Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.12.2017 

Papež: Společnost potřebuje, aby bylo svědomitě respektováno její právo na informace

Vatikán. O negativním vlivu a pravém poslání sdělovacích prostředků hovořil Petrův nástupce v Klementinském sále Apoštolského paláce k zástupcům Svazu italských tiskových periodik (USPI) a Italské federace katolických týdeníků (FISC). Tyto organizace sdružují střední a menší světská a katolická média v Itálii. První zahrnuje 3 tisíce tištěných, rozhlasových, televizních a digitálních médií a druhá 193 týdeních, národních a diecézních katolických periodik.

„Vaším úkolem či lépe posláním – řekl v úvodu papež František – je informovat správně a nabízet všem taková podání faktů, která co možno nejvíce odpovídají realitě. Jste povoláni zpřístupňovat široké veřejnosti složitou problematiku a poskytovat zprostředkování mezi poznatky, jež jsou k dispozici specialistům, a konkrétními možnostmi jejich hromadného osvojování.“

Váš svobodný a zodpovědný hlas je zásadní pro růst jakékoli společnosti, která se chce nazývat demokratickou, aby byla zajištěna neustálá výměna idejí a plodná debata o reálných a správně referovaných danostech. V naší době, která je často ovládána strachem z rychlosti, senzacechtivostí na úkor přesnosti i úplnosti a uměle živenou emotivou namísto vyvážené reflexe, je naléhavě zapotřebí věrohodných informací a ověřených údajů a zpráv, jež se nesnaží ohromit a rozrušit, nýbrž mají v úmyslu posilovat ve čtenářích kritický smysl, aby si mohli klást náležité otázky a dobrat se odůvodněných závěrů. Takto lze předejít neustálému shonu po snadných sloganech či krátkodechých informačních kampaních, které prozrazují úmysl manipulovat realitu, názory i samotné lidi často zbytečným mediálním šumem.

Těmto požadavkům mohou snadněji dostát střední a menší média – pokračoval papež:

Ta totiž díky svému zaměření mají k dispozici zdravé vazby, umožňující produkovat méně masovou informaci, která méně podléhá prchavým a vtíravým módním tlakům. Takováto média se totiž geneticky pojí k určitému území, jsou bližší každodennímu životu společenství a jsou zakotvena v podstatě a konkrétnosti faktů. Takový žurnalismus se těsně pojí k lokální dynamice, k problematice, plynoucí z práce různých kategorií, k zájmům a k vnímavosti zprostředkujících entit, jež nesnadno nacházejí kanály, které by jim umožnily náležitě se vyjádřit.

Papež František potom připomněl letošní 50. výročí založení Federace italských katolických týdeníků a označil diecézní periodika za užitečné nástroje pro šíření evangelia, vytvářející v místních církvích prostor pro vyjádření, sdílení a diskusi. „Pracovat v diecézním týdeníku – řekl dále – znamená vnímat zvláštním způsobem místní církev, zakoušet blízkost mezi lidmi, městy i zeměmi a zejména vykládat dění ve světle evangelia a církevního magisteria. To jsou prvky vytvářející „buzolu“ tohoto specifického žurnalismu.

Lze pozorovat naléhavou potřebu zpráv šířených klidně, přesně a úplně, mírumilovným jazykem usnadňujícím užitečnou reflexi, vyváženými a jasnými slovy, jež nepodléhají inflaci mluvy tvořené narážkami, okřikováním a dvojznačností. Je důležité trpělivě a metodicky nabízet kritéria usuzování a takové informace, které bude veřejné mínění umět chápat a rozlišovat, a nikoli takové, které ho budou omračovat a dezorientovat.

Společnost má kromě toho zapotřebí – pokračoval papež – aby bylo svědomitě respektováno její právo na informace spolu s právem na důstojnost každého jednotlivce figurujícího v informačním procesu, takže nikdo nebude vystaven škodě způsobené chybějícími reálnými a průvodními indiciemi jeho odpovědnosti.

Dejte pozor, abyste neupadli do »komunikačních hříchů«: dezinformace - tím, že se řekne jenom část; pomluvy, která je senzacechtivá; a nactiutrhání, jež hledá to, co je překonané a staré, a vytahuje to na denní světlo. To jsou velice těžké hříchy, které zraňují srdce žurnalisty a poškozují lidi.

Z těchto důvodů – řekl dále papež – je žádoucí, aby se dbalo na zajištění a životnost těchto periodik a byla chráněna práce a důstojná kompenzace všech, kdo v nich pracují. Závěrem papež vybídnul členy obou italských novinářských svazů, aby s důvěrou pokračovali ve své práci a vyzval občanskou společnost a její instituce, aby všemožně podporovaly střední a malá média v jejich nazastupitelném úkolu předsedat autentickému pluralismu a propůjčovat hlas místním komunitám a jejich územím.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti