu Městského státu Vatikán se dnes dopoledne konalo další stání trestního řízení v kauze neoprávněného šíření interních zpráv a dokumentů Svatého stolce. Bylo přítomno všech pět obviněných – tři bývalí vatikánští zaměstnanci a dva italští novináři – v doprovodu svých obhájců. Soudní kolegium vyslechlo obhajobu, která slovně prezentovala své požadavky a žádosti o udělení výjimky, písemně předložené ve stanovené lhůtě (do soboty 4.12.), a následné mínění vatikánského promotora spravedlnosti k daným otázkám.

Po zhruba půlhodinové poradě pak soudní kolegium sdělilo své rozhodnutí o zamítnutí výjimky, týkající se nedostatku pravomoci soudu, vznesené obhajobou obžalované F.I.Chaouqui. Podle obhajoby o sobě obžalovaná prohlásila, že je „politickou uprchlicí“ v Itálii a že skutečnosti, které jsou předmětem obžaloby, se odehrály na italském území. Vatikánský soud poukázal na platnost stávajících zákonů městského státu, které mu přiznávají pravomoc v řízení a kterou paní Chaouqui de facto uznala tím, že se osobně dostavila na soudní stání. Dále byla zamítnuta žádost o psychologický posudek, vznesená obhajobou mons. Vallejy Baldy, s odůvodněním, že vatikánský právní řád připouští pouze žádosti o psychiatrický posudek a že aspekty osobnosti i chování obžalovaného monsignora dostatečně vyplynou při projednávání kauzy. Soudní kolegium naopak přijalo několik dalších žádostí, konkrétně žádost o znalecký posudek v oblasti informatiky, žádost o získání a předložení dalšího důkazního a dokumentačního materiálu a žádost o předvolání dalších svědků. Přestože v případě posledně jmenované žádosti vatikánský promotor spravedlnosti neprojevil kladné mínění v souvislosti s některými jmenovanými, soudní kolegium schválilo všech dvanáct žádostí o předvolání nových svědků. Z duchovních to jsou kupříkladu kardinálové Santos Abril a Parolin či papežský almužník mons. Krajewski a mons. Abbondi ze Správy majetku Apoštolského stolce. Mezi svědky budou figurovat také osobnosti italské žurnalistiky a mediální oblasti. Kvůli vypracování znaleckých posudků se další soudní stání odkládá na neurčito.

Svatý stolec dnes ústy svého tiskového mluvčího potvrdil platnost a serióznost vedeného trestního řízení a reagoval tak na „nemístné a bezdůvodné připomínky“ k fungování vatikánských soudů. Pro naše mikrofony o nich mluví také prof. Cesare Mirabelli, bývalý soudce Italského ústavního soudu a nynější poradce městského státu Vatikán. Zásadně vyvrací námitky, že se ve Vatikánu odehrává inkviziční proces podle sto padesát let starého trestního zákoníku, který nese jméno tehdejšího ministra spravedlnosti Zanardelliho.

“To je úsměvné, protože opakovaně zaznělo, že tento zákoník je mnohem liberálnější než pozdější autoritativní fašistický zákoník Alfreda Rocca, nazvaný podle ministra spravedlnosti Mussoliniho vlády, ze kterého sice byly později vyňaty některé zločiny, ale který dosud platí v italském právním řádu. Neobstojí ani výtka, která zbavuje vatikánský soud územní pravomoci, protože se trestný čin přechovávání kradených věcí uskutečnil na italském území. Existují totiž trestné činy, které se dotýkají státních zájmů, a umožňují stíhání rovněž v zahraničí, ať už se jich dopustil občan daného státu anebo cizinec.“

Proces v kauze odcizení interních dokumentů se koná v právním státě, který zaručuje právo na svobodné vyjádření názoru, pokračuje italský právník, a v žádném případě nezpochybňuje svobodu tisku.

“Svoboda tisku zahrnuje také svobodu projevu či publikace dokumentů, avšak má své hranice, pokud se tyto svobody kupříkladu dotýkají státní bezpečnosti anebo jiných hledisek. Omezení této svobody neznamená, že je porušena svoboda informovat. Je zde totiž hledisko, které se týká způsobu nabytí informací a také povahy některých informací, které nejsou veřejné. Není důvod, proč neuplatnit sankce, když se svoboda slova uplatňuje nepatřičným způsobem – kupříkladu když se tisk dopouští nactiutrhání, lži a pomluvy. V tomto případě se ocitáme vně svobody tisku a práva na svobodu projevu a vyjadřování“.

Uvedl prof. Cesare Mirabelli.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.2.17 Kniha o Vatileaks II
21.12.16 Papež udělil milost knězi zodpovědnému za Vatileaks 2
8.7.16 Vyneseny rozsudky v procesu Vatileaks II
15.3.16 Další dějství Vatileaks 2
24.11.15 Soud s osobami obžalovanými z krádeže interních vatikánských dokumentůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti