Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.11.2017 

Papež: Světu hrozí záměna primátu svědomí za kult vlastního já

Vatikán. Jsme povoláni svědomí formovat a nikoli nahrazovat, říká papež František ve videozáznamu pro účastníky 3. mezinárodního sympózia o apoštolské exhortaci Amoris laetitia. Akci pod názvem „Evangelium lásky mezi svědomím a normou“ pořádá Národní úřad pro pastoraci rodin Italské biskupské konference, pod vedením jejího předsedy, kardinála Gualtiera Bassettiho.

Papež František oceňuje iniciativu s konstatováním, že právě rodina založená na manželství zakládá vztahy, které jsou nejúčinnější protilátkou na šířící se individualismus. Zdůrazňuje, že manželé a rodiče nemají být „ponecháni sami sobě“, nýbrž doprovázeni v úsilí uplatňovat evangelium v konkrétnosti života. To vše při vědomí, že úkolem církve je svědomí formovat, nikoliv nahrazovat, jak zdůrazňuje právě Amoris laetitia (srov. AL 31).
„Dnešnímu světu hrozí záměna primátu svědomí, který je vždy nutné respektovat, za výlučnou autonomii jednotlivce vůči vztahům, v nichž žije. Jak jsem nedávno konstatoval v promluvě k Papežské akademie pro život, někteří mluví dokonce o egolatrii, totiž o kultu vlastního „já“ v pravém slova smyslu, na jehož oltáři se obětuje cokoliv, včetně lásky nejbližších,“ říká papež ve videoposelství pro sympózium o Amoris laetitia.

Člověk, který se neustále zhlíží v zrcadle, ztrácí schopnost obrátit oči k druhým a ke světu, proto nejde o neškodnou záležitost, zdůrazňuje Svatý otec. Tento absolutizující egoismus neváhá nazvat „znečištěním“, které rozežírá duše, mate mysl a srdce, a vytváří tak falešné iluze.
Papež rozsáhle cituje ze studie o svědomí Romana Guardiniho (česky Dobro, svědomí a soustřeďování, Praha, Vyšehrad 1993, stran 63), kde tento teolog a filosof ukazuje, že cesta k pravému dobru spočívá v osvobození se z vězení sebe sama. Jediné možné východisko spatřuje v nalezení něčeho vyššího než jsem já sám, něčeho pevného a činného, co zároveň nachází potvrzení v mém nitru. Takto dospívá k jádru náboženské skutečnosti, k dobru, které je živé, k objevení živoucího Boha.

S odvoláním na konstituci II. Vatikánského koncilu Gaudium et spes (16) pak František vyzdvihuje roli svědomí, jako nejposvátnějšího místa člověka, v němž je sám s Bohem.

„Úkolem křesťana je bdít nad tím, aby v tomto zvláštním svatostánku nechyběla Boží milost, která osvěcuje a posiluje manželskou lásku a rodičovské poslání. Milost naplňuje „amfory“ lidských srdcí mimořádnou schopností daru a obnovuje tak v dnešních rodinách zázrak ze svatby v Káně,“ dodává František s tím, že právě Ježíšovo gesto, jímž proměňuje vodu ve víno v nádobách určených původně k rituální očistě, mění Mojžíšův zákon v evangelium přinášející radost. Ježíš poukazuje k milosrdenství, jako léku uzdravujícímu tvrdost srdce a obnovujícímu vztahy mezi manželem a manželkou či mezi rodiči a dětmi, zdůrazňuje Svatý otec.

Na závěr František přeje účastníkům sympózia, aby jejich shromáždění přispělo k formování animátorů rodinných skupin ve farnostech, sdruženích a hnutích, kteří by pomáhali rodinám v radostném životě z evangelia a k činném působení ve společnosti.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.11.20 Papež ocenil adventní vysílání salesiánského rozhlasu Cube
23.11.20 Papež lékařům: Jste neoslavovanými hrdiny pandemie
16.10.20 Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou
15.10.20 Vzdělávání je setbou naděje
12.10.20 Papež na konferenci TED: Důležité jsou věda i etika, obojíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti