VaticanNews.va

   22. 10. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4982
Poslechem z webových stránek.3183
Četbou textů na webových stránkách.5052
Poslechem i četbou.3098


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Františkova mariánská víra: „V Medžugorje je milost, ale chybí rozlišování...“

Papež: Pozor na dokonalé křesťany!

O přikázáních - Lhostejnost zabíjí


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

14.1.2018 

Budeme v pravém setkání s bližním schopni poznat Ježíše Krista?

Homilie papeže při mši na Světový den migrantů 14. ledna, baz. sv. Petra

Česká sekce RV

Letos na Světový den migrantů a uprchlíků jsem se rozhodl sloužit mši, na kterou jste pozváni zejména vy, migranti, uprchlíci a žadatelé o azyl. Někteří z vás přišli do Itálie nedávno, jiní zde žijí a pracují už mnoho let a další představují už takzvanou „druhou generaci“.

V tomto shromáždění je všem adresováno Boží Slovo, které nás dnes vybízí k prohloubení zvláštního povolání, které dává Pán každému z nás. On, stejně jako v případě Samuela (srov. 1 Sam 3,33b-10.19), nás oslovuje jménem a nabádá, abychom měli v úctě fakt, že jsme byli stvořeni jako jedinečné a neopakovatelné bytosti a máme v dějinách světa jedinečnou roli. V evangeliu (srov. Jan 1,35-42) se ptají dva Janovi učedníci Ježíše: »Kde bydlíš?« (v.38) a naznačují, že odpověď na tuto otázku stanoví jejich úsudek o Mistrovi z Nazareta. Ježíšova odpověď: »Pojďte a uvidíte!« (v.39) zahajuje osobní setkání, které poskytne vhodný čas k přijetí, poznání a uznání druhého.

V poselství k tomuto Dni jsem napsal: »Každý cizinec, který tluče na naše dveře, je pro nás příležitostí k setkání s Ježíšem Kristem, který se sám ztotožnil s přijímaným nebo odmítaným cizincem v každé době (srov. Mt 25,35.43)«. A pro cizince, migranta, uprchlíka, běžence a žadatele o azyl jsou každé dveře také příležitostí setkat se s Ježíšem. Jeho pozvání: »Pojďte a uvidíte!« je dnes určeno nám všem, místním komunitám i novým příchozím. Je to pozvání přemoci náš strach, abychom mohli vyjít druhému vstříc, přijmout jej, poznat a uznat. Je to pozvání nabízející příležitost stát se druhému bližním, abychom viděli, kde a jak žije. Přijmout, poznat a uznat znamená pro nově příchozí poznat a respektovat zákony, kultury a tradice zemí, které je přijaly. Znamená to také chápat jejich obavy a úzkosti, pokud jde o budoucnost. Přijmout, poznat a uznat znamená pro místní komunity otevřít se bez předsudků bohatství různosti a chápat potenciál i naděje nově příchozích, stejně jako jejich zranitelnost a strach.

Opravdové setkání s druhými se nezastavuje u pouhého přijetí, ale zavazuje všechny ke třem dalším postojům, na které jsem poukázal v Poselství k tomuto dni: chránit, podporovat a začleňovat. Budeme v pravém setkání s bližním schopni poznat Ježíše Krista, který žádá, aby byl přijat, chráněn, podpořen a začleněn? Jak nás učí evangelní podobenství o posledním soudu: Pán byl hladový, žíznivý, neoděný, nemocný, cizí a ve vězení a někteří mu poskytli pomoc a jiní ne (srov. Mt 25,31-46). Toto opravdové setkání s Kristem je pramenem spásy. Tuto spásu je třeba hlásat a přinášet všem, jak nám ukazuje apoštol Ondřej, který oznámil svému bratru Šimonovi: »Našli jsme Mesiáše!« (Jan 1,41) a přivedl jej hned k Ježíši, aby v setkání učinil tutéž zkušenost.

Není snadné vstoupit do kultury druhých, vcítit se do lidí tak odlišných od nás, chápat jejich myšlenky a zkušenosti. Často se tedy odmítáme s druhými setkávat a vytváříme obranné bariéry. Místní komunity mají často strach, že nově příchozí naruší stanovený řád, „odcizí“ něco z toho, co bylo namáhavě vybudováno. Také nově příchozí mají strach: obávají se konfrontace, posuzování, diskriminace a nezdaru. Mít pochybnosti a obavy není hřích. Hříchem je dovolit těmto obavám, aby určovaly naše odpovědi, podmiňovaly naše rozhodnutí, kompromitovaly úctu a velkorysost, živily zášť a odmítání. Hříchem je upřít setkání druhému, jinému a bližnímu, což je de facto privilegovaná příležitost k setkání s Pánem.

V tomto setkání s Ježíšem, který je přítomen v člověku chudém, skartovaném, odmítaném a žádajícím o azyl, pramení naše dnešní modlitba. Je to vzájemná modlitba: migranti a uprchlíci se modlí za místní komunity, které se zase modlí za nově příchozí i ty déle přebývající migranty. Mateřské přímluvě nejsvětější Panny Marie svěřme naděje všech migrantů a uprchlíků světa a očekávání komunit, které je přijímají ve shodě se svrchovaně božským příkazem dobročinnnosti a lásky k bližnímu, a učme se všichni mít rádi druhého – cizince - jako sami sebe.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.10.18 Kvas Ducha svatého naplňuje radostí
18.10.18 O třech stupních chudoby
16.10.18 Papež: Pozor na dokonalé křesťany!
14.10.18 Ježíš je radikální. Dává všechno a žádá všechno.
12.10.18 Papež varoval před „zdvořilými“ démony, kteří přinášejí zesvětštěníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mít rád znamená nechat stranou sobectví

Kardinál Cupich k sexuálním skandálům: Transparentnost a zodpovědnost

Překvapila mne vstřícnost a otevřenost - říká bratrská delegátka Martina V. Kopecká

Kvas Ducha svatého naplňuje radostí

Svatý stolec: Definici lidských práv nelze donekonečna rozšiřovat

Kardinál Parolin: Papež je ochoten vydat se do Severní Koreje

Kardinál Simoni oslavil devadesátiny s papežem Františkem

O třech stupních chudoby

Papež přijal jihokorejského prezidenta Mun Če-ina

Milion dětí se modlí růženec – tentokrát za Asii Bibi

Mše za mír na Korejském poloostrově za přítomnosti prezidenta Mun Če-ina

Rádio Maria otevírá nová studia na světových periferiích

 Nově na webu
Svatý otec: Cesta lásky je vždycky „ztrátová“

Publicistika: Mlčeti zlato

Publicistika: Pravda nás osvobodí

Rozhovory: V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv říjen 18
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího