Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.2.2018 

Papež: Falešní proroci využívají lidských emocí k zotročení člověka

Vatikán. „A protože se značně rozmůže nepravost, ochladne u mnoha lidí láska“ (Mt 24,12). Tímto Ježíšovým výrokem z Matoušova evangelia uvozuje papež František letošní Poselství k postní době. Jde o větu z promluvy o konci světa, kterou Pán pronáší v Jeruzalémě na Olivové hoře, právě tam, kde začne jeho utrpení. Ježíš odpovídá na otázku učedníků, jaká budou znamení konce světa, ohlašuje veliké soužení a popisuje situaci, ve které by se mohlo ocitnout společenství věřících. Vykládá, že v reakci na bolestné události vystoupí falešní proroci, kteří svedou mnoho lidí natolik, až v jejich srdcích vyhasne láska.

Kdo jsou tito falešní mesiášové a proroci?, ptá se Petrův nástupce. „Jsou jako zaklínači hadů, využívají lidských emocí, aby lidi zotročili a dovedli tam, kde je chtějí mít. Kolik Božích dětí fascinuje vábení prchavé rozkoše, zaměňované za štěstí. Kolik mužů a žen okouzluje přízrak majetku, který z nich ve skutečnosti činí otroky zisku a nízkých zájmů. Kolik lidí žije v přesvědčení, že si vystačí sami se sebou, a padnou tak za kořist samotě“. Jiní falešní proroci jsou oni šarlatáni, kteří zejména mladým lidem předkládají jednoduchá a přímá řešení, která se však naprosto míjejí účinkem, vysvětluje dále Svatý otec s poukazem na klamnou záchranu v drogách, jednorázových vztazích a snadném, leč nepoctivém výdělku. „Tito podvodníci nabízejí nehodnotné zboží a odnímají to nejcennější – důstojnost, svobodu a schopnost milovat. Šalebná hra marnivosti nás přivádí k pavímu naparování, kterým se zesměšňujeme; a ze zesměšnění již není cesta zpět“. Není divu, zdůrazňuje papež, „ďábel, který je od počátku lhář a otec lži (Jan 8,44), odjakživa předstírá, že zlo je dobrem a faleš pravdou, aby zmátl lidské srdce.“ Každý člověk je tudíž povolán, aby rozlišil, zda jej ohrožují lži zmíněných falešných proroků. Nesmíme setrvat na povrchní rovině bezprostředních vjemů, nýbrž rozpoznat, co v nás zanechává trvalé a dobré stopy, protože právě to pochází od Boha a přispívá k našemu dobru, doporučuje papež.

Jak stydne láska a jaké příznaky toto vyhasínání doprovázejí?, táže se Petrův nástupce v druhé části poselství a znázorňuje tuto úvahu na výjevu z Božské komedie. Dante zde do posledního okruhu pekla umisťuje nejenom zrádce dobrodinců, jakým byl Jidáš, nýbrž hlavně ďábla, „panovníka toho bolestného kraje“ (Peklo, XXXIV. zpěv, 28-29), vládnoucího z ledového trůnu a obývajícího chlad udušené lásky. „Kořenem všeho zla je láska k penězům“ (1 Tim 6,10), objasňuje papež, „a ihned po ní následuje odmítnutí Boha, Jeho Slova, svátostí a útěchy, protože se raději zabydlujeme ve vlastním zoufalství. To vše se mění v násilí, obrácené proti lidem, kteří ohrožují naše domnělé jistoty – a tudíž proti nenarozeným dětem, starým lidem, přechodným hostům, cizincům, ale také bližním, kteří nesplňují naše očekávání“, píše papež František. „Rovněž stvoření je němým svědkem tohoto ochabování lásky – půdu zamořil odpad, pohozený úmyslně či z nedbalosti, znečištěná moře bohužel zakrývají ostatky mnoha ztroskotalých migrantů, nebesa, která by podle Božího plánu měla vypravovat o Jeho slávě, brázdí stroje, sesílající smrt.“ Láska vychládá také v našich společenstvích, dodává Petrův nástupce. Nahrazuje ji egoistická omrzelost, sterilní pesimismus, pokušení vydělovat se a vybíjet se v neustálých bratrovražedných válkách, zesvětštělá mentalita vedoucí jedině k zájmu o vnější zdání, čímž se oslabuje misionářská horlivost.

Papež František se nicméně na prahu postní doby nezastavuje u předchozí zdrcující analýzy, nýbrž nabízí dva účinné prostředky, předkládané církví. Prvním je leckdy hořký lék pravdy, druhým pak sladší přípravek tvořený modlitbou, almužnou a půstem. Modlitba pomáhá, aby se člověk zbavil skrytých lží, jimiž sám sebe klame, almužna vymaňuje ze žádostivosti po penězích a půst oslabuje naše násilné sklony, odzbrojuje nás a poskytuje důležitou příležitost k růstu. Půstem naše vůle procitá, aby opětovně sloužila Bohu, který jako jediný tiší náš hlad, připomíná římský biskup, který se v závěru letošního Poselství k postní době obrací ke všem lidem dobré vůle žijícím vně katolické církve: „Pokud vás, stejně jako nás, sužuje šířící se ničemnost, znepokojuje chlad ochromující srdce a skutky, jestliže pozorujete, že selhává pocit společného lidství, připojte se k nám, abychom společně vzývali Boha, postili se a darovali na pomoc bratřím vše, co je možné“, vyzývá papež František.

 

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/180104poselstvi-svateho-otce-frantiska-k-postni-dobe-2018

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.2.19 Papež: Svou konverzí spolupracujeme na vykoupení celého tvorstva
7.2.17 Poselství papeže Františka k postní době
26.1.16 Zveřejněno papežské poselství k postní době
27.1.15 Bylo zveřejněno papežovo poselství k postní době
4.2.14 Papež k postní době: Bůh přináší spásu vždy a všude skrze chudobu KristaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti