Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.11.2017 

Papež: Svatá Františka Cabrini vyzývala migranty k přijetí pravidel a zákonů

Vatikán. Před sto lety zemřela sv. Františka Xavera Cabrini (Francesca Saveria Cabrini, 1850-1917), italská řeholnice a misionářka, která byla kanonizována v roce 1946 jako první občanka USA a o čtyři roky později prohlášena patronkou migrantů. Papež František doprovodil předmluvou právě vycházející životopis této mystičky a zároveň ženy činu, která pomáhala italským vystěhovalcům na americkém území. Kniha z pery italské vatikanistky Lucetty Scarafii nese název “Mezi nebem a zemí” (Tra terra e cielo) a vychází v novém vydání v nakladatelství Marsilio. Předmluvu papeže Františka dnes otiskl deník Corriere della Sera:

“Františka Cabrini zemřela před stovkou let v nemocnici pro migranty v Chicagu, kterou dala sama vystavět. Byla – jako ostatně stále – na cestách, aby navštívila charitativní díla pro migranty, založená během dlouhých let svého apoštolátu, a rozhodla o založení dalších tam, kde to bylo potřeba. Nikdy na žádném místě nesetrvala, nikdy se definitivně nevrátila do Itálie, nýbrž s trvalou ochotou a svědomitostí řešila problémy a přicházela na pomoc nejpotřebnějším a nejosamocenějším.

Předávala jim Boží lásku a dělala to velmi láskyplně, ale také velice chytře. Když ji Lev XIII. vybídl, aby se vzdala svých misionářských snů a věnovala se italským emigrantům v Americe, Františka jej poslechla a otevřel se před ní nový svět – svět statisíců lidí, kteří hledali práci a chléb daleko od své rodné země a vystavovali se riziku na dlouhých a často nebezpečných cestách v neznámých a nepřátelských krajích. Pochopila, že se nejednalo o přechodný jev, nýbrž o nástup nové dějinné epochy, ve které dostupnost moderních dopravních prostředků umožňovala přesuny obrovských mas obyvatelstva.

Františka pochopila, že moderní věk se bude vyznačovat těmito nesmírnými migracemi a lidmi, vyrvanými z kořenů, trpícími krizí identity, častokrát zoufalými a bez prostředků na to, aby si poradili se společností, do které se mají zapojit. Její odpovědí na nový běh dějin se stalo budování velikých, krásných a trvalých děl, podporujících přijetí a péči. Sestry z její kongregace pokračovaly v tomto díle, i když se změnil původ migrantů a i když jejich institucemi procházely jiné tváře, barvy pleti a národy.

Františka Cabrini porozuměla tomu, že těmto lidem nestačí hmotně pomáhat, učit je jazyku cílové země, léčit je, pokud onemocní. Jejich sebeúcta a nejhlubší identita byly provázány s jejich náboženskými kořeny a jejich vazbě k Bohu. Ona sama i její spolusestry se vydávaly na cestu, aby opětovně navázaly toto pouto v mužích, kteří sestupovali do dolů, ve vězněných, v opuštěných mladících, kteří žili v ilegalitě na městských periferiích. Zapojení v nové zemi znamenalo přijmout její pravidla a zákony a nabýt důstojnost – těchto cílů chtěla dosáhnout pro všechny migranty. K těmto ještě dosud platným cílům se dochází uznáním vlastních a cizích náboženských kořenů a jejich respektováním. Je to konkrétní a zároveň dlouhodobý projekt, který se rozšiřuje na celý svět – “svět, který je příliš malý”, jak říkávala – ale také se otevírá budoucímu času.

Skrze toto všechno chápeme, proč se právě žena stala patronkou migrantů. Žena, která dokázala naplnit ony ryze ženské vlastnosti – vřelost, přijetí, konkrétnost ve vnímání potřeb druhých lidí, nezištnou starostlivost o slabé – spolu s celkovým pohledem na změny, které otřásaly světem. Žena, která uměla sloučit velikou lásku s prorockým duchem, jenž jí umožnil porozumění moderní době v jejích méně kladných aspektech – těch, které se týkaly nuzáků na této zemi a které intelektuálové a politici nechtěli uznat. Právě proto je Františka Cabrini také dnes velmi aktuální a učí nás cestě spojující milosrdnou lásku a spravedlnost, po které se máme ubírat při nakládání s epochálním fenoménem migrace.”

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.1.21 Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo
22.1.21 Jedinečná, vytoužená a velice milovaná
11.1.21 Slova jsou polibky či nože, Bůh promlouvá v tichu
17.10.20 Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František
15.9.20 Papež František vybízí k vědeckému bádání o míru



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti