Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   10. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

12.8.2017 

Psychologie emocí

od katolické psycholožky Magdy Arnold

Roberto Marchesini

Kult psychoanalýzy postupně odsunul stranou celá staletí katolické reflexe o duši. Italské nakladatelství D´Ettoris již několik let pracuje na smělém edičním počinu, totiž na knižní řadě věnované katolické psychologii. Záměrem je představit díla těch nemnoha katolických psychologů, kteří jsou zapomenuti mainstreamem a nezřídka i samotnou psychologií.

Po několika dílech věnovaných aristotelovsko-tomistické psychologii autorů jako je např. Rudolf Allers, přišla nyní řada na Magdu Arnoldovou (1903-2002) a její „psychologii emocí“. Jako mladá a vynikající odbornice, předurčená k brilantní akademické kariéře, objevila v roce 1948 prostřednictvím jezuity Johna Gassona tomismus a katolickou víru.

Od té doby se začala zaobírat tomistickou psychologií, zvláště emocemi, a akademickou kariéru obětovala výuce na katolických institutech. Koncepce Magdy Arnoldové vyniká obzvláště na pozadí mainstreamu poslední doby. Západní filosofie od 16. století úporně bojuje proti mravním a náboženským zákonům a proti rozumu, který tyto zákony umožňuje poznat. Angličtí empiristé odepřeli rozumu schopnost chápat to, co transcenduje hmotu; totéž hlásají osvícenci, pro něž jsou mravní zákony „pověrami“, a stejně tak romantismus, který prohlašuje city (vášně) za dobro a zákony, které se jim pokoušejí dát nějaké meze, považuje za špatnost.

Co jiného ostatně nabízí už nejméně sto let vycházející romantická literatura, ne-li obdivuhodné cizoložníky a smilníky, kteří musejí čelit bigotnosti a škarohlídství? Dnes jsme dospěli dokonce až do stavu, kdy vášeň určuje samu osobní identitu. Morální normy se odstraňují vyvyšováním citů (vášní), jež se příčí rozumu.

Magda Arnoldová však nabízí aristotelovsko-tomistický model, ve kterém člověk jakožto společnost i jediná bytost existuje hierarchicky. Hlavou člověka je rozum, v jehož službách jsou city. Rozum má za úkol rozlišovat dobro od zla a city pak táhnou k dobru a vzdalují od zla. Je to známý platónský mýtus o spřežení a vozatajovi: rozum řídí a city, představované koňským spřežením, táhnou. Svět však staletým vývojem dospěl k tomu, že citu dnes připisuje vedoucí úlohu. Výsledkem je lidský život, který se řídí pouze vyhledáváním potěšení. Neuznává transcendentní hodnotu, protože cit ji neumí poznat.

Konsekvence jsou všem zjevné: štěstí slibované city (vášněmi) neustále uniká a zůstává pouze vleklé zklamání; svět, který pohrdá užíváním rozumu a mravními normami, se propadá do chaosu tvořeného násilím a zpupností. „Není to náhoda,“ vysvětluje Magda Arnoldová, „pokud mladí, kteří si dopřávají naprostou sexuální svobodu, vykazují děsivý cynismus, znuděnost a nespokojenost.“ Vracet vášním jejich roli, aby sloužily rozumu, znamená uvádět do člověka a společnosti řád a pomáhat lidem k rozvíjení ctností, aby tak mohli dosáhnout seberealizace.

Na závěr ještě jednu poznámku týkající se úvodu ke knize zmíněné autorky. Většinou se úvodům nevěnuje velká pozornost, očekává se od nich pouze to, že odkážou k obsahu, popřípadě nadchnou k četbě. Úvod, který napsal profesor Martin Echevarria, si zasluhuje pozornost sám o sobě. Na několika stránkách kondenzuje pojem emoce v psychologii a filosofii a zasazuje ho do celkového historicko-kulturního rámce. Nelze než poděkovat editorům za to, že zmíněný úvod svěřili jednomu z největších soudobých akademiků.

Z internetového portálu La nuova Bussola Quotidiana (8.srpna 2017)
přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.6.20 Psychologie – moderní nástroj světské moci
27.5.18 Proč je svět v depresi
16.8.17 Rehabilitace křesťanské psychologie
6.11.11 Bližním zdaleka
7.6.11 O dějinách jednoho nedopatření



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti