Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.5.2016 

Papež přijal představitele bektašiů Babu Edmonda Brahimaje

Vatikán. Krátce před zahájením generální audience přijal papež František nejvyššího představitele komunity bektašiů, Babu Edmonda Brahimaje. Bektašiové jsou islámské bratrstvo, které ve 13. století založil v Anatolii Hadží Bektaš Veli, muslimský myslitel a filosof perského původu. Mezi jeho zachovaným učením je napříkad výrok o tom, že všechna náboženství směřují k míru a bratrství na zemi.

Bektašiové se nepovažují za součást sunnitské větvě islámu a blíží se šiítskému súfismu Společně s alavity a šíitským hnutím isná ašaríja pěstují kult Mohamedova zetě imáma Alího. Jejich učení má esoterické rysy, je utajované a málo známé. Z území dnešního Turecka se bektašiové rozšířili zejména do Albánie, kde - stejně jako jiné náboženské skupiny – trpěli v době komunistického režimu. Podle interních údajů má toto bratrstvo dnes milion členů v 31 zemích světa.
Vztahy bektašiů a katolické církve jsou dobré a srdečné. Jejich reprezentanti se účastnili různých akcí Svatého stolce: modliteb v Assisi v letech 1993, 2002 a 2011, ale také blahořečení Matky Terezy z Kalkaty v roce 2003. Naposled se sešli s papežem Františkem při jeho apoštolské cestě do Albánie v září minulého roku.

Haxhi Baba Edmond Brahimaj přiblížil dnešní papežskou audienci pro mikrofony Vatikánského rozhlasu.

“Bylo to nádherné setkání. Papež opustil protokol a přistoupil k nám velice srdečně, jako bratr k bratru. Opět jsme potvrdili hodnotu dialogu, bratrského setkávání a důležitosti, kterou náboženské komunity mají v dnešní společnosti. Zaujalo mne, že si papež uchoval nesmazatelnou vzpomínku na cestu do Albánie. Jak nám vyprávěl, vrylo se mu do srdce a mysli mládí albánského národa a jeho síla. Vzpomínal také na hřbitovy, kde viděl mnohé hroby lidí, kteří byli pronásledováni a obětovali život za víru v Pána a za bratrství. Papež také připomenul práci, kterou v Albánii vykonává Rada náboženských komunit, která se pravidelně setkává, aby v zemi bylo zachováno pokojné a konstruktivní soužití všech náboženských společenství. Vzpomenul rovněž na mezináboženské a ekumenické setkání v Albánii, kde vnímal touhu po setkání, bratrském, upřímném a otevřeném dialogu, abychom všechny věřící vedli na cestu lásky, setkávání a pokoje, kterou nám Pán zanechal. Neexistuje totiž jiná volba než pokoj a setkání.“

Můžete nám něco říci o společenství bektašů?

“Je to proud islámské mystiky, který šíří pokoj, bratrství a víru v Pána, a je pojítkem mezi Západem a Východem. Bektašismus se ubírá cestou pokoje a bratrství, která jediná vede k Pánu a také vede k setkávání s lidmi, kteří jsou před Bohem bratři. Je to cesta setkání a přijímání všech lidí nehledě na jejich náboženskou příslušnost či přesvědčení, etnický původ, barvu pleti či cokoli jiného. Bektašismus se staví za rodinu a obhajuje ji jako základ společnosti – rodina, tedy svazek muže a ženy, je pevným bodem dneška i zítřka. Muž a žena jsou si rovni, mají stejnou důstojnost a hodnotu. Při modlitbě v chrámu jsou přijímáni stejným způsobem, bez rozdílů a diskriminací. Podle Božího plánu tvoří muž a žena jednotu. Bektašiové proto nezakrývají své ženy burkou nebo jinými druhy závojů, protože člověk je podle nich Božím obrazem a jeho důstojnost se nemá zakrývat, nýbrž veřejně projevovat. Naše společenství také vystupuje proti jakékoli formě násilí a terorismu. Podporujeme Svatého otce, papeže Františka, a následujeme ho. Je to vůdce, který nese prapor míru, pokojného soužití mezi náboženstvími, lidmi a národy. Silně podporujeme jeho pouť, na kterou vykročil ve jménu Boha a bratrství mezi národy. Zároveň jsme hrdí na to, že Matka Tereza je pro nás konkrétním vzorem toho, jak prožívat a projevovat Boží lásku v konkrétních gestech vůči bližnímu. Využívám této příležitosti, abych všem popřál pokoj a dobro!“

Uvedl po dnešním setkání s papežem Františkem Baba Edmond Brahimaj, který od roku 2011 vede světové sdružení bektašiů.

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti