Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.12.2017 

Římský biskup přijal zástupce Světové evangelikální aliance

Vatikán. Svatý stolec nevydal ke čtvrtečnímu soukromému setkání papeže Františka se čtyřčlennou delegací Světové evangelikální aliance (foto) žádné oficiální tiskové prohlášení. Jak ale informují jeho účastníci z evangelikální strany, jednalo se o vytvoření stálého výboru pro dialog mezi katolickou církví a evangelikální aliancí. O počtech evangelikálů ve světě nepanuje přesná shoda – podle historika Sébastiena Fatha z pařížského Národního institutu pro vědecký výzkum, je těchto křesťanů nejméně 620 milionů. Žijí především v Asii (200 milionů) a Africe (170). V Latinské Americe se jejich počet odhaduje na 120 milionů a v Evropě nejméně na 23. Německý teolog Thomas Schirrmacher, místopředseda Světové evangelikální aliance, pro naše mikrofony zdůraznil, že dosavadní spolupráce s papežem vydala kladné plody:

“Při dnešní audienci našeho generálního sekretáře, biskupa Efraima Tendera, s papežem Františkem šlo o papežův návrh na vytvoření stálého výboru, který by koordinoval společnou práci a rozhovory. Katolická církev je samozřejmě největší církev světa s miliardou dvěma sty miliony věřících. Náš počet nelze přesně určit, pohybuje se mezi šesti sty a devíti sty miliony věřících. Zatímco na jedné straně teologové důkladně zpracovávají, co máme společného a co nás dosud dělí, na druhé straně existuje rozsáhlá spolupráce v oblasti sociálních otázek a lidských práv. Jde o pohled ven, neboť to, co Ježíš Kristus vnesl do světa, se nevyskytuje v mnoha variantách, nýbrž je zřejmé, že jde stále o totéž.“

S papežem Františkem dialog doznal podstatných změn, připouští Schirrmacher. Nikoli všechna evangelikální společenství to přijímají kladně a některá z nich se nedávno obrátila na svou mateřskou organizaci, kterou viní z nekritičnosti vůči Vatikánu a Ekumenické radě církví.

Kontakty mezi Světovou evangelikální aliancí a Vatikánem jsou dávného data, na druhé straně je nutné říci, že za papeže Františka se jejich průběh zcela změnil. Především z praktického hlediska – dříve jsme na papežskou audienci čekali měsíce, teď můžeme prakticky kdykoli přijít. Díky tomu lze velmi rychle projednat i velmi okrajové záležitosti. V souvislosti s tím všeobecně v mnoha zemích povolilo napětí mezi katolickou církví a evangelikály. Jsem si ale vědom toho, že v některých zemích, například Brazílii, ještě zbývá něco k dořešení. Tento pozitivní vývoj souvisí s tím, že se celkově zvýšila náboženská svoboda, což pro naše církve znamená, že oboustrannou konfrontaci přenecháme teologické diskusi a už do sebe navzájem a za státní pomoci nebudeme rýpat.“

Překážky nicméně nebyly překonány a právě proto je takový rozhovor smysluplný, soudí místopředseda Světové evangelikální aliance.

“Klasické rozdíly samozřejmě nadále trvají, i když existuje pokrok, jako například v učení o ospravedlnění. Jsou ale oblasti, kde jsme vůbec nezačali s diskusí, míním třeba otázky kolem Marie. To jsou témata, která jsou především pro protestanty v katolických zemích velmi závažná.“

Co ovšem křesťany nerozděluje, je „ekumenismus mučedníků“, zvaný také „ekumenismus krve“. Papež František vícekrát vyzdvihl, že při pronásledování křesťanů se nečiní rozdíly mezi různými vyznáními obětí…

“V církvích, které trpí pronásledováním křesťanů, ekumenismus znatelně pokročil. Právě evangelikální křesťané mají ve velké úctě jiné křesťany, kteří musí trpět kvůli své víře. Dnes je skutečně obtížné zaslechnout, co by se možná řeklo ještě před dvěma sty lety, totiž že oběti jiných vyznání vlastně vůbec nejsou křesťané.“

Uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu Thomas Schirrmacher, místopředseda Světové evangelikální aliance.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.7.15 Dialog katolické církve s letničními sbory
8.5.15 Římský biskup přijal stovku pastorů evangelikálních církví
29.10.14 Římský biskup k evangelikálům: v úsilí o jednotu nečekejme na teology
28.7.14 Papež u evangelikálů v Casertě
2.7.11 Katolíci a letniční - další etapa ekumenického dialogu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti