Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.6.2018 

Pracovní dokument „mládežnické synody“ v sedmi klíčových slovech

Vatikán. Přímý hlas mladých lidí a více než stovka odkazů na jejich přání a připomínky – to vše obsahuje Instrumentum laboris k XV. řádnému všeobecnému zasedání biskupské synody. Pracovní dokument k synodě, která se bude ve Vatikánu konat ve dnech 3. až 28. října na téma „Mladí lidé, víra a rozlišování povolání“, představil dnešní brífink v Tiskovém středisku Svatého stolce. Padesátistránkový text členěný do tří hlavních oddílů, nazvaných „Rozpoznat“, „Vyložit“ a „Volit“, shrnuje materiál z různých pramenů. Jeho sběr sledoval „klasické cesty“ – tedy rozeslání přípravného dokumentu s dotazníkem všem biskupským konferencím, synodům východních církví, řeholním představeným a úřadům římské kurie, avšak rovněž usiloval o širší zapojení mladých lidí, vysvětlil zástupce sekretáře biskupské synody, mons. Fabio Fabene:

„První iniciativou byl mezinárodní seminář o životní situaci mladých lidí v září loňského roku, kterého se účastnilo padesát odborníků a dvacet mladých lidí z celého světa. Druhou pak internetový dotazník, na který mohli mladí lidé odpovědět v průběhu druhé poloviny minulého roku. Vyplnilo jej přes sto tisíc respondentů. Třetím krokem pak bylo březnové předsynodální jednání za účasti tří set delegátů fyzicky přítomných v Římě a patnácti tisíc mladých lidí připojených po síti. Závěrečný dokument tohoto shromáždění přímo tlumočí názory mladých lidí a byl Svatému otci předán na Květnou neděli. A konečně jsme do Instrumentum laboris zahrnuli také příspěvky mladých lidí, skupin a hnutí, zaslané přímo na sekretariát biskupské synody“.

Co tedy žádají dnešní mladí lidé od církve a – především – co v ní hledají? Zejména touží po „autentické církvi“, která by se skvěla „příkladností, odbornou připraveností, sdílenou odpovědností a kulturní poctivostí“; církvi, která by „namísto kázání sdílela jejich situaci“; církev „transparentní, přijímající, čestnou, přitažlivou, komunikativní, přístupnou, radostnou a interaktivní“. Krátce řečeno, církev „méně institucionální a více vztahovou“. Někteří mladí lidé ovšem požadují, „aby je církev nechala na pokoji“, protože ji nepovažují za zajímavého partnera, anebo je církev „obtěžuje a irituje“. Tento kritický postoj mnohdy zavinily „hospodářské a sexuální skandály v církvi, nepřipravenost duchovních na odlišnou „mládežnickou“ vnímavost či neschopnost církve obhájit své věroučné pozice před světem“, vyplývá z přípravného dokumentu synody, který lze, velmi zjednodušeně, vystihnout v sedmi klíčových pojmech. Prvním je naslouchání, zdůraznil při tiskové konferenci generální sekretář biskupské synody, kardinál Lorenzo Baldisseri, dalším pak doprovázení, které „není jakousi nepovinnou volbou při výchově a evangelizaci mladých lidí, nýbrž je církevní povinností a právem každého mladého člověka“:

„Doprovázení v daném prostředí a společenství, ale také vedení ve výkladu znamení doby, doprovázení spíše psychologického rázu a skutečné duchovní vedení. Zajímavé jsou výroky mladých lidí, když popisují vlastnosti očekávané od svých duchovních vůdců. S politováním konstatují, že v mnoha situacích a církevních kontextech nedokážou najít připravené a vhodné lidi.“

K duchovnímu vedení se pojí také volba povolání, jejíž pastorace, jak čteme v textu, se nesmí omezovat výlučně na zasvěcený život, nýbrž měla by kupříkladu zvážit stále rostoucí počet lidí bez partnera, tedy takzvaných single jedinců. V pracovním dokumentu říjnové synody se dále hovoří o konverzi, a to jak „systémové konverzi“ ve výchovné oblasti, která by vedla k integrální formaci a tím utváření skutečné lidské zralosti, tak rovněž o „ekologické konverzi“ měnící životní styl či „kulturní konverzi církve“, uznávající například kreativitu ženského zasvěceného života. Jako zásadní se nicméně jeví konverze srdce, mysli a pastorační praxe, požadovaná papežem Františkem v Evangelii gaudium.

„Často se děje, že viníme mladé lidi a klademe jim odpovědnost za to, že se vzdálili církvi. Mnohokrát si ale prožili takové situace, které je vedou k tvrzení, že se církev oddálila od nich, a otevřeně to prohlašují. V mnoha případech nevnímali, že by jim církev stála nablízku v různých životních zkušenostech a prostředích – ve škole a univerzitě, na pracovišti, v politickém angažmá, v digitální sféře, hudbě a podobně“.

Instrumentum laboris věnuje velký prostor také rozlišování, což je pojem, který se v textu vyskytuje snad nejčastěji. Italský jezuita o. Giacomo Costa při tiskové konferenci objasnil, že rozlišování není pouze jedním z témat pracovního dokumentu, nýbrž zároveň metodou celého synodálního procesu. Dokument synody o mládeži předkládá rovněž obsáhlou analýzu vnitřních i společenských problémových situací, kterým jsou dnešní mladí lidé vystaveni, a v samém závěru neváhá upozornit na svatost.

„Instrumentum laboris se uzavírá „propagací“ svatosti jako jediného povolání propojujícího celé lidstvo, protože z tohoto cíle lidské existence není nikdo vyřazen. Mládí stejně jako každý jiný životní věk je časem příhodným ke svatosti, tedy životu podle Boží vůle. Dokument připomíná, že máme celý zástup mladých světců a uvádí jejich jmenný seznam.“

vysvětlil generální sekretář biskupské synody, kard. Baldisseri, který v závěru tiskové konference vyslovil přání, aby se naděje a sny mladých lidí promítly také do generace synodních otců, protože, řečeno volně oblíbeným papežovým citátem z proroka Joela (3,1), mladí lidé budou prorokovat pouze tehdy, jestliže starci budou mít věštecké sny.

„Synoda věnovaná mládeži nám poskytuje příležitost, jak opětovně najít naději v dobrý život, uskutečnit sen pastorační obnovy, naplnit touhu po společenství a zažehnout výchovný zápal. Největší přání, které bych zde chtěl vyslovit, je, aby se tato synoda stala příležitostí k životu a naději pro mladé lidi, církev a svět“.

 



(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.6.19 Začalo Fórum mládeže, pokračování vatikánské synody o mladých
29.10.18 Bratr Alois: Vidíme u mladých posun směrem k rozvoji duchovního života
28.10.18 Svatý otec: Nemáme být doktrináři či aktivisté
28.10.18 List synodálních otců mladým lidem
27.10.18 Závěrečný dokument synody o mládeži



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti