Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.8.2017 

Prefekt Sekretariátu pro komunikaci o reformě médií a komunikačním stylu papeže

Brazílie. V brazilském státě Santa Catarina se bude ve dnech 16. – 20. srpna konat celonárodní konference brazilských biskupů o mediální komunikaci za účasti prefekta Sekretariátu pro sdělovací prostředky (komunikaci), o. Dario Viganò, který poskytl rozhovor Silvonei Protzovi, vedoucímu brazilské redakce Vatikánského rozhlasu.
Jak by bylo možné charakterizovat způsob komunikace papeže Františka?

Papež František má schopnost redefinovat komunikační kódy a formy, řekněme: kreativně a nekonvenčně používat příběhy, zejména přirovnání a metafory. Právě tento způsob totiž usnadňuje vztahy, zkracuje odstup a navazováním dialogu a sbližováním činí z účastníka rozmluvy osobu. Nezapomínejme, že narativní postoj papeže Františka má vždycky velmi pragmatický účel, to znamená, že nikdy není sebevztažný. Chce být spíše jakousi provokací dotyčného vedoucí ke konkrétnímu účinku na konkrétní rovině života. Chce nabízet příležitost, aby ten, kdo se něco dozví a setká se s evangelním milosrdenstvím, mohl také ve svém životě konat skutky a ubírat se stezkami tohoto milosrdenství.

Na setkání s nejpočetnějším národním episkopátem na světě představí prefekt vatikánského sekretariátu také projekt reformy vatikánských sdělovacích prostředků:

Reforma je nyní už velmi dobře rozjeta a to díky tomu, že lidé pracující v různých segmentech komunikačního systému Svatého stolce mají vysokou profesionalitu a především zastávají skutečně církevní postoj, kterým je služba Svatému otci a Svatému stolci. Všechno se tedy vyvíjí velmi dobře a máme velkou naději, že letos bude spuštěn nový komunikační portál Svatého stolce zahrnující jednotlivé redakce bývalého Vatikánského rozhlasu a Vatikánské televizní centrum. Bude to multimediální a mnohojazyčný web. Tato nová struktura bude na jedné straně zprostředkovávat koherentní informace o Svatém stolci, tedy nikoli monolitické a tím méně homogenizační, ale koherentní, avšak zároveň bude také prostřednictvím jednotlivých redakcí vzhledem k uživatelům jejich zemí diferencovat některá očekávání nebo některé aspekty, které jsou důležitější než jiné. To je to, co bychom si přáli dělat, a jsem si jist, že to dokážeme. Na konferenci chci představit jednotlivé etapy reformy uskutečněné během těchto let; formaci mnoha lidí, technologické investice, které byly nutné, a zejména přechod od mediálního systému, ve kterém každý myslel tak trochu na sebe a potom na požadavky, které přicházely do redakce z jejich zemí, ke komunikačnímu systému, který náleží především Svatému stolci, komunikuje papeže, jeho magisterium, jeho gesta, práci úřadů římské kurie a církve, která je v celém světě. A rovněž bude seznamovat s významnými iniciativami místních církví, aby z nich měly užitek také ty ostatní, aby seznámení s určitou zkušeností mohlo zrodit nějakou podobnou či jinou užitečnou.

Tedy také místní církve mohou být podnětné?

Nejenom. Je nezbytné, aby místní církve byly a stimulovaly právě proto, že církev je taková. Církev drží pohromadě kaleidoskop lidí, souhrn barev, příslušností a přístupů. Církev je právě tato rozmanitost, a v této rozmanitosti existují církve. Římská církev není syntézou všech církví, nýbrž církví předsedající v lásce všem ostatním církvím, to znamená, že od každé z nich požaduje, aby byla sama sebou s tím, co je pro ni specifické, v rámci společné pouti, kterou je velká tradice církve, Písma svatého a magisteria.

Poslední otázka brazilské redakce prefektovi vatikánského Sekretariátu pro komunikaci se týkala toho, co by chtěl říci právě církvi v Brazílii?

Poselství, které bych chtěl předat? To že v kontextu digitální kultury je technologie důležitá, ale nikoli první, ani nejdůležitější. Přístup ke komunikaci pro muže a ženy církve nesmí být technokratický – technocentrický – nýbrž antropologický. Jde tedy o to, aby srdce muže a srdce ženy byla naplněna balzámem Boží milosti a Božího milosrdenství a aby také na internetu lidé i komunity, které se tam setkávají, mohli objevovat působivost, kterou může přinášet evangelium. Rád bych tedy řekl, že reforma komunikace, kterou uskutečňujeme u Svatého stolce, a reforma, v níž je církev povolána žít neustále, je reformou, jejímž středem je vždycky člověk, srdce člověka schopné přijmout plnost Boží milosti, protože dotkne-li se člověka milost, dovede být působivým svědkem evangelia.

Říká don Dario Viganò, prefekt vatikánského Sekretariátu pro komunikaci (sdělovací prostředky).

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.12.20 Portál Vatican News zařadil mezi své jazykové verze rovněž hebrejštinu
22.4.20 Digitální vydání listu Osservatore Romano se setkává s vstřícným přijetím
5.2.20 Paolo Ruffini: Arabští novináři představili „autoregulační“ etický kodex
24.12.19 Církev není moc, která se distribuuje
23.9.19 František o křesťanské komunikaci v médiíchHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti