Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.11.2016 

Papež k řádovým ekonomům: Nestačí složit slib chudoby, abychom byli chudí

Vatikán. Papež František zaslal obsáhlé poselství účastníkům Mezinárodního sympozia o hospodaření pro ekonomy a ekonomky mužských i ženských řeholních společenství. Již druhé setkání na této úrovni pořádá v těchto dnech Kongregace pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života na Papežské univerzitě Antoniana v Římě a účastní se ho přibližně tisíc řeholníků a řeholnic. Text papežského poselství nadepsaného Uvažovat o hospodaření ve věrnosti charizmatu odkazuje k tématu zmíněné konference a je rozdělen do tří oddílů věnovaných charizmatu, věrnosti a uvažování o hospodaření.

„Charizmata v církvi nejsou něčím statickým a rigidním, nejsou to „muzejní kusy“ – píše papež v úvodu k prvnímu oddílu. Charizmata jsou proudy živé vody (srov. Jan 7,37-39), které zavlažují dějiny a dávají klíčit setbě Dobra. V některých chvílích, pod vlivem jakési neplodné nostalgie – upozorňuje papež – můžeme být pokoušeni »charizmatickou archelogií«. Nepodlehněme tomuto pokušení. Charizma je vždy živá skutečnost a právě proto má přinášet užitek, jak ukazuje podobenství o hřivnách, které král rozdává svých služebníkům (srov. Lk 19,11-26), a rozvíjet se v tvůrčí věrnosti, jak neustále připomíná církev (Vita consecrata, 37). Zasvěcený život je ze své povahy znamením a proroctvím Božího království.

Řeholníci a řeholnice jsou povoláni k prorockému životu nesenému láskou – charis, logikou daru a nezištností – píše dále papež - jsme povoláni vytvářet bratrství, společenství a solidaritu s nejchudšími a potřebnými. Chceme-li být opravdu lidští, jak připomíná Benedikt XVI. musíme vytvářet „prostor pro princip nezištnosti jakožto výrazu bratrství“ (Caritas in veritate, 34). Papež František připomíná, že ďábel vstupuje peněženkami či kreditními kartami a proto je třeba se vyhýbat ďábelské logice zisku. „Musíme se ptát, zda jsme ochotni »špinit si ruce« prací v dějinách dneška, zda naše oči dovedou zkoumat znamení Božího království ve složitých a protikladných záhybech událostí a zda opravdu provázíme muže a ženy své doby, zvláště ty zraněné, kteří leží podél našich cest.

Být věrní znamená ptát se, co od nás dnes žádá Pán. Věrnost nás zavazuje k ustavičnému rozlišování, aby díla, plynoucí z charizmat, byla stále účinnými nástroji umožňujícími druhým zakoušet Boží něhu. Naše díla, jimiž se zaobírá tato konference – podotýká papež – nejsou jenom prostředkem k zajištění udržitelnosti vlastního řeholního institutu, ale patří k plodnosti jeho charizmatu. To znamená, že je třeba se ptát, zda naše díla vyjadřují charizma, kterému jsme se zasvětili či nikoliv a zda odpovídají poslání, které nám svěřila církev nebo ne. Hlavním kriteriem zhodnocení těchto děl není jejich rentabilita, nýbrž to, zda korespondují s charizmatem a posláním, které má institut plnit.

Uvažovat o hospodaření je třeba v pozorném naslouchání Božímu Slovu a dějinám - pokračuje papežské poselství. Znamená to naslouchat šepotu Boha a křiku chudých, těch vždycky chudých i těch nových chudých, pochopit, co Pán dnes žádá a potom jednat s odvážnou důvěrou v Otcovu prozřetelnost (srov. Mt 6,19), kterou měli naši zakladatelé. Úvahy o hospodaření vyžadují specifické kompetence a schopnosti, ale týkají se všech a každého. Není to úkol, kterým lze někoho pověřit, zahrnuje odpovědnost každého. Papež František také poukázal na problémy stárnutí řeholí a z toho vyplývající problémů s jejich vedením, a jako řešení poukázal na již uskutečňovanou spolupráci mezi jednotlivými řády.

V závěru svého poselství se papež opět vrátil k pokušení, které ohrožuje řeholníky také dnes, totiž považovat ekonomické zákony za nezávislé na etice. „Kolikrát jen se úvaha o transformaci nějakého díla nebo prodeji nemovitosti děje na základě analýzy nákladů a zisků a tržní hodnoty – stojí v poselství. - Bůh nás chraň před duchem pouhé funkčnosti a před uvíznutím v léčce hrabivosti! Kromě toho je třeba se vychovávat k odpovědnému odříkání. Nestačí složit slib chudoby, abychom byli chudí. Nestačí stáhnout se do zákopů tvrzení, že nemám nic, protože jsem řeholník, řeholnice, umožňuje-li mi moje řehole dělat vše a těšit se ze všeho, po čem toužím, kontrolovat občanské nadace vybudované na podporu vlastní děl a vyhýbat se tak církevní kontrole. Pokrytectví řeholníků, kteří žijí jako boháči, zraňuje svědomí věřících a poškozuje církev. Je třeba začít od nepatrných denních rozhodnutí. Každý je povolán mít účast na solidárním užívání majetku, pečovat o stvoření a poměřovat se chudobou rodin, které nepochybně žijí vedle nás. Jde o to osvojit si určité návyky či styl ve znamení spravedlnosti a sdílení a usilovně - protože často je pohodlnější opak – přijímat poctivá rozhodnutí s vědomím, že jednoduše děláme jen to, co jsme povinni dělat (srov. Lk 17,10)“ - konstatuje papež v poselství generálním ekonomům mužských a ženských řeholí shromážděných na sympoziu pořádaném vatikánskou Kongregací pro zasvěcený život.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdruženímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti