Sýrie.
„Od osvobození města se snižují počty zraněných lidí, ale zcela bezpečno dosud není“, odpovídá prof. Emile Katti, ředitel aleppské nemocnice nazvané „Naděje“ (Al Rajaa), na telefonický dotaz papežské nadace
Kirche in Not (16.2.). „Džihádisté ze skupiny al-Nusra jsou od nás vzdáleni zhruba tři kilometry a ostřelují čtvrť nacházející se asi jeden kilometr od nemocnice. Před pár dny jsme tu měli tři mrtvé a nejméně čtyřicet zraněných“, pokračuje syrský lékař a vyzývá západní politiky zejména ke zrušení hospodářského embarga: „Pokud nastane závada na lékařských přístrojích, nemůžeme je opravit, protože biomechaničtí inženýři od nás odešli a nechtějí se vrátit z důvodu trvalého rizika. Nemůžeme také dokoupit novou přístrojovou techniku kvůli znehodnocení syrské liry“, dodává prof. Katti. Podle jeho slov nechybí základní léky na běžné nemoci, avšak nedostává se speciálních farmak na vážné chronické patologie. „Naší prací má být záchrana života, ale embargo nám ji znemožňuje tím, že nám nezaručuje potřebné nástroje.“
Syrský profesor kromě situace ve zdravotnictví poukázal rovněž na zcela základní potřeby Aleppanů – ve městě už dva měsíce chybí voda, protože tvz. Islámský stát zablokoval její přívod na půli cesty mezi městy Raqqa a Aleppo, a 130 státních studen nemůže pokrýt potřebu tří milionů obyvatel. Kromě pitné vody schází elektrický proud, benzín a topný plyn. V Sýrii přitom panuje mimořádně krutá zima s nočním teplotami -6 stupňů, vysvětluje syrský lékař a uzavírá: Naše situace je podobná Hirošimě, ačkoli chybí atomová bomba. Navzdory vší zkáze, říká pro agenturu SIR (14.2.) řecko-melchitský biskup Jean Clement Jeanbart, se město pomalu navrací do života. Ve východní části bylo otevřeno 23 škol, a 6500 žáků se tak mohlo vrátit ke školní docházce (foto). Křesťanské církve pomáhají obyvatelům dodávkami potravin, pitné vody i elektrického proudu. „Ke dnešku jsme opravili 300 domů zničených válkou a pomocí nevratných půjček pomohli 80 mladým lidem, aby si otevřeli živnost, protože hlavním problémem je nedostatek práce“, vysvětluje biskup řecko-melchitské církve v Aleppu.
(jag)