Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.5.2017 

Evropské katolické rodiny (FAFCE) u papeže

Vatikán. Čtrnáct evropských národních rodinných sdružení, participativní statut při Radě Evropy a kancelář v Bruselu nedaleko Evropského parlamentu – to vše se skrývá za Federací katolických rodinných svazů v Evropě (FAFCE), která byla založena právě před dvaceti lety. Při této příležitosti požádala o papežskou audienci (1.6.) v rámci třídenní římské schůzky členských rodinných svazů. Českou republiku na ní zastupuje Asociace center pro rodinu. Čtvrtečnímu setkání s papežem Františkem předchází kromě debat a pracovních jednání také slavnostní zasvěcení Federace rodinných svazů Panně Marii v Paolinské kapli baziliky Panny Marie Větší.

Evropské sdružení katolických rodin vychází ze sociálního učení církve a ve shodě s exhortací Jana Pavla II. “O úkolech křesťanské rodiny v současném světě” (Familiaris Consortio) upozorňuje na společenskou úlohu rodiny na politické rovině. “Rodiny se musí jako první zasazovat o to, aby státní zákony a nařízení nejen nezkracovaly práva a povinnosti rodiny, nýbrž aby je pozitivně podporovaly a obhajovaly. V tomto smyslu si mají být rodiny stále víc vědomy toho, že v první řadě se musí ony samy chopit iniciativy v oboru takzvané "rodinné politiky". Mají vzít na sebe odpovědnost za přeměnu společnosti. Jinak budou rodiny první obětí onoho zla, které jim předtím bylo lhostejné”, (Familiaris Consortio,44), píše zde svatý papež. Jak tento ideál prosazovat do praxe v čase, který rodině nepřeje politicky, ani kulturně a výchovně? O tom pro naše mikrofony uvažuje mluvčí Federace katolických rodinných svazů, Nicola Speranza:

„V šířících se protievropských náladách, které mohou být mylné nebo oprávněné, často zapomínáme, že ve Štrasburku a Bruselu rozhodují zástupci států, které si sami volíme. Proto je velmi důležité, aby si rodiny byly vědomy své role politických aktérů – v prvé řadě prostřednictvím hlasování, a posléze pomocí svých rodinných sdružení. V Itálii například odvádí velký kus práce Fórum rodinných asociací, které v dialogu s celou politickou třídou zvyšuje povědomí o demografickém poklesu, nízké porodnost a naléhavé potřebě prorodinné politiky.”

Před posledními volbami do Evropského parlamentu (2014) zahájila Federace katolických rodinných svazů kampaň, jejíž cílem bylo vyzvat kandidáty k budoucímu prosazování prorodinné politiky. Manifest Volte rodinu 2014 podepsaly necelé tři stovky kandidátů (289), zhruba třetina z nich pak skutečně v Evropském parlamentu zasedla. Za Itálii jmenujme současného předsedu Evropského parlamentu Alberta Tajaniho, za Českou republiku pak dva lidovecké europoslance Michaelu Šojdrovou a Pavla Svobodu. To dokazuje, že lobování za rodinu v evropských institucích není vůbec jednoduché…

„Je to jistě mnohonásobně složitější než na národní úrovni, kde také čelíme mnoha obtížím. V mysli otců zakladatelů totiž měla být Evropská unie mírovým sdružením, ale pak se postupně proměnila v ryze ekonomický spolek, což brání vizi Evropy jako rodiny jednotlivých národů. Toto pojetí by ale mělo být vzorem. O rodině se mluví pouze v souvislosti s antropologickými otázkami a vedou se o ní značně ideologické debaty – my bychom však chtěli předložit rodinu jako vzor vztahů v rámci jednoho státu a také mezi státy navzájem. Konkrétním výrazem takového vzorce by pak byla seriózní prorodinná politika a mezistátní vztahy v rámci evropské rodiny složené z rodin.”

„Rodina má právo být a rozvíjet se jako rodina. Veřejná moc je povinna uznávat i podporovat důstojnost, spravedlivou nezávislost, intimitu, integritu a stálost rodiny”, stojí v Chartě práv rodiny, vydané v roce 1983 Apoštolským stolcem. A právě to by si měly dnešní rodiny uvědomit, uzavírá mluvčí Federace katolických rodinných svazů v Evropě.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.11.20 FAFCE: Rodina má být jádrem postpandemické obnovy
14.9.20 Navázat přerušený vztah s rodinou
14.9.20 Bude z rodiny ilegál na okraji společnosti?, ptá se předseda bruselské Fafce
1.7.20 Obrodit Evropu skrze investice do rodiny
10.3.20 Čas k odvaze



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti