Sýrie.
Je nutné podpořit mírové inciciativy, zdůraznil apoštolský nuncius v Sýrii kardinál Mario Zenari během rozhovorů o Sýrii, které probíhaly na počátku týdne v kazašské Astaně. V minulých dnech se papežský diplomat zúčastnil také zvláštní mise Svatého stolce, která mimo jiné otevřela nové centrum Charity v Aleppu. Každý pokus o mírová jednání je vítán – říká k posledním rozhovorům o syrském konfliktu kardinál Zenari:
„Je to pozitivní, významný krok, ale přirozeně je nutné počkat, jak se výsledky setkání promítnou do reality. Doufejme, že budou pokračovat další, zejména nyní se soustředíme na příští setkání, ke kterému dojde na začátku února v Ženevě. Žijeme nadějí a je nutné pokoušet se o každou iniciativu, která ukazuje tímto směrem.“
Ve dnech 18. – 23. ledna jste spolu s vatikánskou delegací navštívil Aleppo. Jaká je dnes situace v tomto městě?
„Potřeby jsou nesmírné. Navštívili jsme východní část, oblast, která je výhradně muslimská. Spolu s charitou jsme otevřeli Centrum distribuce pomoci pro všechny, bez etnických a náboženských rozdílů. Chudoba je tam ohromná, stačí se podívat na míru destrukce. Nemám slov, abych vyjádřil všechno to, co jsem cítil při pohledu na tolik zmaru a pozůstatky zběsilých bojů... Vybavila se mi pasáž z Jeremiášova pláče (1,12): „Je vám to lhostejné, vy všichni, kteří jdete kolem ? Popatřte a hleďte, je-li jaká bolest jako bolest moje...“
Významnou etapou této mise bylo setkání s muslimskými představiteli...
„Setkali jsme se s různými náboženskými přestaviteli, s aleppským muftím. Ukázali nám také známou mešitu (foto), která byla zničena, a jeden z muslimských představitelů nám tam popsal, jak všichni trpěli v této strašlivé aleppské válce. Řekl také, že v této mešitě přišel o život jeden mladý křesťanský voják. Krátce předtím jsme navštívili místo, kde stával protestantský kostel, nyní naprosto zničený. Tamní pastor nám řekl, že pod jeho ruinami jsou dosud pohřbeni čtyři muslimští vojáci, kteří kostel hájili. Najdeme tedy skutečně velmi dojemné příklady křesťanů, kteří přišli o život, když v rámci své služby bránili mešitu a naopak.
Řekl Vatikánskému rozhlasu apoštolský nuncius v Sýrii, kardinál Mario Zenari.
(job)