VaticanNews.va

   10. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6871
Poslechem z webových stránek.4253
Četbou textů na webových stránkách.6694
Poslechem i četbou.3971


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Italský statistický úřad: Loňského března zemřelo na dýchací potíže více lidí než letos v březnu

Bůh nás zachránil tím, že na Sobě nechal vyřádit naši nepravost

O nákaze, kterou šíří pokušení


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

20.1.2018 

Mlčení je silou naděje

Promluva papeže při mariánské pobožnosti, Plaza de Armas - Trujillo

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
Děkuji arcibiskupovi Hectorovi Miguelovi za slova na uvítanou, pronesená jménem celého Božího lidu, putujícího v těchto zemích.
Na tomto krásném historickém náměstí Trujillo, jež dokáže v každém Peruánci probouzet sny o svobodě, se dnes scházíme, abychom se setkali s Mamita de Otuzco. Vím, že mnozí z vás museli urazit spousty kilometrů, aby se mohli tady před zraky Matky shromáždit. Toto náměstí se tak stalo svatyní pod širým nebem a všichni si přejeme, aby na nás svým mateřským a laskavým pohledem shlédla Matka, která zná srdce Peruánců ze severu a z mnoha jiných míst, vidí jejich slzy, smích i touhy. Na tomto náměstí chceme oživit paměť lidu, který ví, že Maria je Matkou, jež svoje děti neopouští.

Na slavnost se celý dům zvláštním způsobem vyzdobí. Proto jsou zde obrazy pocházející z různých koutů tohoto regionu. Vedle nám drahé sošky Neposkvrněné Panny de la Puerta de Otuzco, zdravím a vítám Svatý Kříž z Chalpón Chiclayo, Vězněného Pána z Ayabaca, Milostnou Pannu z Paita, Zázračné Děťátko Ježíše z Eten, Matku Boží Bolestnou z Cajamarca, Matku Boží Alta Gracia de Huamachuco, Matku Boží Nanebevzatou z Chachapoyas, Nanebevzatou Pannu z Usquil, Matku Boží ustavičné pomoci z Huanchoco a relikvie mučedníků - minoritů z Chimbote.

Každou komunitu, každý kout této země provází tvář světce, láska Ježíše Krista a Jeho Matky. Je pozoruhodné, že tam, kde je společenství, kde je život a tlukoucí srdce, které prahne po důvodech k naději, zpěvu, tanci a důstojném životě, tam je Pán, tam nacházíme Jeho Matku a také příklady mnoha svatých, kteří nám pomáhají uchovávat radost v naději.

Spolu s vámi děkuji za jemnocit našeho Boha, který se snaží být každému nablízku takovým způsobem, aby Jej mohl přijmout, a tak se rodí ty nejrůznější tituly. Vyjadřují touhu našeho Boha přiblížit se každému srdci, poněvadž jazyk lásky se vždycky vyjadřuje v dialektu. Nezná jiný způsob, jak toho dosáhnout, a kromě toho je důvodem naděje vidět, jak si tato Matka osvojuje rysy dětí, jejich oděv a mluví dialektem svých dětí, aby je zahrnula svým požehnáním. Maria bude vždycky Matkou-Míšenkou, neboť v Jejím srdci se nacházejí všechny rasy, protože láska se snaží milovat a být milována všemi prostředky. Všechny tyto obrazy a sošky nám připomínají něhu, s níž chce Bůh být nablízku každé vesničce, každé rodině, tobě, mně a všem.

Je mi známa láska, jakou chováte k Neposkvrněné Panně de la Puerta Otuzco, které chci dnes spolu s vámi udělit titul Virgen de la Puerta, Matka milosrdenství a naděje.
Celá staletí prokazovala tato milovaná Panna lásku synům této země, její soška umístěná nade dveřmi je brání před hrozbami a až podnes probouzí lásku ve všech Peruáncích.

Nadále nás brání a ukazuje Bránu, která nám otevírá cestu k autentickému životu, nevadnoucím Životu. Ona vede zvlášť každé ze svých dětí, aby se vrátily domů. Vede nás Branou, jež nám uděluje Život, poněvadž Ježíš nechce, aby kdokoli zůstal venku a v nepohodě. Provází tak „touhu mnohých po návratu do domu Otce, který očekává jejich příchod“ (Misericordia et misera, 16) a kteří často nevědí, jak se vrátit. Jak řekl svatý Bernard, „kdo se zmítáš ve vlnobití tohoto světa, uprostřed bouří a větrů, místo abys kráčel po pevné zemi, nespouštěj oči ze světla této hvězdy a volej Marii!“ (Homilie II, 17, O stupních pokory a pýchy, Chvály panenské Matky, Krystal, Praha 1999, str. 95-96). Ona nám ukazuje cestu domů a přivádí nás k Ježíši, jenž je Branou Milosrdenství, a nechává nás s Ním, nic nežádá pro sebe, přivádí nás k Ježíši.

V roce 2015 jsme prožili radost Svatého roku Milosrdenství. Roku, ve kterém jsem všechny věřící vybídnul, aby prošli Branou Milosrdenství, „kdo tudy vstoupí, bude moci zakusit lásku Boha, který potěšuje, odpouští a dodává naději“ (Misericordiae vultus, 3). A spolu s vámi chci znovu vyjádřit svoji tehdejší touhu: „Jak jen si přeji, aby budoucí roky byly prostoupeny milosrdenstvím a abychom my šli vstříc každému člověku a přinášeli mu dobrotu a Boží něhu!“ (tamt. 5). Jak jen si přeji, aby tato země, jež hostí Matku Milosrdenství a Naděje, mohla všude šířit a předávat Boží dobrotu a něhu. Není totiž, drazí bratři, lepšího léku na zahojení četných zranění, než milosrdné srdce, které je v utrpení a neštěstí, v pochybení a snaze o pozvednutí schopno prokazovat soucit mnoha těm, kteří nevědí, jak na to.

Soucit je aktivní, protože jsme se „naučili, že Bůh se k nám sklání (Oz 11,4), abychom jej mohli i my napodobovat a sklánět se k bratřím“ (Misericordia et misera, 16). Sklánět se zvláště k těm, kdo trpí nejvíce. Buďme vnímaví vůči těm, kterým se nedostává vína radosti, podobně jako Maria na svatbě v Galilejské Káně.

Hledím-li na Marii, nechtěl bych skončit bez zmínky o maminkách a babičkách tohoto národa. Ony jsou pravou hnací silou života a rodin v Peru. Čím by bylo Peru bez matek a babiček? Jaký by byl náš život bez nich? Oblíbit si Marii pomáhá osvojit si postoj uznání a vděčnosti vůči ženě, vůči našim matkám a babičkám, které jsou baštou života našich měst. Takřka ve stálém mlčení dál nesou život. A mlčení je silou naděje. Děkuji za vaše svědectví.

Uznání a vděčnost. Když hledím na matky a babičky, chtěl bych vás vybídnout, abyste bojovali proti metle, jež doléhá na náš americký kontinent a kterou představují četné případy vražd žen. A spousta násilí, jež se skrývá za mnoha zdmi. Vybízím vás k boji proti tomuto zdroji utrpení a prosím o prosazování legislativy a kultury odmítání veškerých forem násilí.

Bratři, Virgen de la Puerta, Matka Milosrdenství a Naděje, nám ukazuje cestu a ukazuje nám nejlepší obranu před špatností lhostejnosti a necitlivosti. Vede nás ke svému Synu a vybízí, abychom prosazovali a vyzařovali „kulturu milosrdenství založenou na novém objevu setkání s druhými, kulturu, v níž se nikdo na druhého nedívá lhostejně, a neodvrací zrak, když vidí utrpení bratří“ (tamt. 20). Kéž nám tato Panna udělí tuto milost.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.1.18 Tisková konference s papežem Františkem při návratu z Peru
21.1.18 Nebeské království je mezi námi, tam kde máme trochu soucitu
21.1.18 Papež František v Peru - 3. den
20.1.18 Papež František v Peru - 2. den
19.1.18 Každá kultura přijímající evangelium obohacuje církevHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež ve vyhnanství

Papež sloužil liturgii Zeleného čtvrtku

Petrův nástupce jmenoval studijní komisi pro ženský diakonát

Fabrice Hadjadj: Modlitba jako lidštější a hlubší možnost konfrontace se zlem

O institucionalizovaných Jidáších a Jidáškovi v našem nitru

Papež: Jak prožít Velikonoce doma? S křížem a evangeliem.

Cantalamessa: Maria matka křesťanů

Vytrvat ve službě

Kardinál Pell jednohlasně zproštěn viny

Cantalamessa: Maria pod křížem

Papež ustavil fond pro misijní oblasti postižené koronavirem

Úřad pro laiky, rodinu a život: Neopouštějme seniory!

 Nově na webu
Svatý otec: Velikonoce – domácí liturgie

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: Bůh nenechává věci na půli cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu