VaticanNews.va

   14. 12. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6312
Poslechem z webových stránek.3905
Četbou textů na webových stránkách.6264
Poslechem i četbou.3678


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Maria – celá svatá, bez nejmenšího stínu samolibosti

Svatý otec: Skutky milosrdenství nepotřebují být vystavovány jako trofej

Bůh vždycky poskytuje útěchu, i když kárá


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

17.12.2017 

Pět nástrah na dnešní církev

Z knihy kardinála Carla Caffarry

Milan Glaser

Před nedávnem vyšla posmrtně kniha italského kardinála Carla Caffarry Krátká kázání, dlouhé tagliatelle, což je druh těstovin, (Prediche corte tagliatelle lunghe, Edizioni Studio Domenicano, Bologna 2017, stran 208) s předmluvou jeho nástupce na boloňském arcibiskupském stolci, mons. Mattea M. Zuppiho. Vatikánský deník L´Osservatore Romano (7. prosince) zveřejnil její recenzi, ve které Emanuela Ghini, bosá karmelitka, o autorovi prozrazuje, že byl v posledních letech svého života těžce zkoušen, když byla zpochybňována jeho věrnost papeži. „Jediné pravé utrpení – napsal nedlouho před smrtí kardinál Caffarra – je pozorovat podlézavost, která se rozmohla v církvi, jakož i nechuť k používání zdravého rozumu.“

Ve zmíněné knize se objevuje krátký text, ve kterém kardinál Caffarra popsal pět nástrah, které dorážejí na dnešní církev:
„První léčka je následující: Církev by se bez věrouky nestala společenstvím věnujícím se plně pastoraci, nýbrž svévolnou církví, která by byla otrokyní ducha doby: praxis sine theoria coecus in via – praxe bez teorie je slepou cestou, říkávalo se ve středověku. Tato léčka je závažná a může církev rozložit, nevyhne-li se jí. Důvody jsou dva: věrouka čili posvátná nauka víry není ničím jiným než božským zjevením plánu, který má s člověkem Bůh. Pokud nebude činnost církve zakořeněna v tomto plánu, co bude člověku říkat? Za druhé: pokud se nebude mít před touto léčkou na pozoru, riskuje, že se nadýchá ústředního dogmatu relativismu, který učí, že vzhledem k bohoslužbě a k péči o člověka je zcela lhostejné to, co si o Bohu a člověku myslet. Questio de veritate se stane otázkou zcela druhořadou.

Druhá léčka spočívá v zapomnění na to, že výkladový klíč veškeré reality a zejména lidských dějin se nenachází v dějinách samotných. Tímto klíčem je víra. Svatý Maxim Vyznavač prohlašuje, že pravý Ježíšův učedník přemýšlí o všech věcech skrze Ježíše Krista a o Ježíši Kristu ve všech věcech. Aktuální příklad této nástrahy: Povyšování homosexuality, ke kterému dochází na Západě, nelze interpretovat a posuzovat podle mainstreamového kritéria nebo v kontextu morálního respektu, který náleží každému člověku. To by bylo míchání kontextů či rodů, metabasis eis allo genos, jak praví řecká logika. Kritériem pro posuzování manželství, pohlavnosti a pohlavní různosti je pro křesťana pouze věrouka. Výklad znamení doby je činem teologickým i teologálním.

Třetí léčkou je primát praxe. Míním zakládající primát. Základem pro spásu člověka je jeho víra, nikoli jednání. Církev nemá mít primární starost o spolupráci se světem na velkolepých projektech s cílem dosáhnou všeobecných cílů. Starost, která nedává církvi spát, spočívá v tom, aby svět uvěřil v Toho, kterého poslal Otec, ke spáse světa. Primát praxe vede k tomu, co jeden z velkých myslitelů minulého století nazval záměnou božských Osob, konkrétně druhé Osoby, kterou je Slovo Boží, za osobu Ducha svatého.

Čtvrtá léčka úzce souvisí s tou předcházejíc. Je to redukce křesťanství na morálku, pelagiánská léčka, kterou Augustin nazýval jedem ohrožujícím křesťanskou víru. Tato redukce působí, že prezentace křesťanství je nudná a otřepaná. Pouze Boží jednání je vždycky nepředvídatelné. A jádro křesťanství nespočívá v lidské aktivitě, nýbrž v Božím působení.

Pátou léčkou je zamlčování Božího soudu takovým způsobem hlásání Božího milosrdenství, jež člověka ponouká, aby nenaslouchal zjevené pravdě.“Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.11.19 O ztracené a nalezené navigaci
3.11.19 O mentálním (a gnostickém) poddanství
22.9.19 Naplňovat proroctví
1.9.19 O rozjásaném nihilismu
25.8.19 Elektromagnetickým vlněním proti gender předsudkům?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Magnifikat je skvostnou školou evangelní moudrosti – kázal o. Raniero Cantalamessa

Papež František slaví zlaté kněžské jubileum

Papež: Důvěryhodnost hlásání církve závisí na jejím svědectví o milosrdenství

Svět potřebuje krásu, aby nepropadl zoufalství

Petrův nástupce sloužil mši z liturgické památky Panny Marie Guadalupské

Papež: Svatost je pravým světlem církve

Dekrety o mučednictví z pronásledování ve Španělsku: 26 duchovních a jeden novinář

Svatý otec: Bratrství, smíření a ekologická konverze jako cesty k míru

Lidé zbohatli, ale ráno se nebudí šťastnější – říká profesor soudobých dějin Miroslav Vaněk na okraj římské konference o Sametové revoluci

Papež: Všechno chápat očima víry

Papež poděkoval ukrajinským katolíkům za výmluvné svědectví víry

Paliativní léčba v mezináboženském pojetí

 Nově na webu
Svatý otec: Maria je Matkou hierarchické svaté Matky církve

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Duchovní rozlišování je odvaha vidět v našich lidských tvářích božské rysy

Rozhovory: Křesťanské kořeny jsou jasná věc

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv prosinec 19
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Admirabile signum

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství