VaticanNews.va

   17. 2. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5408
Poslechem z webových stránek.3459
Četbou textů na webových stránkách.5399
Poslechem i četbou.3251


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Alžírský spisovatel: Neidealizujte si islám

Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.6.2018 

Papež František pro Reuters: Migrační krize nemá snadná řešení

Evropa musí investovat do Afriky, aby se zamezilo imigraci u kořene věci, říká papež František v obsáhlém rozhovoru pro agenturu Reuters. V kolektivním nevědomí považujeme Afriku za zdroj k využití. „Když africký stát dostane nezávislost, jakoby to platilo jen nad zemí, kdežto v podzemí nezávislost nemá, a pak si stěžujeme, že hladoví Afričané přicházejí k nám. Dějí se tam nespravedlnosti!“ – poukázal papež na složité kontexty migranční krize.  K jejímu řešení nepomůže vyvolávání psychózy ani populismus. Vlády musejí postupovat s prozíravostí, jež je ctností vládců, v příjímání migrantů podle svých možností, dodává František s varováním, že migrantům, kteří budou vráceni zpět hrozí, že skončí ve vězení obchodníků s lidmi.  „Dochází tu k obchodu s lidmi a vlády to musejí pochopit,“ zdůrazňuje papež. S vyjímkou investic do domovských zemí migrantů, zejména v oblasti vzdělání a vytváření pracovních míst, neexistují všeobecně platné recepty, dodává.

Dialog s Čínou
V pasáži věnované dialogu s Čínou papež František poznamenal, že se rozvíjí dobře, a to na různých úrovních, nejen oficiálních. Na dotaz po varováních kardinála Zena, který kritizuje Vatikán za dialog s komunistickým režimem, papež reagoval: „Kardinál Zen vyučoval teologii ve vlasteneckých seminářích. Myslím, že je trochu vyděšený. Také jeho věk na tom může mít jistý podíl. Je to dobrý člověk. Přišel se mnou hovořit, přijal jsem ho, ale je trochu vyděšený. Dialog je riziko, avšak dávám přednost riziku před jistou prohrou v případě, že se dialog nepovede. Pokud jde o termíny, někdo říká, že jde o čínský čas. Já říkám, že termíny jsou Boží, pokračujeme tedy bez obav.“

Ženy v církvi
František se v rozhovoru dotkl také role žen v církvi. Souhlasil, že by bylo prospěšné obsadit do některých kuriálních funkcí právě ženy. Je celá řada úřadů bez jurisdikce, které by bez problémů mohla vést žena, řekl papež a jako příklad jmenoval Sekretariát pro komunikaci či Ekonomický sekretariát. V otázce případného svěcení žen na kněze varoval před pokušením „funkcionalizovat“ roli ženy v církvi. S odkazem na Hanse Urs von Balthasara, který spatřoval v církvi princip mužský – petrinský princip a komplementární princip ženský – mariánský, vybídl k prohloubení teologického i praktického vnímání ženy v církvi. „Zdá se, že ve Večeřadle je Maria důležitější než Apoštolové. Na tom bychom měli pracovat a neupadat – a říkám to ve vší úctě – do feministického postoje. Skončili bychom u maskulinismu v sukních…“ – dodal papež. Pokud jde o svěcení žen přihlásil se jednoznačně k magisteriu Jana Pavla II. a dodal, že jeho přezkoumání této otázky bylo věcí věroučně  zdůvodněnou a zcela vážnou – a jako už vícekrát zopakoval, že tuto záležitost otevírat nebude.

Vztah k politice Donalda Trumpa
Korespondent agentury Reuters se zajímal také o papežův vztah k politice Donalda Trumpa. Odpověď papeže Františka zněla velmi vyváženě. Opakovaně připomněl, že v jednotlivých otázkách podporuje stanovisko episkopátu Spojených států, který se v situaci lépe orientuje. Ke krokům zpět ve vztahu ke Kubě podotkl: „Nechci soudit, má patrně k podobnému rozhodnutí nějaký důvod“. Přiznal, že jej mrzí rozhodnutí odstoupit od Pařížské dohody o klimatických změnách. Spoléhá nicméně na to, že americký prezident může svůj názor ještě změnit. V otázce práva na migraci se František nedal strhnout výkřiky o rozdělených rodinách, nýbrž připomněl, že tento problém nezačal se současným prezidentem. Sám totiž sloužil mši na zavřené mexické hranici– a tehdy byl prezidentem Barack Obama.

Chilské skandály
Obšírně se papež František zastavil u dotazu na skandály v chilské církvi. Vedle poukazu na to, že sexuální zneužívání se stalo smutným fenoménem doby a nejsou doménou církve, popsal známá fakta spojená s vyšetřováním chilské kauzy rozpoutané kolem případu Fernanda Karadimy. Připomněl vizitační zprávu mons. Scicluny čítající 2 300 stránek, návštěvu chilských biskupů ve Vatikánu a tři nedávno přijaté demise. V závěru si nicméně klade otázku, co se stalo, že podpora církve u chilských obyvatel klesla z více než 70% na méně než 40%. „Je to jev těžko pochopitelný. Snad v něm hraje roli jakési skryté elitářství – ale to je jen domněnka. V každém případě jde o dílo ducha zla,“ podotýká papež František.

Budoucnost církve
Na dotaz po budoucnosti církve papež František odvětil, že ji vidí v otevřenosti lidí na znamení Boží přítomnosti. Lidé jsou hříšnici - všichni jsme hříšníci - ale zároveň se otevírají, protože hledají spásu, nesmrtelnost a setkání s Bohem. Jak říká Apokalypsa, Pán stojí u dveří a klepe, ba někdy možná klepe abychom ho pustili ven. Je tedy zapotřebí vycházet za lidmi a nést jim Kristovo poselství, v tom je budoucnost – řekl papež František v rozhovoru pro agenturu Reuters(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Idolatrie vysvětluje současné postoje lépe než sociologické analýzy

Zachovávání a předávání bohatství katolické tradice je pro církev podstatné

Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

F. Lombardi k případu McCarricka

Zastřelen španělský salesián a misionář o. Fernández

Církev ve Venezuele chce nové volby, říká otec Arturo Sosa SI

Strach z cizího je pochopitelný, jistotou je pouze Pán

Francouzští biskupové brání rodinu: matka a otec, nikoli rodič

Newmanova kanonizace už nevzbuzuje nevoli anglikánů

Ke změně kvality liturgie nepostačuje změna liturgických knih

Papež: Boj proti hladu nesmí být jenom slogan

Novým komořím Svaté církve římské je kardinál Kevin Farrell

 Nově na webu
Svatý otec: Zbořit světské idoly a otevřít se živému a pravému Bohu

Publicistika: Ochrana nezletilých. Před čím?

Publicistika: Spojené státy americké mění přístup k potratům

Rozhovory: Obviňují mne, že se nechávám používat od muslimů, ale i od novinářů

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv únor 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství