VaticanNews.va

   18. 9. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4861
Poslechem z webových stránek.3111
Četbou textů na webových stránkách.4960
Poslechem i četbou.3048


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František: Velký žalobník si zasedl na biskupy, aby působil pohoršení

Křesťan smí obžalovávat jedině sám sebe

Svatý stolec brzy vydá stanovisko k současné situaci v církvi, oznámila Rada kardinálů


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.5.2016 

Papež František pro deník La Croix: Evropa nemůže otevírat brány iracionálně

Vatikán/Francie. Evangelizace, nulová tolerance v pedofilních kauzách, soužití křesťanů a muslimů či vztahy s lefébvristy, to jsou některá témata, o nichž mluvil papež František v obsáhlém rozhovoru pro včerejší vydání francouzského katolického deníku La Croix.

Jakkoli je Francie prvorozenou dcerou církve, je také periferií, kterou je třeba evangelizovat, říká papež František. Potvrzuje, že obdržel od prezidenta Hollanda i tamního episkopátu pozvání. Prozatím však nejsou stanovena žádná data. Rok 2017 se zdá být vyloučený kvůli volbám, papež však zvažuje cestu do Marseille, jako „brány otevřené Jihu světa“ a zároveň města, které dosud žádný papež nenavštívil.

Jak si má počínat církev, v níž je tak málo kněžských povolání, ptali se autoři rozhovoru Guillaume Goubert a Sébastien Maillard. K evangelizaci nejsou nezbytně nutní kněží, odpověděl papež František s poukazem na historický příklad Koreji, kde po dvě století uchovávali křesťanství laici. Sílu evangelizovat dává křest a Duch svatý, kterého ve křtu dostáváme nás vede k odvážnému šíření křesťanského poselství, dodává papež František. Připojuje varování před klerikalizací: „To je hřích, který se páchá ve dvou, jako tango - komentuje. - Kněží chtějí klerikalizovat laiky a laici chtějí být klerikalizováni z pohodlnosti. V Buenos Aires jsem znal řadu dobrých kněží, kteří když uviděli schopného laika, okamžitě volali: «Udělejme z něj jáhna!» Ne, nechme ho být laikem. V Latinské Americe je klerikalismus obzvláště rozšířený. A lidová zbožnost je tam tak silná právě proto, že je to jediná iniciativa laiků, kteří nejsou klerikální. Kněží to stále nedoceňují“ – říká papež František.

K pedofilním aférám, které v poslední době otřásají francouzskou církví, Svatý otec opakuje stanovisko svých předchůdců: „nulová tolerance“. Zároveň hájí lyonského arcibiskupa, kardinála Barbarina, na něhož se snesla obvinění ze zanedbání povinnosti. Podle papeže Františka neopomněl zavést příslušná opatření. Úvahy na téma jeho případné demise před skončením procesu proto považuje za nerozvážné.

Mons. Fellay je člověk, s nímž lze vést dialog – říká papež František k dalšímu dotazu na začlenění Bratrstva sv. Pia X. do církevních struktur. Přitakává, že zřízení personální prelatury pro lefébvristy je jednou z možností, nejprve je však nutné dospět k základní dohodě. „Pokračujeme pomalu a trpělivě“, dodává papež. Jak říká, na základě svých zkušeností z Argentiny vnímá následovníky arcibiskupa Lefébvra jako katolické disidenty, kteří milují církev, a definuje je jako katolíky na cestě k plné jednotě.

Není možné otevírat brány iracionálním způsobem, uznává papež František, když přijde řeč na uprchlíky. Poukazuje však na to, že je nutné klást si na prvním místě otázku „proč“ dochází k migraci, kde je příčina útěku milionů lidí. Papež pranýřuje světový ekonomický systém založený na idolatrii bůžka peněz a vybízí Evropany, aby se snažili vyvarovat uzavírání přistěhovalců do ghet. „Soužití křesťanů a muslimů je možné,“ dodává František. Nemyslím si, že primární je tu dnes strach z islámu jako takového, nýbrž z Islámského státu a jeho dobyvačné války, která je částečně vyvozena z islámu. „Je pravda - pokračuje František – že idea dobývání náleží k duchu islámu, ale stejně tak by se dal interpretovat závěr Matoušova evangelia, když Ježíš vysílá své učedníky do všech národů,“ dodává papeže. Vybízí rovněž k zamyšlení nad tím, jak byl západní model demokracie vyvážen do zemí jako Irák nebo do Libye.

K otázce laickosti a náboženské svobody papež František jasně potvrzuje, že stát musí být laický. Konfesní státy končí špatně, dodává a vyslovuje se pro laický stát se solidními zákony zaručujícími náboženskou svobodu: „Všichni jsme si rovni, jakožto děti Boží anebo svojí lidskou důstojností. Každý však musí mít svobodu projevovat navenek svou víru. Pokud chce muslimská žena nosit šátek, musí mít možnost tak činit, a stejně tak pokud katolík chce nosit křížek.“ Papež František tak kriticky naráží na problém „přehnané laickosti“, která ve Francii vede k vnímání náboženství spíš jako subkultury než jako kultury v pravém slova smyslu, které náleží také určitá práva. Papež tyto sklony nazývá „dědictvím osvícenství“ a vyjadřuje přání, aby Francie v této věci postoupila dále a uznala otevřenost vůči transcendenci jako právo pro všechny.

Jak mají katolíci hájit své přesvědčení v otázkách jako je euthanasie či sňatky homosexuálů, ptali se dále redaktoři La Croix. V parlamentu je třeba diskutovat, argumentovat, podávat důvody, protože takto společnost roste, říká papež František. Ve chvíli, kdy je takový zákon schválen, musí však stát také respektovat svědomí, dodává. Výhradu svědomí označuje papež za základní právo člověka, které má být uznáno ve všech právních strukturách. „I vládní funkcionář je člověk. Stát musí brát v potaz také kritiky“ – řekl papež František v rozhovoru pro deník La Croix.

PLNÉ ZNĚNÍ ROZHOVORU s papežem je ZDE

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.9.18 Papež: Peníze se nevydělávají penězi, nýbrž prací
7.9.18 Práce a tvořivý duch pro nový ekonomický řád
27.8.18 Irský národ dokáže rozlišovat mezi pravdou a polopravdou
12.5.18 Papež pro deník La Stampa: Důležité je informovat uctivě
23.1.18 Svátosti jsou pro lidiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Ježíš měl obrovskou schopnost soucitu. Nebyl teoretikem

Apoštolská konstituce Epicopalis communio

Papež František obdržel relikvie Marie Kathariny Kasperové

Arcibiskup ekuadorského Portoviejo rezignoval a odchází do trapistického kláštera

Papež popřál židovským obcím k vysokým svátkům a svátku sklizně

Rekordní účast mladých Kubánců na Světových dnech mládeže

Holandský raport o zneužívání v církvi

Papež přijal na audienci prezidenta Albánie

Petrův nástupce píše mechitaristům: Nadále osvěcujte život arménského lidu

Papež k mladým Sicilanům: Lépe je být donem Quijotem než Sancho Panzou

Evropští biskupové: Křesťanství, solidarita a dobrovolnictví jsou vnitřně spojené

Jak pečovat o meteority a k čemu je využít?

 Nově na webu
Svatý otec: Víra, zredukovaná na formu, je krátkozraká

Publicistika: K čemu je vlastně papež?

Publicistika: Křesťanství otevřelo oči novým horizontům

Rozhovory: Práce a tvořivý duch pro nový ekonomický řád

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv září 18
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího