Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.6.2018 

Papež: Naděje v budoucnost je první a nejzákladnější lidské právo

Vatikán. Petrův nástupce dnes v aule Pavla VI. přijal takvzané “mistry práce”, tedy italské občany starší padesáti let vyznamenané zvláštním prezidentským řádem, kteří se během svého profesního života vyznačovali výjimečnou pracovitostí, odborností a příkladným mravním chováním. Kromě těchto základních předpokladů navíc mnozí z nich obohatili výrobní procesy o nové vynálezy, zlepšené pracovní nástroje či inovativní metodické postupy, věnovali se profesionální formaci nových generací anebo mimořádně zdokonalili již existující opatření pracovní bezpečnosti.

Dějiny původně rytířského řádu za pracovní zásluhy sahají do konce 19. století, kdy jej založil král Umberto I. Po vzniku Italské republiky a její poválečné ústavy, která ve svém prvním článku Itálii definuje jako “republiku založenou na práci”, se každoročně 1. května v prezidentském paláci koná slavnostní udílení titulu “mistra práce”, jehož nositelé se od padesátých let sdružili do národní federace. Pouze letos se její řady rozrostly o další tisícovku lidí. Papež František ocenil jejich úsilí ve službě obecnému dobru, které zároveň obnáší hlubší odpovědnost a oddanost věci.

“Již od historické encykliky Rerum novarum papeže Lva XIII. se sociální nauka církve zaměřila na práci jako na ústřední téma společenské problematiky. Práce je jádrem povolání, které Bůh dal člověku, totiž aby pokračoval v jeho stvořitelské činnosti a za své svobodné iniciativy i úsudku uplatňoval nadvládu nad ostatním stvořením, která se ovšem neprojevuje despotickým ujařmením, nýbrž souladem a úctou.”

Boží plán, založený na souladu, však stojí v příkrém rozporu se současným stavem lidstva a stvoření, které hluboce poznamenal hřích, nepřátelství, sobectví a slepé prosazování sebe sama. Mnozí lidé, a zejména mladí, jsou vytěsňováni na okraj společnosti, kde trpí absencí kladných budoucích vyhlídek a kde vyhasíná jejich naděje.

“Naděje, kterou člověk potřebuje k životu, je totiž vůbec prvním a nejzákladnějším lidským právem. Tato naděje se vždy odvíjí od vlastní činnosti a podnikavosti, tedy z práce, a nikdy výlučně z hmotných prostředků, kterými člověk nakládá. Člověk nemůže být šťastný, pokud mu není umožněno poskytnout osobní přínos k budování obecného dobra – ať již malý, či velký. Každý člověk může – ba dokonce musí! – dodat svůj vklad, aby tak neskončil v pasivitě anebo neměl pocit, že se nepodílí na sociálním životě.”

Z tohoto důvodu společnost, která se nezakládá na práci a konkrétně ji nepodporuje, odsuzuje sama sebe k atrofii a narůstání sociálních rozdílů, zdůraznil Svatý otec. Naopak společnost, která se snaží zužitkovat potenciál každého muže a ženy všech věkových kategorií, těží z nevyčerpatelného lidského kapitálu a podle Božího plánu každému umožňuje, aby se stal strůjcem svého osudu.

“Jako primární se zde proto jeví mravní problematika, kterou vaše nadace oprávněně umístila do středu své existence a která se inspiruje «korektností, odpovědností a transparentností» (Etický kodex Federace Mistrů práce, čl.1). Předsevzali jste si, že tyto principy budete naplňovat životem, svědčit o nich a šířit je v sociálním kontextu, zejména pak pracovním. Obnova práce v etickém slova smyslu skutečně znamená obnovu celé společnosti, z níž tak bude vykázán podvod a lež, které zamořují trh, občanské soužití a život lidí, především těch nejslabších. Svědectví lidských a evangelních hodnot za všech souvislostí a okolností vyžaduje snahu o důslednost ve vlastním životě. Je zapotřebí pojímat celek svého života jako poslání – harmonické poslání.”

Vodítkem na této strmé, avšak o to více strhující cestě se mohou stát Ježíšova blahoslavenství (srov. Gaudete et exsultate, 67-94), doporučil papež František vyznamenaným italským pracujícím v závěru dnešní audience.

 



(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti