Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.12.2016 

Papežské poselství k 50. Světovému dni míru: Násilím pomáháme pánům války

Vatikán. „Modlím se, aby nám Boží obraz, vtištěný do každého člověka, napomohl rozpoznávat v druhých lidech posvátný dar, obdařený nesmírnou důstojností. Především v konfliktních situacích respektujme tuto nejhlubší důstojnost a učiňme z aktivního nenásilí svůj životní styl.“ Těmito slovy uvozuje papež František poselství k 50. Světovému dni míru, který připadne na první den nového roku. Když se tento den v osmašedesátém roce slavil poprvé, bl. Pavel VI. varoval před tlakem ctižádostivých nacionalismů, násilnými výboji a represemi zavádějícími klamný občanský řád. Překvapuje, že tyto výroky nepozbyly nic ze své aktuálnosti, důležitosti a naléhavosti, poznamenává papež František a doporučuje jedinou odpověď – nenásilí jako styl mírové politiky. „Kéž láska a nenásilí převažují v našich mezilidských, společenských a mezinárodních vztazích. Když oběti násilí dokážou odolat pokušení pomsty, mohou se stát nejvěrohodnějšími protagonisty nenásilných procesů budování míru. Kéž se naše rozhodnutí, vztahy, činy a politika ve všech svých formách vyznačují nenásilím – a to od místní, každodenní úrovně až po celosvětový řád“, vyzývá Svatý otec. Násilí totiž rozvíjí spirálu smrtonosných střetů, ze kterých těží pouze několik „pánů války“, a v nejhorším případě může vést k fyzické a duchovní smrti mnoha, ne-li přímo všech, lidí.

Také Ježíš žil v době plné násilí, poznamenává dále papež František. Učil však, že pravým bitevním polem, na kterém se utkávají násilí a pokoj, je lidské srdce: „Co vychází z člověka, to ho poskvrňuje.“ (Mk 7,21). Ježíš nicméně navzdory této skutečnosti přináší radikálně kladnou odpověď, neúnavně káže o bezvýhradné lásce Boha, který přijímá a odpouští, vštěpuje apoštolům, aby milovali své nepřátele (Mt 5,44) a nastavili také druhou tvář (Mt 5,39). Ježíš vytyčil cestu nenásilí, ubíral se po ní až do samého konce, až na kříž, kterým zrušil nepřátelství a zjednal pokoj (Ef 2,14-16). Kdo přijímá Ježíšovu dobrou zvěst, umí rozpoznat své vnitřní násilí a dává se uzdravit Božím milosrdenstvím. Takto se sám stává nástrojem smíření, podle výzvy sv. Františka z Assisi: Zvěstujete-li pokoj ústy, mějte ho více ve svých srdcích! (Františkánské prameny, 1469).

Pokud tedy chceme Ježíše opravdu následovat, musíme se ztotožnit s Ježíšovým nenásilím, které je realistické. „Bere totiž v úvahu, že je ve světě příliš mnoho násilí, příliš mnoho nespravedlnosti a že se tato situace nepřekoná ničím jiným, než projevením větší lásky a většího dobra.“ (Angelus,18.2.2007) , cituje papež František svého předchůdce Benedikta XVI., podle kterého „křesťanská nenásilnost nespočívá v tom, že se vydáme zlu napospas, nýbrž odpovídáme zlu dobrem (Řím 12,17-21), čímž se láme řetěz nespravedlnosti“ (tamtéž).

Svatý otec František poté vypočítává příklady lidí, kteří z nenásilí učinili svůj životní program a mezi kterými vynikají ženy – od sv. Matky Terezy až po libérijskou aktivistku Leymah Gboweeovou. Připomíná také komunistické režimy východní Evropy, k jejichž zvrácení přispěla křesťanská společenství vytrvalou modlitbou a odvážnými skutky. Jak píše Jan Pavel II., „pádu těchto mocenských bloků bylo všude dosaženo nenásilným bojem, který použil pouze zbraní pravdy a spravedlnosti“ (Centessimus annus, 23). Papež František dále zdůrazňuje, že nenásilí a soucit nejsou výlučným majetkem katolické církve, nýbrž nacházíme je rovněž v jiných náboženstvích. „Rozhodně opakuji: neexistují teroristická náboženství. Násilí znesvěcuje Boží jméno. Pouze mír je svatý, nikoli válka!“, naléhá Svatý otec.

Jestliže se násilí rodí v lidském srdci – a tudíž v domácím prostředí, také nenásilí má vycházet z rodiny a šířit se z domácností do celého lidstva. „Příklad svaté Terezie z Lisieux nás vybízí k prožívání malé cesty lásky, abychom nezmeškávali příležitost k laskavému slovu, úsměvu či jakémukoli dobrému gestu, které zasévá mír a přátelství“, povzbuzuje papež František. Také Ježíš nám poskytuje „příručku“ mírových strategií ve svém Horském kázání, dodává. Osm blahoslavenství by se proto mělo stát programem pro politické i náboženské představitele, vrcholové manažery, mediální lídry a lidi, zaujímající zodpovědné postavení v mezinárodních institucích, doporučuje Svatý otec v závěru. Katolická církev bude vždy doprovázet jakýkoli pokus o budování míru, využívající aktivní a kreativní nenásilí, ujišťuje Petrův nástupce v poselství ke Světovému dni míru, které tradičně podepsal o slavnosti Panny Marie, počaté bez poskvrny prvotního hříchu, a hojně vzývané Královny míru.

PLNÉ ZNĚNÍ papežského POSELSTVÍ ke Světovému dni míru 2017 je ZDE

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.12.20 Papež: Kultura péče jako přednostní cesta k dosažení míru
12.12.19 Svatý otec: Bratrství, smíření a ekologická konverze jako cesty k míru
18.12.18 Dobrá politika slouží míru – poselství papeže Františka k 52. světovému dni míru
6.11.18 Svatý stolec zveřejnil téma poselství k příštímu Světovému dni míru
24.11.17 Římský biskup vyzval ke kontemplativnímu pohledu na migraciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti