Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

31.5.2018 

Papežské sbírky, fašisté a australští Aboridžinci

Vatikán. Papežské sbírky Vatikánských muzeí se z podnětu Pia XI. již několik desetiletí obohacují rovněž o mimoevropské etnografické artefakty. Dokládá to stálá výstava nazvaná Anima mundi a již třetí svazek etnografické řady, který byl prezentován v tomto týdnu. Tentokrát se věnuje kultuře původních obyvatel Austrálie a vychází za spolupráce Vatikánských muzeí s nakladatelstvím Aboriginal Studies Press. To je tiskovým orgánem Australského institutu pro studia Aboridžinců a ostrovů Torresova průlivu, jehož ředitel, Craig Ritchie, pro naše mikrofony uvedl:

„Australský katalog, který je společným dílem našich dvou institucí, uceleně představuje aboridžinskou kolekci etnografické sbírky a poskytuje tak příležitost k pohledu na tuto prastarou kulturu původních obyvatel Austrálie. Mnoho lidí už vatikánskou expozici navštívilo, ale díky katatologu bude přístupná mnohem širšímu okruhu zájemců.“

Australský etnograf zároveň upozornil na důležitost muzeálních institucí při objevování a uchovávání bohatství různých kultur. Počátek vatikánských etnografických sbírek přitom označil za „nádhernou historii“ – vše totiž začalo darem australských domorodců papeži Piu XI.:

„Tento papež meziválečné doby požádal o výstavní exponáty z různých civilizací celého světa, a to prostřednictvím misionářů, kteří na daných místech působili. Zaslání předmětů do Říma pak nabylo velké důležitosti za sílícího fašismu a jeho představy, že pouze Evropa je civilizovaná. Znamenalo to říci: Moment, tak to není, civilizace byly a jsou po celém světě. Například v Austrálii žili po 65 tisíc let, což není krátká doba, Aboridžinci a na ostrovech Torresova průlivu Melanésané, kteří vybudovali myšlenkově a hodnotově sofistikované kultury. Je důležité nacházet cesty, jak toto všechno sdílet – v minulosti i dnes.“

Pius XI. byl jako někdejší prefekt milánské Ambroziánské knihovny a zakladatel Vatikánského rozhlasu vysoce kultivovaný a kulturně orientovaný papež. Rozhodl, že civilizační artefakty budou vystaveny nedaleko Michelangelových a Raffaelových mistrovských děl.

„Navenek se tak komunikovaly univerzální hodnoty a podle mého názoru se protestovalo proti nástupu fašismu ve dvacátých letech. Byl to skutečně silný signál, kterého by se ani dnešní svět neměl vzdávat.“

domnívá se Craig Ritchie. Ředitel australské etnografické instituce vysvětluje, že papežské sbírky nyní zahrnují tři stovky artefaktů původní obyvatel kontinentu, které pocházejí z různých částí Austrálie.

„Když se roku 1788 Britové vylodili na tomto světadílu, žilo zde více než tři sta domorodých národů. Hovoříme o jedné z nejstarších dosud žijících kultur na zemi.“

A tato prastará kultura může dnešnímu člověku jistě mnoho nabídnout, uzavírá ředitel Australského institutu pro studia Aboridžinců a ostrovů Torresova průlivu:

„A sice poselství, že všichni sdílíme tuto planetu a že všechny kultury mají své hodnoty. Opakovaně se v tom utvrzuji, když mluvím s návštěvníky našeho institutu. Odcházejí domů s jinou tváří...Když se lidé setkávají, mohou se zbavovat předsudků a falešných mýtů – a něco takového se děje také, když se Vatikánská muzea vydávají hledat kultury jiných národů. Učí se tím také hodně sama o sobě...A upřímně řečeno, k něčemu takovému si nedokážu představit vhodnější místo než Vatikán...“



(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.1.21 Vatikánská muzea plánují otevření na 1. února
6.10.20 Piniová šiška z vatikánského Belvederu obnovena v dávné kráse
4.6.20 Vatikánská muzea zpřístupněna zdarma pro zdravotníky
23.5.20 Vatikánská muzea otevírají 1. června
9.5.20 Vatikánská muzea se připravují na otevření



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti