Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.3.2018 

Papežský kazatel o pokoře, tajemné cele v duši

Vatikán. Křesťanská pokora byla tématem třetího postního kázání otce Cantalamessy pro papeže a jeho spolupracovníky z římské kurie.  „Nemyslete si o sobě více, než co se patří“ a „nedychtěte po věcech vysokých“ (Řím 12,3.16) – tyto dvě pobídky k umírněnosti a skromnosti tvoří jakýsi rámec křesťanské pokory, jak ji podává sv. Pavel v listě Římanům.

O pokoře lze mluvit z různých hledisek, jak také apoštol činí, ale její nejhlubší význam spočívá v Kristu, který »se ponížil a byl poslušný až k smrti« (Flp 2,8). Opravdu pokorný je ten, kdo má srdce jako Ježíš.“

Řečtí filosofové – pokračoval papežský kazatel - znali a chválili prakticky všechny ctnosti kromě pokory. Slovem pokora (tapeinosis) označovali přízemnost, malichernost, ničemnost a zbabělost. Neměli ponětí o stvoření a hříchu. Teprve Bible odhaluje spojitost mezi pokorou a pravdou. Víra ve stvoření odráží jistotu, že všechno dobré a krásné pochází od Boha, zatímco hřích je jistota, že všechno zlé pochází ze stvořené svobody. Biblického člověka tedy svým způsobem nabádá k pokoře dobro i zlo.

Svatá Terezie z Avily napsala: »Jednou jsem dumala nad tím, proč Bůh miluje tolik pokoru, a napadlo mi náhle, bez jakékoli předešlé úvahy, že tomu tak musí být, protože On je svrchovaná Pravda a že pokora je pravda«(Hrad v nitru 6,10,9).“

Apoštol Pavel postupně formuloval pravdu o nás samotných, když říká: »máš něco co bys nedostal?« (1 Kor 4,7). V jiném listě říká naplno: »když si někdo o sobě myslí, že něco je, a zatím není nic, klame sám sebe« (Gal 6,3), a dále »ne že bychom sami sobě mohli něco přičítat, jako by to pocházelo od nás« (2 Kor 3,5).

Takto pomalu objevujeme pravou povahu své nicotnosti, která není čirá a nevinná, a spatřujeme, že Boží slovo nás vede k rozpoznání a uznání toho, čím jsme doopravdy, totiž namyšlenou nickou. Jsem tím, kdo si myslí, že je něco, zatímco jsem nic.“

Na konci svého hledání v sobě tedy neobjevujeme pokoru, nýbrž pýchu – pokračoval papežský kazatel. Právě tento objev, že totiž jsme radikálně pyšní nikoli Božím zaviněním, nýbrž svojí vinou, protože jsme špatně užili svoji svobodu, právě to je pravda a zároveň velká milost, která vnáší do duše pokoj.

Velká duchovní učitelka sv. Angela z Foligna krátce před svojí smrtí prohlásila: »Ó neznámá nicko! Duše nemůže v tomto světě mít lepší vidění než je nazírání vlastní nicotnosti, v níž může přebývat jako ve vězeňské cele« (Il libro della Beata Angela da Foligno, Quaracchi 1985, str.734). Tato světice svoje duchovní dcery a syny často vybízela, ať se do této cely co nejrychleji vracejí, pokud ji z nějakého důvodu musí opustit. V této radě se skrývá obrovské tajemství, tajemná pravda, která se poznává zkušeností. Lze zjistit, že tato cela opravdu existuje a že do ní může vstoupit každý, kdykoli chce. Spočívá v pokojném a uklidňujícím pocitu, že jsem nicka, pyšná nicka. Z této cely nevidíme defekty bližního anebo je vidíme v jiném světle. Tady se s milostí a cvičením chápe, že je možné realizovat to, co říká apoštol Pavel a co se na první pohled může jevit jako přehnané, totiž »pokládat každého za lepšího než jsem sám«(srov. Flp 2,3) anebo chápat, jak je to možné svatým.“

Uzavřít se do této cely znamená něco docela jiného než uzavřít se do sebe sama. Je to naopak  otevřenost k bytí, k druhým, k věcné objektivitě. Je to opak toho, co se domnívají nepřátelé křesťanské pokory. Je to uzavření se před sobectvím, a nikoli do sobectví – kázal tento pátek o pokoře otec Raniero Cantalamessa pro papeže a jeho spolupracovníky z římské kurie.

 

 



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti